7 savjeta za početnike u teretani

Konačno smo dočekali otvaranje teretana diljem Hrvatske, a mnoge početnike je to motiviralo da skinu kilograme koje su zaradili radom od kuće ili jednostavno porade na izgledu svog tijela prije ljeta. Budući da smo i mi optimistični i nadamo se ljetovanju kakvo smo imali prije nekoliko godina, odlučili smo podijeliti nekoliko savjeta početnicima koji će tek zakoračiti u teretanu i u svijet fitnessa. Možda ispočetka nećete znati kako koristiti pojedine sprave, kako se ponašati u teretani i kako dopustiti nesmetani trening ostalim vježbačima. No ne brinite, pomoću ovih savjeta usvojit ćete neke od poželjnih navika u teretani i olakšati daljnje posjete. 😊
1. Nemojte se bojati pitati za savjet
Ako vas uhvati panika ili anksioznost prilikom prvog posjeta teretani, ono što prvo trebate učiniti je riješiti se negativnih misli i emocija. Nemojte se bojati prići osobi na recepciji i pitati za savjet ili možda čak obilazak teretane kako biste dobili sve potrebne informacije i upoznali se s radom na spravama, bontonom teretane i ostalim formalnostima koje trebate usvojiti prije nego što krenete s vježbanjem. Isto tako, ako si to možete priuštiti, svakako potražite pomoć osobnog trenera koji će vas voditi kroz trening, motivirati i potaknuti da se riješite svih strahova.
2. Prikladno se odjenite
Budući da ne možete vježbati u trapericama i jakni, poželjno je da odjenete udobnu i rastezljivu odjeću koja će vam omogućiti lakši trening. Takva odjeća omogućuje vam da trenirate s punim rasponom pokreta te se osjećate udobno tijekom vježbanja. Isto tako, poželjno je odabrati tenisice koje su predviđene za određenu vrstu treninga kako biste maksimalno zaštitili stopalo ovisno o tome što trenirate i na kakvoj podlozi vježbate (primjerice, postoje tenisice koje su specifično dizajnirane za trčanje, te one koje su napravljene da vam olakšaju trening s utezima).
3. Ponesite ručnik
Neke teretane nude uslugu ručnika, ali bilo bi dobro da za svaki slučaj ponesete svoj. Ne samo da je ovo higijenski, već time pokazujete i poštovanje prema ostalim polaznicima teretane te omogućujete osobi koja želi koristiti opremu nakon vas da ugodnije vježba.
4. Ne odugovlačite s kardio treningom
Ako je teretana prepuna, trebali biste ostati na kardio spravi samo 25 minuta. Možete odraditi svoj trening i završiti s kardio treningom ako želite bolje iskoristiti vrijeme. No svakako biste trebali dozvoliti i ostalim sudionicima da iskoriste dobrobiti kardio sprava te da ne čekaju previše.
5. Nemojte puno vremena provoditi na mobitelu
Najbolje bi bilo da svoj mobitel ostavite kod kuće, u autu ili u svlačionici. Ako koristite mobitel za slušanje glazbe, ugasite internet i ne javljajte se na pozive. Čak i ako vas netko hitno treba, obavite taj razgovor u svlačionici. Nepristojno je uznemiravati druge posjetitelje teretane svojim razgovorima ili tipkati po mobitelu na spravi koju bi drugi mogli koristiti.
6. Obrišite opremu nakon korištenja
Dobro je pošteno se oznojiti nakon treninga, ali imajte na umu da taj znoj ne ostane na spravi na kojoj vježbate. Obrišite spravu, bučicu, šipku ili bilo koji drugi komad opreme koju koristite jer sumnjamo da biste i vi vježbali nakon osobe koja to ne čini.
7. Pospremite rekvizite na njihovo mjesto
Kada ste gotovi s treningom, nemojte ostavljati bučice ili uteg ploče na podu i otići na drugu spravu. Nakon što ih prebrišete i po potrebi dezinficirate, vratite ih tamo gdje ste ih pronašli.