Joga – hobotnica s 8 krakova

Imate priliku čitati članak najveće ljubiteljice lova na hobotnice. Zamislimo da hoba ima 8 krakova. Ako je pogodim s ostima u jedan od krakova, ona pokušava pobjeći služeći se sa sedam netaknutih krakova. Naravno, ona najbolje funkcionira sa svih osam krakova. Tako i joga sadrži osam udova koji se sastoje od etičkih načela kako bi život bio smislen i svrhovit. Svaki Joga ud se može koristiti samostalno kao dio filozofske nauke pritom pripremajući um i tijelo za meditaciju i duhovni razvoj.
8 udova Joge
1. Yama: moralna načela
Recepti za moral, etiku i samodisciplinu. Joga dovodi do inhibicije stražnjeg ili simpatičkog područja hipotalamusa, što optimizira reakciju tijela na simpatičke stresne podražaje i vraća autonomne regulatorne refleksne mehanizme povezane sa stresom. Jogijske prakse inhibiraju područja odgovorna za strah, agresivnost i bijes te potiču centre za užitak u mozgu, što dovodi do stanja blaženstva i užitka. Ova inhibicija rezultira nižom anksioznošću, otkucajima srca, frekvencijom disanja i krvnim tlakom. U takvom stanju ćemo imati manje prilika za pogreške i narušavanje društvenih norma.
2. Niyama: samoopservacija i samokontrola
Usmjeravanje pažnje prema zdravlju priznajući duhovne aspekte prirode. Vegetarijanstvo kojemu je cilj ne provoditi ubijanje, nenasilje, čime se postiže unutrašnja i vanjska čistoća. Kada čujemo riječ joga najčešće mislimo na dosadne likove koji sjede prekriženih nogu nakon što su se dobro “iskonzumirali svega i svačega”. Taj osjećaj ”high life” bio bi istovjetan sa spokojem. Osjećaj blagostanja i unutarnje tišine kojim utječemo na opuštenost, pozitivu, povećanu koncentraciju i smanjenje razdražljivosti. Praksa joge stvara uravnoteženu energiju koja je ključna za rad imunološkog sustava. Smanjenje depresije i povećanje razina serotonina je dovoljno dobar razlog prakticiranja joge. Stoga, joga je preporuka kao alternativa lijekovima u borbi protiv anksioznosti, depresije i stresa.
3. Asane: položaji
Zašto se joga povezuje sa smanjenjem bolova u kralježnici? Kontinuiranom praksom dolazi do postupnog osnaživanja mišića i vezivnog tkiva. Samim time dolazi do poboljšanja fleksibilnosti i raspona pokreta. Joga štiti od osteoporoze, artritisa i bolnih leđa (engl. low back pain) izgradnjom mišićne mase i povećavanjem snage. Hrskavice se troše manje nego u drugim sportovima. Dokazano je da jogiji imaju smanjen osjećaj boli kod bolesti mišićnog i koštanog sustav. Joga također „pali“ proprioceptore i poboljšava ravnotežu, povećava protok krvi te razinu hemoglobina i crvenih krvnih stanica, što omogućava da više kisika dođe do tjelesnih stanica, pojačavajući njihovu funkciju. Zbog većeg protoka krvi uslijed twistova i rotacija preveniraju se kardiovaskularne bolesti što je iznimno važno u starijoj dobi. Joga snižava otkucaje srca u mirovanju, povećava izdržljivost i može poboljšati maksimalni unos i korištenje kisika tijekom vježbanja. Također, moguće je povećati aerobni kapacitet vježbanjem joge.
4. Pranayama: kontrola daha
Prana se odnosi na životnu energiju. Tehnike disanja Hatha joge usredotočene su na svjesno produženje udisaja, zadržavanje daha i izdisaj. Integracijom fizičkog tijela, daha i koncentracije dok se izvode položaji i pokreti dolazi do uklanjanja blokada u energetskim kanalima tijela, a energetski sustav tijela postaje uravnoteženiji. Možda bi najbolji primjer za Pranajamu bila voda. Ona uvijek teče i ulazi u svaku poru zemlje, kože i planete.
5. Pratyahara: kontrola osjetila
Povlačenjem čula unutra upoznajemo sebe. Takozvana „Spoznaja i istina“ koja je zastupljena u svakoj religiji i filozofskoj disciplini utječe na čišćenje uma.
6. Dharana: koncentracija
Iyengar joga je oblik joge gdje se stavlja naglasak na stojeće poze kako bi se razvila snaga, stabilnost, izdržljivost, koncentracija i usklađenost tijela. Koriste se rekviziti za olakšavanje procesa učenja. Prilagođavanjem na nove poze ublažavaju se tegobe i smanjuju stresori.
7. Dhyana: meditacija
Budisti smatraju da je korijen svake ovisnosti u ljudskom umu. Meditacija potiče na razvijanje osjećaja svijesti i prisutnosti čime se utječe na prevenciju ovisnosti. Ovisnik prolazi postupak transformacije od autodestrukcije prema pozitivnim emocijama, ljubavi i poštovanju. Pretilost, gojaznost, anoreksija i bulimija su poremećaji prehrane i specifična vrsta ovisnosti. Joga poboljšava sliku o vlastitom tijelu. Studije pokazuju da su žene koje vježbaju jogu više zadovoljne fizičkim izgledom i imaju uredniju prehranu.
8. Samadhi: stanje više svijesti
Prosvjetljenjem dolazimo do novih spoznaja. Izoštrava se intelekt, mijenjamo loše životne navike i postižemo bolje rezultate.
Na temelju Patanjalijevih udova razvijeno je mnogo različitih jogijskih disciplina. Svaka od njih ima svoju tehniku. U zapadnom svijetu, najčešći aspekti joge koji se koriste su fizički položaji i disanje. Probaj, možda ti se svidi!