Treniraj sporije za brži rast
Puno je razloga zašto je važno obratiti pažnju na sat za vrijeme treninga. Pažljivo tempiranje treninga i odmora između serija će se pobrinuti za to da izvučeš maksimum iz svakog treninga. No, postoji još jedan aspekt tajminga u treningu koji većina zanemaruje. Onaj koji će se pobrinuti da su mišići kvalitetno stimulirani – vrijeme pod tenzijom.
Vrijeme pod tenzijom (Time Under Tension – TUT) je metoda koja obuhvaća vrijeme svake faze pokreta – dizanje, spuštanje i pauzu svakog ponavljanja. Efikasan način da se vrijeme pod tenzijom implementira u trening je taj da se za svaku vježbu odredi vrijeme trajanja svake faze pokreta. Najvažniji dio koji obuhvaća vrijeme pod tenzijom je onaj koji usporava ekscentrični dio pokreta (spuštanje).
Vrijeme pod tenzijom je većinom napisano u obliku četiri broja, npr. 4-1-1-0. Svaki broj određuje trajanje jedne faze pokreta određene vježbe. Ukoliko uzmemo za primjer čučanj, prvi broj (4) opisuje fazu spuštanja; drugi broj (1) opisuje trajanje pauze u donjoj poziciji čučnja; treći broj (1) je faza dizanja u kojoj se odupiremo gravitaciji i težini šipke, a četvrti broj (0) opisuje trajanje pauze u gornjoj poziciji čučnja.
Stvari o kojima trebate voditi računa kod fokusiranja na vrijeme pod tenzijom:
1. Pripazi na zaključavanje
Izbjegavaj provoditi previše vremena u gornjoj (najlakšoj) poziciji pokreta. Najlakši dio pokreta stvara najmanje stresa na mišić.
2. Pazi na ekscentrični dio pokreta
Poanta vremena pod tenzijom je provođenje najviše vremena u ekscentričnom djelu pokreta jer to rezultira aktivacijom najviše mišićnih vlakana te najvećim stresom na mišić, što vodi do većeg rasta.
3. Pazi na formu
Duže trajanje serije vodi do većeg zamora i pada forme. Pripazi da ne zavaravaš sam sebe varajući s formom.
Iako je potrebno malo navikavanja na ovakvu vrstu treninga, benefiti su vrijedni uloženog truda.