Trebamo li za dobre rezultate brojati kalorije?
Za ostvarivanje dobrih rezultata u bilo kojem polju od nas se zahtijeva disciplina, rad i konzistentnost. Isto vrijedi i u fitnessu. Ako netko misli da raznim prečacima može ostvariti dobre dugoročne rezultate, u velikoj je zabludi.
Pojam “dobar rezultat” je koncept koji se razlikuje od osobe do osobe te je njegova definicija vrlo individualna. Zbog toga ćemo ovu temu otvoriti iz perspektive rekreativnog vježbača s viškom kilograma.
Što su “dobri rezultati”?
Pretpostavimo da bi dobri rezultati u ovom slučaju bili gubitak potkožnog masnog tkiva do vidljivih trbušnjaka i istoniranih, lijepo vidljivih, ali ne i prevelikih mišića. Za ovakvu transformaciju, vjerovali ili ne, potrebno je uložiti puno truda, volje i discipline po pitanju treninga i prehrane. I to ne nekoliko tjedana, nego u velikoj većini slučajeva nekoliko mjeseci, pa i više.
Alati kojima raspolažete u tom procesu bit će vaša prehrana, treninzi, suplementacija i zadnje, ali ne i najmanje bitno, dobro organiziran i održiv plan svega zajedno – koji se može implementirati u vašu svakodnevnu rutinu. Nemojte misliti da sve ovo ne zahtijeva žrtvovanje vašeg komfora do određene mjere. Što je veći cilj, tim će vaš plan biti teži za odraditi. No ako uspijete izdržati određeno vrijeme i pretvoriti to u vašu svakodnevnu rutinu, dajete si najbolju šansu da počnete uživati u tome. Onda vam ni brojanje kalorija neće biti nikakav problem, nego će vam nakon nekog vremena postati automatizirano do te mjere da doslovno nećete ni trebati brojati kalorije, već ćete odokativno moći procijeniti koliko ste kalorija unijeli. Ne moram ni spominjati da će u tom procesu rezultati biti itekako vidljivi, a vi ćete biti zadovoljniji. Naravno, pod pretpostavkom da ste sve parametre odradili kako treba.
Brojanje kalorija – da ili ne?
Pa onda, trebamo li brojati kalorije za dobre rezultate?
Naravno!
Kako ćete drugačije znati koliko ste kalorija unijeli; kako ćete znati koliko ste proteina, ugljikohidrata i masti konzumirali? A mikronutrijenata? Sve su to bitne stavke bez kojih će izostati neki bolji rezultat jer čak i ako nekim čudom odokativno i pogodite kalorijski unos za najbolju početnu točku deficita, nemate pojma koliko makronutrijenta uzimate.
Cijeli plan pada u vodu u slučaju nedovoljnog unosa bilo kojeg makronutrijenta. Manjkom proteina gubite sposobnost oporavka koju biste imali adekvatnim unosom; premalo ugljikohidrata pak definitivno znači manje energije, loše performanse u treningu i umor. Prenizak unos masti otvara cijelu lepezu problema koji su vezane za hormonalni disbalans i loš imunitet, veći rizik od ozljeda itd.
Upravo zato je jedan od glavnih problema ljudi koji se odlučuju za gubitak suvišnih kilograma da prenisko spuštaju kalorijski unos i makronutrijente te očekuju da će biti super efikasni u treningu, dok im je energija na veoma niskom nivou. Suprotna situacija je preveliki unos kalorija – do mjere u kojoj više niste u deficitu zbog čega opet nema napretka. To su sve uobičajeni problemi koji se rješavaju s malo edukacije i brojanjem kalorija. Zato čvrsto stojim iza tvrdnje da rekreativan vježbač ne može imati ozbiljne rezultate ako ne broji kalorije.
Situacija u kojoj brojanje kalorija nije od najveće važnosti je kad ste već ostvarili odlične rezultate, educirali se o prehrani i treningu i imate dugogodišnji staž u treningu i brojanju kalorija. Tek onda možete odokativno i instinktivno manipulirati kalorijama i makrosima koje unosite svojim obrocima.