Mjesto koje ujedinjuje sve ljubitelje sporta

Na što biste trebali pripaziti ako trenirate po vrućini

I dok neki cijele godine vježbaju kako bi mogli opušteno ljeti otići na more i samo odmarati, neki vole ostati aktivni i tijekom ljeta, čak i za vrijeme godišnjeg odmora. Obje opcije su sasvim u redu. Najvažnije je slušati vlastito tijelo i procijeniti što je za vas u određenom trenutku (ili razdoblju) najbolje.

Ako ste jedni od onih koji treniraju u svim situacijama i u svim vremenskih uvjetima, važno je prisjetiti se na što sve treba paziti prilikom treninga za vrijeme velikih vrućina.

1. Smanjite očekivanja od samih sebe

Prvo i osnovno – trening za vrijeme velikih vrućina ne može biti isti kao i pri optimalnim temperaturama. To posebno vrijedi za sve one koji treniraju vani. U našim tijelima djeluju brojni mehanizmi koji održavaju homeostazu. Pri ekstremnijim vremenskim uvjetima tijelo se pokušava izboriti i očuvati koliko-toliko dobre uvjete za normalno funkcioniranje i obavljanje svakodnevnih aktivnosti. Tijelo je, dakle, ionako „zaposleno“ održavanjem homeostaze pa mu ne treba previše otežavati posao nekim jako napornim treninzima i zahtjevima.

Ako vani vladaju ekstremni vremenski uvjeti, u ovom slučaju vrlo visoke temperature ili toplinski val, nemojte forsirati odrađivanje treninga po što po to. Ima vremena, svijet neće propasti ako se malo prilagodite situaciji. Također, ne smijete se zbog propuštanja treninga osjećati loše! Sačuvati zdravlje treba biti prioritet.

2. Prilagodite intenzitet treninga

Ako inače trčite 5 kilometara ili odradite 4 seta vježbi za cijelo tijelo, pri visokim temperaturama malo modificirajte svoj trening. Naše tijelo naprosto ne funkcionira jednako u svim uvjetima pa se tome moramo i prilagoditi.

Velike vrućine uistinu nisu vrijeme u kojima se ruše vlastiti rekordi i povećava intenzitet treninga.

3. Voda, voda i samo voda

Ne možemo dovoljno naglasiti koliko je važno piti vodu općenito, a posebno za vrijeme vrućina i treninga. Potrebno je piti tijekom cijelog dana, a ne samo onda kad osjetite žeđ. Za vrijeme ljetnog treninga, posebno ako vježbate na otvorenom, morate popiti znatno više tekućine nego što biste to napravili u vrijeme kada su vremenski uvjeti povoljniji.

4. Pažljivo birajte vrijeme treninga

Za vrijeme velikih vrućina posebno je važno odabrati termin treninga. Trening je najbolje odraditi što je moguće ranije ujutro (do 10 sati najkasnije) ili kasnije navečer (nakon 21). Ovo vrijedi čak i ako trenirate u klimatiziranim prostorima – vaše tijelo doživjet će šok ako naglo uđete u klimatizirani prostor ili pak nakon treninga izađete na veliku vrućinu.

5. Odjeću je također potrebno prilagoditi

Iako možda nije „najsretnija“ opcija za većinu vježbača, pamučna odjeća je najbolji je izbor za ljetne treninge. Birajte pamuk ili druge prirodne materijale, a sintetičku odjeću slobodno pospremite za neke druge uvjete. Također, neka vaša odjeća bude nešto šira i prozračnija te u svjetlijim bojama.

6. Ne zaboravite na zaštitni faktor

Ljeti je nanošenje kreme sa zaštitnim faktorom apsolutan imperativ. Vjerujem da je većini prilično nezgodno trenirati s kremom na licu i tijelu, ali neka vam zaštita kože ipak bude važnija. Danas u ponudi možemo pronaći brojne kreme prilagođene potrebama sportaša. Ipak, ako se pridržavate upute pod brojem 4. i vježbate nakon što sunce zađe, zaštitna krema vam neće trebati.

Ljetni uvjeti, odnosno visoke temperature, sparina i UV zračenje, vrlo su rizični za pojavu različitih stanja poput nesvjestice, dehidracije, niskog tlaka, mučnine i sl. Tako tijekom ljetnih mjeseci uistinu moramo biti oprezni i zaštititi vlastito zdravlje, posebno za vrijeme treninga.

 

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Building Body premium

Pridruži se BB obitelji potpuno besplatno i ostvari razne pogodnosti:

 

pristup premium sadržaju

najnovije vijesti iz svijeta fitnessa

prijava na naš newsletter

ekskluzivni popusti u Polleo Sportu

Registriraj se