Bruh kao posljedica nepravilnog treninga

Mnogi koji treniraju s teškim utezima često su u strahu od dobivanja bruha. Određene naporne fizičke aktivnosti poput dizanja utega mogu uzrokovati pojavu bruha zbog povećanog pritiska u trbuhu. Najčešće se javlja tijekom treniranja nekog sporta ili aktivnosti koja zahtijeva nagle promjene smjera ili intenzivne okrete tijela.
Bruh, kila ili hernija nastaje kada pojedini organ (primjerice dio crijeva) probije kroz oslabljeni dio trbušne stijenke. Prvi tip bruha je kongenitalna hernija, koja se može javiti u kod novorođenčadi kao posljedica genetike. Drugi tip bruha je stečena hernija, koja se javlja kada se ošteti ili oslabi mišić ili vezivno tkivo u vašem trbuhu. Bruh ne mora biti opasan, ali neće nestati sam od sebe. Stoga, ako posumnjate na pojavu bruha, posjetite liječnika kako biste ustanovili kakve posljedice može imati njegovo (ne)liječenje. Jedini način kojim možete ukloniti bruh je operacija.
Vrste bruha
Postoji nekoliko vrsta bruha s obzirom na područje trbušne stijenke kroz koju prodire dio crijeva:
- Preponski bruh – ova vrsta bruha je najčešća jer zahvaća prepone koje su najslabiji dio trbušne stijenke.
- Femoralni bruh – javlja se u području ispod prepone te je češći kod žena.
- Paraumbilikalni bruh – javlja se neposredno iznad ili ispod pupka.
Kako izbjeći pojavu bruha?
Iako se većina ljudi boji bruha tijekom treninga, ipak postoji način kako možemo izbjeći njegovu pojavu pravilnim treningom. Trening snage utječe na izgradnju mišića, tetiva, ligamenata i vezivnog tkiva. Većina bodybuildera ima jaču trbušnu stijenku od prosječnih vježbača, zbog čega postoji manja šansa da dobiju bruh. Puno se češće javlja kod osoba koje nisu stekle formu i kondiciju za trening, a počele su trenirati s teškim utezima ili raditi bilo koju vrstu fizičke aktivnosti za koju njihovo tijelo nije pripremljeno.
Evo kako možete izbjeći pojavu bruha tijekom treninga:
- Zagrijavanjem prije treninga.
- Pravilnom metodom dizanja utega: držanjem uspravnih leđa i korištenjem mišića nogu koji su jači od mišića leđa.
- Držanjem utega čim bliže svojem tijelu.
- Krenuti s lakšim utezima, pa postupno uzimati veće težine (Ne odmah trenirati s najtežim utezima!).
- Korištenjem pojasa za dizanje utega.
- Nemojte raditi više ponavljanja ako ne možete!
- Disanjem iz trbuha.
- Izbjegavanjem vježbi tijekom kojih morate držati dah.
- Pažljivom izvedbom mrtvog dizanja, čučnja i ostalih kompleksnih vježbi.
Pretilost i pušenje kao uzrok nastanka bruha
Ukoliko ne pazite na svoju tjelesnu težinu, povećavate rizik od nastanka bruha. Pretilost, pogotovo ako je masnoća raspoređena oko trbuha, može napeti i oslabiti trbušnu stijenku te time stvoriti uvjete za nastanak bruha.
Isto tako, iako svi znamo da su cigarete štetne za zdravlje, pušenje može povećati i rizik od nastanka bruha. Pušenjem u svoje tijelo unosite opasne i štetne toksine koji nepovoljno utječu na sposobnost tijela da stvara enzime koji potiču stvaranje i rast stanica, što može oslabiti trbušnu stijenku. Osim toga, učestali kašalj uzrokovan pušenjem cigareta također može oslabiti trbušnu stijenku koja vrlo lako može puknuti i uzrokovati nastanak bruha.