Upozoravajući znakovi da previše sjedite
Ako radite uredski posao od 9 do 5, vrlo vjerojatno provodite previše vremena sjedeći. Nakon napornog radnog dana automobilom odlazite doma i odmah se bacate u fotelju ispred tv ekrana… Sve vrijeme provedeno u sjedećem položaju može se negativno odraziti na vaše zdravlje.
Kronični bolovi u leđima, problemi sa spavanjem, debljanje – sve to mogu biti znakovi kojima vas tijelo upozorava da previše sjedite tijekom dana. Neovisno o tome jeste li na poslu, kod kuće, na putovanju… Kad god vam se pruži prilika za kretanje, iskoristite ju. Već 2-3 minute hodanja ili kratko istezanje mogu napraviti puno za vaše zdravlje.
Ukoliko se prepoznate u nastavku teksta, vrijeme je za promjenu navika!
Bolovi u leđima, vratu i ramenima
Ukoliko ne pazite na svoje držanje i „zavalite se“ u uredsku stolicu ili ste pogrbljeni, te tako provedete 7-8 sati dnevno, to je veliko opterećenje za vaša leđa, vrat i ramena. Neudobna i nekvalitetna uredska stolica također doprinose tome. Općenito sjedenje u usporedbi sa stajanjem predstavlja puno veći stres za leđne mišiće i diskove kralježnice. Ako vas u zadnje vrijeme muče bolovi u leđima, vratu i ramenima možda jednostavno previše vremena provodite sjedeći. Nemojte ignorirati bolove, nego napravite svakih 30-60 minuta kratku pauzu i prošetajte (po čašu vode, do kolege, do kuhinje po zdravi snack…).
Problemi s probavom
Pauzu za ručak provodite sjedeći i dalje pogrbljeni za računalom? To bi se moglo negativno odraziti na vašu probavu. Čak i ako zbog prevelike količine posla ne možete otići od radnog stola pojesti nešto, izdvojite makar nekoliko minuta nakon jela za kratko istezanje ili šetnju kako biste izbjegli probleme s probavom.
Problemi sa spavanjem
Sati i sati provedeni u istom sjedećem položaju nakon kojih se prebacujete na svoj kauč ispred tv-a, pa u krevet mogu biti uzrok vaših problema sa spavanjem. Najjednostavnije rečeno, vaše nedovoljno aktivno tijelo dobiva previše odmora. Budući da se većinu dana ne krećete, ne trošite previše energije i ne umarate se. Rješenje je povećanje potrošnje energije tijekom dana, odnosno trebate biti aktivniji (svakodnevna šetnja, lagani trening i sl.).
Debljanje
Cjelodnevno sjedenje za radnim stolom troši minimalnu količinu energije budući da su glavne mišićne skupine neaktivne. Prema tome, kalorijska potrošnja tijekom dana svedena je na minimum. Ako uz to jedete za radnim stolom, ne šetate, ne trčite niti ne vježbate redovito, a primijetili ste da ste se udebljali, sjedenje je vrlo vjerojatno glavni krivac.
Problemi s venama
Dugotrajno sjedenje može uzrokovati nakupljanje krvi u nogama, što može dovesti do pojave proširenih ili paučinastih vena. Dugoročno ovo može dovesti do ozbiljnijih problema s cirkulacijom. Ako ste primijetili proširene vene u posljednje vrijeme, najbolje bi bilo da se posavjetujete sa svojim liječnikom.
Depresija
Sjedilački način života odražava se i na naše emocionalno zdravlje. U Australiji je u jednom istraživanju sudjelovalo 8 950 žena, a prema rezultatima je kod žena koje su sjedile više od 7 sati dnevno uočen čak 47% veći rizik za razvoj depresije u usporedbi s onima koje su sjedile manje od 4 sata. Ovo ukazuje na važnost fizičke aktivnosti za naše mentalno zdravlje. Mnogima je višesatno sjedenje svaki dan neizbježno zbog prirode posla, međutim možemo smanjiti rizik za razvoj bolesti povezanih s tim tako da budemo dovoljno aktivni u slobodno vrijeme (redoviti treninzi, pravilna prehrana i aktivno korištenje pauzi na poslu).