Trening kao oružje u borbi protiv stresa

Ako niste često pod stresom, imajte na umu da ste među rijetkim sretnicima. Stres je neizbježan dio svakodnevice za mnoge ljude, a zbog današnjeg načina života gotovo ga je nemoguće izbjeći. Dok mnogi pronalaze različite aktivnosti za oslobađanje stresa, pojedinim osobama teško je pronaći mehanizme i načine kako se nositi s ogromnim količinama stresa zbog čega najviše pati naše mentalno i fizičko zdravlje.
Reakcija tijela na stres
Kada ste pod stresom, vaše tijelo otpušta hormone koji mogu poremetiti funkcioniranje organizma, a najpoznatiji među njima je kortizol. Neke od kratkoročnih posljedica stresa su povišeni krvni tlak, povećan broj otkucaja srca, grčevi u mišićima, napetost u trbuhu, pad koncentracije i loše pamćenje.
Dugoročni učinci stresa mogu biti fizički (česte prehlade, glavobolje, problemi sa spavanjem, napetost mišića, problemi s kožom, problemi s probavom), mentalni (loša koncentracija i pamćenje, problemi s učenjem, česte negativne misli, govorni problemi…), emocionalni (tjeskoba, depresija, ljutnja, razdražljivost, osjećaj nemoći, osjećaj bezvrijednosti, problemi u međuljudskim odnosima…) i bihevioralni (loše se hranite, nepažljivo vozite, pretjerujete s alkoholom, podložni ste nesrećama, pokazujete agresiju…).
Kako biste pobijedili stres, imajte na umu da je fizička aktivnost jedan od najboljih besplatnih lijekova koji će vam u tome pomoći. Zbog toga smo odlučili izdvojiti nekoliko aktivnosti pomoću kojih ćete opustiti svoj um i priuštiti mu zasluženi odmor od stresne svakodnevice. 😊
Strukturirani trening
Trening je savršena aktivnost za držanje stresa pod kontrolom. Puls vam je vjerojatno već povišen zbog stresa, a dobar trening pomoći će vam da ga riješite dodatne napetosti i da se osjećate opuštenije. Strukturirani treninzi koji vam mogu pomoći u tome su:
1. HIIT trening
HIIT je vrsta treninga koja sadrži kombinaciju brzih i intenzivnih vježbi u kratkim periodima, a odličan je za povećanje broja otkucaja. Osim toga, između svake vježbe je kratki period odmora od nekoliko sekundi, a trajanje intervala ovisi o vašoj formi. HIIT treninzi pogodni su za sve, a mogu poslužiti i u procesu mršavljenju (potiču veliku kalorijsku potrošnju) i ako želite povećati masu (potiču izlučivanje anaboličkih hormona – testosterona i hormona rasta).
2. Kružni trening
Kao i HIIT, ovo je brzi trening koji zaokuplja vaš um dok nevolje padaju u drugi plan i tako vam pomaže da se riješite stresa. Kružni trening cilja na izgradnju snage i mišićnu izdržljivost. “Krug” vježbe označava završetak svih vježbi u programu, a kada je jedan krug završen, ponovo započinjete s prvom vježbom koju ste odradili u krugu. Pritom je odmor između serija vrlo kratak, nakon čega se brzo prelazi na sljedeću vježbu.
3. Kardio trening
Ako ste često pod stresom, ponekad je najbolje rješenje staviti slušalice u uši i odraditi jogging uz omiljenu glazbu. Zbog toga je kardio trening jedan od najpopularnijih oblika rješavanja stresa. Ova vrsta treninga utječe na poboljšanje kardiovaskularnog i dišnog sustava tako što povećava broj otkucaja, a mnogi je koriste kao trening za izdržljivost i mršavljenje.
4. Trening snage
Ponekad se želite osjećati snažno, a posebno u vremenima kada se borite protiv stresa. Zbog toga biste trebali u svoju rutinu uklopiti trening snage. Ova vrsta treninga funkcionira tako da koristi vaše tijelo ili težinu rekvizita kao sredstvo otpora koje jača vaše mišiće i povećava njihovu sposobnost proizvodnje sile. Rezultat toga je hipertrofija (povećanje mišićne mase), povećana snaga mišića, jače kosti i zglobovi te bolja definicija tijela. Osim što jača mišiće, trening snage također ubrzava metabolizam i povećava kalorijsku potrošnju. Također, pokazalo se da treningom snage smanjujete rizik od nastanka dijabetesa tipa 2, bolesti srca i raznih vrsta raka. Dakle, trening s utezima pozitivno utječe na vaše srce, mozak i mentalno zdravlje.
Aktivnosti za opuštanje uma i tijela
Uvođenje spomenutih vrsta treninga u svoju rutinu može vam pomoći da se razveselite i učinite veliku uslugu svom tijelu, ali postoje i drugi načini pomoću kojih možete smiriti svoj um i riješiti ga svih negativnih misli. Ako niste ljubitelj intenzivne fizičke aktivnosti, isprobajte sljedeće:
1. Joga
Joga je drevna meditacijska praksa za smirivanje uma i opuštanje tijela. Postoje različiti načini vježbanja joge od kojih neki djeluju energičnije, a neki opuštajuće. Više o jogi kao fizičkoj aktivnosti i vrstama joge možete pročitati u ovom članku.
2. Pilates
Iako je energičniji od nekih vrsta joge, pilates vas prisiljava da se koncentrirate na ono što vaše tijelo radi, pomažući vam pritom povećati snagu, stabilnost i fleksibilnost. Osim toga, pilates je odlična aktivnost za jačanje trbušnih mišića i očuvanje zdravlja kralježnice, a uz to ne opterećuje zglobove i povećava koncentraciju.
3. “Mindfulness”
Samo obraćanje pažnje na ono što radite u tom trenutku može vam poslužiti kao jedan od najboljih i najlakših načina za uklanjanje stresa.
4. Meditacija
Meditacija je drevna praksa u kojoj pojedinac fokusira svoj um na određeni predmet, aktivnost ili misao kako bi dosegnuo mentalno čisto i mirno emocionalno stanje. No pronalaženje vremena i strpljenja za opuštanje može biti teško, zbog čega mnogi ne vole meditaciju. Ako ste i vi među njima, imajte na umu da meditacija ne mora biti komplicirana, već to može biti samo kratka vježba disanja. 😊
5. Smijeh
Izreka “Laughter is the best medicine” je zaista istinita. Smijeh povećava unos kisika, stimulira rad srca, pluća i mišića te povećava izlučivanje endorfina – hormona zbog kojih se dobro osjećamo.
6. Masaža
Zakažite masažu u bliskoj budućnosti kako biste se imali čemu radovati. Ako to nije opcija, prepustite se vrućoj kupki ili izležavanju i čitanju omiljene knjige ili časopisa kod kuće.