Kako visoka razina stresa utječe na trening?

Mnogima trening služi kao ispušni ventil za rješavanje stresa. Poznato je da fizička aktivnost utječe na izlučivanje endorfina zbog kojeg se osjećamo bolje i sretnije, što znači da treningom možemo utjecati na negativne emocije. Međutim, ponekad nemamo volje ni pomisliti na trening jer smo zaokupljeni stresom te smo fokusirani samo na obaveze koje nas čekaju ili probleme s kojima se borimo. U tom slučaju stres može negativno utjecati na naše fitness ciljeve i sabotirati rezultate koje smo do sada ostvarili. U nastavku smo izdvojili kako previše stresa može narušiti naš aktivan život:
1. Usporava napredak
Normalno je iskusiti bol nakon intenzivnog treninga. No kada ste pod stresom, bol je gotovo udvostručena. Stres tjera naše tijelo da gubi važne resurse te se osjećamo umornije nego inače. Kada to kombinirate s treningom, spomenuti resursi se gube u većoj količini i većom brzinom, zbog čega svoje tijelo izlažete riziku od ozljeda. Kako biste smanjili taj rizik, trebali biste tijelu omogućiti oporavak nakon napornog treninga, odnosno uzeti nekoliko dana odmora te uvoditi promjene u trening rutinu.
Stres također može negativno utjecati na vaše rezultate na dva načina. Prvi je taj da zbog stresa gubite fokus i ne posvećujete dovoljno pažnje pravilnoj izvedbi, što u nekim slučajevima rezultira ozljedom. Drugi način je taj da stres uzrokuje veću napetost mišića, zbog čega ih možete brže i lakše ozlijediti tijekom treninga.
2. Demotivira vas
Kada ste zaokupljeni problemima i obavezama, fokus stavljate isključivo na njih. Zbog toga radije svoj trening odgađate ili ga zamjenjujete poslom ili ležanjem ispred TV-a. Stres, dakle, može odvući pažnju od treninga i demotivirati vas jer su vaše misli sve dalje i dalje od vaših fitness ciljeva. Isto tako, ako zbog stresa gledate na trening kao obavezu koju ste prisiljeni odraditi, kvaliteta izvedbe bit će znatno slabija jer vježbe ne odrađujete s voljom.
3. Mijenja razinu kortizola
Velika količina stresa može se odraziti i na razinu hormona kortizola, koji utječe na metabolizam, imunitet, kvalitetu sna i krvni tlak. Promjena razine kortizola u organizmu može uzrokovati umor i nakupljanje viška masnog tkiva te povećati apetit za hranom bogatom šećerom i mastima. Kada ste pod stresom, razina kortizola je povišena, a to može povećati izlučivanje inzulina koji je odgovoran za vašu potrebu za slatkim. Inzulin također može usporiti metabolizam i na taj način otežati proces mršavljenja. Ako ste pod stresom i ne možete spavati, rizik od debljanja i odustajanja od vaših fitness ciljeva je gotovo duplo veći. Kvalitetan san neophodan je za obnovu mišića nakon treninga i osigurava vam energiju za cijeli dan. Razinu kortizola možete jednostavno regulirati tako da odspavate 8 sati svaku noć i tako spriječite njegove negativne učinke.
4. Povećava umor
Stres utječe na dio mozga koji je odgovoran za kratkoročno i dugoročno pamćenje, kao i radnu memoriju koju koristi kada treba obraditi više dijelova informacije odjednom. To vam može otežati čak i izvedbu najjednostavnijih zadataka tijekom čega ćete se brže mentalno i fizički umoriti, a sve se to može negativno odraziti i na vaš trening.