6 neočekivanih prednosti fizičke aktivnosti

Vjerojatno ste upoznati s učincima fizičke aktivnosti koji utječu na vaš metabolizam, hormone, strukturu mišića i kostiju, kapacitet pluća, volumen krvi, libido i sl. No osim ovih prednosti, dugoročno treniranje može vam donijeti i puno više benefita koji nisu nužno vezani uz kondiciju ili izgled. Naravno, nakon nekoliko tjedana fizičke aktivnosti primijetit ćete mjerljive i vidljive promjene, no nakon dužeg vremena vaša upornost odrazit će se i na faktore koje možda nećete očekivati. U nastavku smo izdvojili nekoliko razloga zbog kojih biste trening trebali postaviti kao ključnu aktivnost do kraja života.
1. Produljuje život
Ne morate postati elitni sportaš da biste treningom produljili svoj život. Redovite, umjerene aktivnosti, poput brzog hodanja, povezane su s povećanjem očekivanog trajanja života za nekoliko godina. Primjerice, prema nekim istraživanjima, 150 minuta vježbanja ili više svaki tjedan može povećati očekivano trajanje života za oko 7 godina u odnosu na one koji ne treniraju redovito, bez obzira na težinu, dob, spol i zdravstveno stanje.
2. Poboljšava vaše kognitivne sposobnosti
Istraživanja pokazuju da aerobni trening poboljšava naše kognitivne funkcije te služi kao prevencija od slabljena kognitivnih sposobnosti do čega dolazi primjerice kod Alzheimerove bolesti. Često je slučaj da osobe koje su se dugo godina kroz mladost bavile nekim sportom imaju sposobnost nešto brže obrade informacija – jednostavno lakše pamte i imaju bolju tendenciju pronalaženja korelacije među gradivom nego vršnjaci koji se nisu bavili sportom u mlađoj dobi.
3. Poboljšava raspoloženje
Osim što ćete se zahvaljujući endorfinima osjećati bolje, samopouzdanje ćete dobiti kada nakon nekoliko mjeseci vidite svoj odraz u ogledalu. Dobar izgled zahtijeva puno truda, ali jednom kada vidite rezultate, osjetit ćete se samopouzdanije i sigurnije u sebe.
4. Štiti zdravlje srca
S obzirom na to da fizičkom aktivnošću možemo sniziti krvni tlak, smanjiti razinu kolesterola i tjelesnu težinu, zaslužna je za smanjenje rizika od mnogih srčanih bolesti. Kao što je spomenuto, treningom možete smanjiti i rizik od dijabetesa koji je u mnogo slučajeva uzrok srčanih bolesti. Isto tako, vježbom utječete i na smanjenje stresa koji je također vrlo čest uzrok bolesti srca i krvnih žila.
5. Poboljšava kvalitetu sna
Kada jačamo svoje mišiće, tijelo podliježe fizičkim promjenama koje nam pomažu da se bolje nosimo sa stresnim situacijama, što također znači da je naše tijelo sposobno stvoriti uvjete za kvalitetniji san. Istraživanja pokazuju da je fizička aktivnost korisna za naše zdravlje jer pomaže u reguliranju vitalnih tjelesnih funkcija poput metabolizma glukoze i krvnog tlaka. Sve to doprinosi smanjenju stresa i boljoj kvaliteti sna. Isto tako, fizička aktivnost zaslužna je za otpuštanje endorfina, odnosno hormona sreće zbog kojih se osjećamo opuštenije i raspoloženije, pa zbog toga i lakše zaspimo.
6. Smanjuje rizik od bolesti
S obzirom na to da trening jača imunitet, regulira inzulin i hormone, ovim učincima možete smanjiti rizik od raka debelog crijeva, bubrega, jednjaka, ali i mnogih drugih organa. Fizička aktivnost također može igrati veliku ulogu u održavanju normalne razine glukoze u krvi čime može smanjiti rizik od dugoročnih komplikacija u krvožilnom sustavu. Također, treningom jačamo kosti i tako smanjujemo rizik od artritisa i osteoporoze, a može vam pomoći i da smanjite rizik od demencije jer učestali treninzi pomažu vam u održavanju volumena hipokampusa; dijela mozga koji služi za pohranjivanje dugoročne i kratkoročne memorije, a zaslužan je za pamćenje, učenje i emocije.