Upoznajte se s osnovnom fitness terminologijom

Jeste li upravo zakoračili u svijet fitnesa ili to uskoro planirate, ali se bojite hrpe nepoznatih pojmova na koje biste mogli naići u potrazi za savjetima za što bolji i učinkovitiji trening? Ne brinite, za vas smo pripremili kratki rječnik najčešćih pojmova koji će sigurno pomoći početnicima da se lakše snađu. Ako ih usvojite, bolje ćete razumjeti svu literaturu, članke i druge vježbače koji će vam sigurno s oduševljenjem pričati o svojim treninzima.
Aerobne vježbe
Ovaj termin poznat je i kao kardio vježbe. To se posebno odnosi na energetski sustav koji vaše tijelo koristi kako bi vam pružilo dovoljno energije za izvođenje vježbi. Tijekom aerobnih vježbi vaše tijelo koristi kisik za opskrbu energijom. Primjeri aerobnih vježbi su plivanje, trčanje i vožnja biciklom.
Anaerobne vježbe
Anaerobna tjelovježba zahtijeva da vaše tijelo koristi visokoenergetske spojeve koji se nalaze u mišićnim stanicama i glukozu za opskrbu energijom. Anaerobne vježbe obično su kratkotrajne vježbe visokog intenziteta koje zahtijevaju trenutnu opskrbu energijom. Najbolji primjer je trening s utezima.
HIIT
HIIT je kratica za intervalni trening visokog intenziteta. Ova vrsta treninga izvodi se u intervalima, gdje se jedan segment izvodi s visokim intenzitetom (75-99% maksimalne brzine otkucaja srca), a drugi s niskim intenzitetom. Ti se intervali izmjenjuju i upravo te promjene u srčanom ritmu pridonose gubitku masnog tkiva.
AMRAP
Ovo je kratica za “as many reps/rounds as possible” (što više ponavljanja/krugova je moguće), što znači da u svakoj seriji radite do otkaza, odnosno koliko god ponavljanja možete. Drugi načine je da radite zadani broj ponavljanja za svaku vježbu, ali koliko god krugova možete.
Serija
Serija je skup od određenog broja ponavljanja jedne vježbe. Primjerice, 2 serije po 8 ponavljanja čučnjeva podrazumijeva da ćete napraviti 8 čučnjeva, kratko odmoriti i zatim napraviti još 8 ponavljanja.
Superserija
Superserija podrazumijeva da radite 2-3 vježbe jednu za drugom, bez odmora između njih. Npr. napravite jednu seriju (30 sekundi) mountain climbersa, a zatim odmah prelazite na seriju sklekova koje radite do otkaza. Vježbe u superserijama mogu biti za istu mišićnu skupinu ili možete odabrati vježbe za različite mišićne skupine kako biste uštedjeli vrijeme budući da ne odmarate između vježbi.
Krug
Krug podrazumijeva izvedbu tri ili više vježbi bez odmora između njih. Npr. napravite 30 sekundi marinaca, nakon čega slijedi 20 sekundi mountain climbersa, zatim 15 sekundi skokova i tek onda minuta odmora.
Složene vježbe
Složene vježbe aktiviraju više mišićnih skupina istovremeno – poput iskoraka, mrtvog dizanja i čučnjeva. Složene vježbe učinkovite su za povećanje ukupne mišićne mase i sagorijevanje kalorija jer zahtijevaju više napora, za razliku od izolacijskih vježbi koje se fokusiraju na samo jedan mišić.
Izolacijske vježbe
Izolacijskim vježbama ciljamo samo na određenu mišićnu skupinu ili mišić. Te su vježbe vrlo dobre kada želimo ojačati određeni dio tijela, riješiti problem mišićnog disbalansa ili primjerice nakon ozljeda za jačanje mišića određenog dijela tijela.
Koncentrično
Ovaj pojam poznat je i kao “pozitivan” dio vježbe. Koncentrična kontrakcija odnosi se na kretanje aktivnog mišića dok je on skraćen. Primjerice, kod biceps pregiba, koncentrična faza je podizanje utega prema gore.
Ekscentrično
Ovaj pojam poznat je i kao “negativni” dio vježbe. Ekscentrična kontrakcija odnosi se na kretanje mišića dok se izdužuje. Primjerice, ekscentrični pokret je kada polako spuštamo opterećenje u biceps pregibu.
PR
Ovo je kratica za osobni rekord (“personal record”). Koristi se za označavanje podizanja maksimalne težine pri određenom broju ponavljanja.
DOMS
DOMS (Delayed Onset Muscle Soreness) podrazumijeva odgođenu bol u mišićima. Riječ je o boli koju osjećate dan ili dva nakon intenzivnog treninga. To se događa jer tijekom vježbanja oštetite mišićna vlakna (što je i poželjno jer to potiče njihovu obnovu, pa time i njihov rast). Ova bol može trajati 24 do 72 sata nakon vježbanja.
Hlađenje
Ova se radnja odvija na kraju treninga. Cilj je postupno dovesti tijelo u stanje mirovanja snižavanjem brzine otkucaja srca i smirivanjem živčanog sustava. To se obično radi lakšim, sporijim pokretima. Primjerice, nakon trčanja na traci preporučuje se lagani hod nekoliko minuta.
Nadamo se da smo vam barem malo pomogli i da će vam ulazak u svijet fitnessa i vježbanja biti barem malo lakši. 😉