4 greške koje vašu kavu čine nezdravom
Bez obzira na to volite li kavu ili ne, ovaj napitak zdraviji je nego što mislite. Ako trenirate, kava vam može omogućiti bolji fokus i više energije za izvedbu vježbi, a tijekom dana može vam osigurati dobru koncentraciju za obavljanje svakodnevnih i poslovnih zadataka. No kao i sve ostalo, previše kave može vam naškoditi. Ako pijete više šalica kave dnevno, vrijeme je da malo stanete na kočnicu i razmislite o posljedicama svog svakodnevnog rituala. Kava može negativno djelovati na vaše tijelo i mozak ako radite sljedeće:
1. Pijete previše kave
Iako u umjerenim količinama kava može imati zaštitna svojstva za zdravlje mozga, u prekomjernim količinama mogla bi nanijeti više štete nego koristi. Studija nutricionističke neuroznanosti iz lipnja 2021. pokazala je da je ispijanje više od šest šalica kave dnevno povezano s manjim ukupnim volumenom mozga i 53 posto povećanim rizikom od demencije.
Za zdrave odrasle osobe, 400 miligrama kofeina dnevno smatra se općenito sigurnim, prema američkoj Upravi za hranu i lijekove, što je otprilike četiri šalice kave. Zato se držite te količine ili manje (i ne zaboravite uzeti u obzir kofein koji možda dobivate iz drugih izvora, poput čaja s kofeinom, energetskih napitaka i čokolade).
2. Prekasno pijete kavu
Možda biste se mogli osloniti na kofein koji pojačava energiju kako biste se lakše nosili s podnevnim umorom, ali ta kasno popodnevna šalica kave može vas učiniti previše nervoznima da biste se opustili prije spavanja. To je zato što kofein – koji je stimulans – ostaje u vašem krvotoku dugo nakon što ste popili posljednji gutljaj.
Poluživot kofeina je otprilike pet sati, što znači da može proći i do dva puta više vremena – 10 sati – da se potpuno očisti iz vašeg sustava. Zbog toga ispijanje kave kasnije tijekom dana može biti problematično za san.
3. Dodajete previše šećera
Ako kavu pijete s puno šećera, svom mozgu nećete učiniti veliku uslugu. Studija iz srpnja 2019. u Clinical Interventions in Aging pokazala je da je prekomjerna konzumacija šećera kod starijih osoba povezana s lošom kognitivnom funkcijom. Za svakoga, kronično visok šećer u krvi može smanjiti mozak, utjecati na njegovu funkcionalnu povezanost i dovesti do bolesti malih krvnih žila. Zbog toga biste trebali smanjiti ili u potpunosti izbjegavati unos šećera u svoj jutarnji napitak.
Muškarci ne bi trebali unositi više od 9 žličica dodanog šećera dnevno, dok bi žene trebale unositi 6 žličica ili manje, prema Američkom udruženju za srce. Dodani šećer pojavljuje se u mnogim prerađenim i pakiranim namirnicama pa ga je lako konzumirati previše, čak i ako ga ne dodajete u svoju kavu.
4. Prenaglo odustajete od kave
Pokušavate smanjiti unos kofeina? Možda bi bilo najbolje da se postepeno odvikavate. Ako ste osoba koja redovito pije kavu, tijekom odvikavanja mogli biste osjetiti simptome ovisnosti . Kada dijaliza ukloni kofein iz sustava, osoba može razviti glavobolju tijekom odvikavanja. Osim toga, brzo smanjenje kofeina također može rezultirati poteškoćama u koncentraciji.
Da biste izbjegli ove negativne učinke, postupno smanjite unos kofeina. Pokušajte izmjenjivati običnu kavu i kavu bez kofeina, a zatim polako prijeđite na veću količinu kave bez kofeina.