Veličina vs. snaga mišića – jesu li povezane?
Je li zaista veličina mišića povezana sa snagom? Često kada vidite vrhunski isklesanog bodybuildera pomislite na to da je među najsnažnijim ljudima na svijetu te da ne postoje prepreke koje ne može svladati. No, je li to zaista tako? Ako se pratite bilo koji sport, vrlo često primjećujete kako nisu svi sportaši jednako građeni, dok neki na prvi pogled uopće ne izgledaju kao da treniraju. Isto tako, ako često posjećujete teretanu, vrlo vjerojatno ste naišli na bodybuildera koji se muči sa spravama za koje očekujete da će ih savladati. Zašto je to tako?
Mišići su sastavljeni od povezanih snopova dva tipa mišićnih vlakana: brzih i sporih. Spora mišićna vlakna smatraju se izdržljivim vlaknima jer su otporna na umor, ali ne mogu se brzo stisnuti kao brza mišićna vlakna koja su izvor snage i eksplozivnosti, a umore se brže od sporih vlakana. Većina mišića mješavina je jednih i drugih mišićnih vlakana koji su građeni od snopova proteina koji se nazivaju miofibrilima. Trening snage povećat će veličinu i broj miofibrila, što čini vaš mišić snažnijim i većim. Takva pojava naziva se mišićna hipertrofija.
Postoje dvije vrste hipertrofije:
1. Sarkoplazmatska hipertrofija
Ova vrsta hipertrofije uzrokovana je povećanjem razine sarkoplazme i ne-kontraktilnih proteina. Sarkoplazmatska hipertrofija povećava snagu, ali gustoća miofibrila u mišićnom vlaknu se smanjuje. Ovakva hipertrofija ne pridonosi direktnoj proizvodnji mišićne sile. Mišićna vlakna koja sudjeluju u ovoj vrsti hipertrofije prilagođavaju se treninzima visokog intenziteta tako da povećavaju broj mitohondrija (organela u stanicama koji potiču proizvodnju ATP molekula). Zbijenost filamenata u mišićnim vlaknima se smanjuje, dok se površina mišićnih vlakana povećava bez osjetnog povećanja mišićne snage. Ova vrsta hipertrofije tipična je pojava kod bodybuildera.
2. Hipertrofija miofibrila
Hipertrofija miofibrila javlja se povećanjem broja miozinskih/aktinski filamenata unutar stanice, što dovodi do povećanja snage i veličine kontraktilne jedinice mišića. To znači da se u mišićima proizvodi više sile i zbog nje nastaje funkcionalan mišić, dok sarkoplazmatskom hipertrofijom nastaje takozvani nefunkcionalni mišić. S obzirom na to da se hipertrofijom potiče proizvodnja ATP molekula povećanjem broja mitohondrija, ove molekule važne su za sintezu proteina. Niske razine ATP-a usporit će rast mišića kao i ostale metaboličke procese u stanicama. S obzirom na to da se sintetiziraju proteini i raste zbijenost filamenata, ova vrsta hipertrofije veže se većinom uz sportaše ili powerliftere.
Je li onda veličina mišića povezana sa snagom?
Odgovor je i da i ne. Bodybuilderi imaju puno veće mišiće od powerliftera, ali često se smatraju slabijima od njih zbog toga što rade drugačije tipove vježbi. S obzirom na tipove vježbi, u mišićima se javlja drugačija vrsta hipertrofije, ali i jedna i druga hipertrofija povećava volumen mišića. S druge strane, ne možete postati jači ako vam se ne poveća mišićna masa zbog toga što sam trening snage uzrokuje hipertrofiju koja povećava volumen mišića zajedno sa snagom. Osim tipova vježbi koje radite, to ovisi i o genetici te o načinu na koji definirate snagu zbog toga što u mišićima postoji razlika između snage i izdržljivosti.