Test: Jedete li previše ugljikohidrata?

Iako ugljikohidrati imaju lošu reputaciju u svijetu fitnessa, mnogi ih koriste kao izvor energije za trening. Razlog tome je što nas u kratkom vremenu mogu opskrbiti energijom. Međutim, ako se ne bavimo fizičkom aktivnošću, prekomjeran unos jednostavnih ugljikohidrata može dovesti do viška kilograma. Primjerice, rafinirani šećeri podižu razinu krvnog šećera, zbog čega vaše tijelo proizvodi više inzulina koji pretvara ugljikohidrate u masnoću i skladišti ju u pojedine dijelove tijela. Osim tjelesne težine, ugljikohidrati mogu negativno djelovati i na naše raspoloženje, energiju, imunitet i probavu. Kako biste saznali jedete li previše ugljikohidrata, odgovorite na ova pitanja koja je sastavio dr. Frank Lipman, liječnik funkcionalne medicine i autor na portalu mindbodygreen.
Pretjerujete li s konzumacijom ugljikohidrata?
- Debljate li se brzo čak i ako jedete “zdrave” ugljikohidrate poput žitarica, mahunarki i svježeg voća?
- Osjećate li umor nakon konzumacije ugljikohidrata?
- Imate li poteškoće s koncentracijom i razmišljanjem nakon konzumacije ugljikohidrata?
- Jedu li vam se često slatkiši?
- Jede li vam se često hrana bogata škrobom?
- Imate li problema s kontroliranjem razine šećera koju unosite putem hrane?
- Brzo mršavite, ali se brzo i debljate?
- Imate li nagli nalet i pad energije tijekom dana?
- Nervozni ste kada ste gladni?
- Debljate li se više u licu i oko struka, a manje u području kukova i bedara?
- Posežete li za slatkišima kada ste umorni, anksiozni ili depresivni?
Ako je vaš odgovor na više od tri pitanja “da”, jedete više ugljikohidrata nego što vaše tijelo može podnijeti.
Kako smanjiti unos ugljikohidrata?
Dr. Frank Lipman preporučuje da za početak smanjite unos hrane koja sadrži rafinirane šećere, škrob, ali i žitarice, mahunarke i voće koje ima visoku razinu šećera, te uz to trebate pratiti kako vaše tijelo reagira na manjak ugljikohidrata. Nakon toga trebate pronaći odgovarajuću količinu ugljikohidrata koje vaše tijelo može tolerirati te otkriti kako ostali životni faktori, poput količine sna i stresa, utječu na sposobnost tijela da tolerira ugljikohidrate. Primjerice, možete provjeriti kako unos ugljikohidrata utječe na tijelo za vikend kada ste opušteni, a kako tijekom stresnog poslovnog ponedjeljka. Kada saznate kako vaše tijelo reagira na ugljikohidrate u pojedinim životnim situacijama, moći ćete odrediti dnevnu količinu ugljikohidrata koja će vam omogućiti da funkcionirate normalno tijekom dana.
Osim toga, Lipman preporučuje konzumaciju zelenog lisnatog povrća i hrane bogate zdravim mastima koje će vas istovremeno zasititi i pružati vam potrebne hranjive tvari. Isto tako, ako i pretjerate s količinom ugljikohidrata tijekom dana, možete ju iskoristiti kao gorivo za trening. Fizička aktivnost zaslužna je za to da vaše tijelo tolerira ugljikohidrate jer mu pruža priliku da iskoristi energiju za bolju izvedbu treninga i jačanje mišića.