Zašto stalno nešto jedete između obroka?
Jeste li i vi ona osoba koja stalno nešto gricka? Niste ni doručkovali, a već posežete za nečim jer vam je „pao šećer“. Možda vam se “malo vrti” ili ste razdražljivi ili nalazite neko drugo kreativno opravdanje za stalne snackove?
Treba li vam zaista toliko međuobroka i kakvi bi oni trebali biti da ne ugrozite zdravlje i liniju? Jedno je sigurno. Sa snackovima treba biti oprezan. Iako kratkoročno možda stvaraju osjećaj ugode, spokoja i sreće oni mogu biti opasni. Ako ne razmislite.
Zašto taj snack?
Postoji nekoliko razloga zašto stalno nešto grickamo između obroka:
- glad i manjak energije
- dostupnost
- emocionalna utjeha
- utjecaj drugih
- dobro izgledaju i dobrog su okusa
Svi nabrojani razlozi za grickanje između obroka većini su jako dobro poznati i s njima se mogu itekako povezati. Ali svaki ovaj razlog u sebi nudi i rješenje! Naravno da smo okruženi snackovima svih tih privlačnih boja, oblika i okusa. No isto tako vjerojatno prepunih šećera i nepotrebnih kalorija koje nam na duge staze mogu itekako naštetiti. Sigurno kako nam ponekad jedan takav slatkiš oslobodi dozu „sreće“, no je li to zaista i pravi put stabiliziranja emocija? I hoćemo li se zaista onesvijestiti i „ne biti svoji“ ako nam u džepu nije nekakav snack?
Kako uživati u snacku i ostati fit?
Prvo pravilo koje bismo morali zapamtiti je da snack nije uvjet vaše energije niti sredstvo uklanjanja stresa. Snack je naprosto navika. Često nezdrava. No, ne i uvijek!
Što se stresa i manjka energije tiče preporuka je svakako taj dio „riješiti“ kvalitetnim treningom. Trening je dokazani lijek protiv svakodnevnog umora i letargije pa “utjehu” svakako pronađite u njemu. Ideju za herojski trening pronađite ovdje, a uz trening svakako ide i pravilna izbalansirana prehrana od 3 zdrava obroka puna proteina, zdravih masti, vlakana i zdravih ugljikohidrata.
Tek tada na red dolaze snackovi koji zapravo mogu biti praktični, zadovoljavajući za sva vaša osjetila i zdravi. Naravno, ako izaberete mudro!
Da bi vaš snack bio zdrav bitno je:
- ne pretjerati u količini kalorija koju on sadrži (do 200 kcal)
- prilagoditi snack životnom stilu (ako ste aktivni dozvoljeno vam je 2-3 dnevno, a ako ste sjedilački tip samo 1)
Bez iznimke izbjegavajte sve te kupovne čokoladice prepune šećera koje će samo uzrokovati divljanje razine šećera u krvi i ostaviti vas gladnijima nego što ste bili. Isto vrijedi za razne čipseve i slične prazne ugljikohidrate.
Umjesto njih okrenite se zdravijim varijantama! A one postoje.
Tako sljedeći puta sa sobom na posao, fakultet ili put ponesite:
- orahe ili bademe
- narežite krušku, bananu, jabuku, u posudicu stavite malo grožđa ili šipka (idu uz maslac od kikirikija)
- probajte suncokretove sjemenke
- zasititi vas može i obično tvrdo kuhano jaje
- hummus i integralni kruh će vas oduševiti
Uz nabrojano, za one koji žele očuvati mišićnu masu i paze na rezultate napornih treninga nema boljeg izbora od tog da jednostavno protresu svoj proteinski shake. Spremite ga u torbu i kad vas uhvati glad, manjak energije ili potreba za emocionalnom utjehom, sve skupa prepuste nepobjedivoj kombinaciji aminokiselina od koje rastu mišići!
Ako ste ipak preveliki ljubitelj čokolade i ne želite ni čuti za drugačiji snack osim takvoga, panike nema jer postoji rješenje. Isprobajte tamnu čokoladu ili izaberite jednu od ovih proteinskih čokoladica.