Strah – tajni sastojak uspjeha
Strah je sveprisutan u našim životima. Strah od neuspjeha, strah od ozljede, strah od straha samog, nabrajanje može ići unedogled. Strah je dio naših isprika, neodlučnosti i briga koje uglavnom vode ka tjeskobi i stresu. Strah od poznatog i nepoznatog nešto je s čime se susrećemo u treningu i svakodnevnom životu. Strah od toga da nismo dovoljno dobri, snažni ili pametni.
Taj nas strah nerijetko može doslovno paralizirati čime strah od neuspjeha ili negativnog konačno ishoda postaje još veći. Začarani krug, zar ne?
Kad god vam taj strah krene djelovati kao ogromno čudovište s namjerom da vas pregazi, vrijeme je osvijestiti pravila koja bi isti taj strah mogla pretvoriti u vašu prednost.
Hrabrost je također „mišić“ koji se polako i ustrajno vježba, no jednom kada ga izgradite čini vas sretnijom i uspješnijom osobom.
Strah je zapravo biološki odgovor na stvarnu ili zamišljenu opasnost. Koliko god nam percipiranje stvarno opasnosti zaista čuva „glavu na ramenu“, ova zamišljena opasnost zna biti varljiva.
Sprijateljite se sa strahom
Prvi korak u prevladavanju straha je shvatiti ga. Shvatite što ga uzrokuje, vodite dnevnik i shvatite „triggere“ zbog kojih postajete tjeskobni. Izbacite sve svoje stresne misli prepune straha na obični komad papira. Ova tehnika omogućit će vam da negativne misli koje vam zaista ničemu ne služe zamijenite onima koje vas usmjeravaju prema cilju. Ova tehnika traži vrijeme i ponavljanje, ali jednom kada uspijete oslobađa nepotrebnih misli.
Pustite tuđa očekivanja i usmjerite se na dobro
Često smo žrtva onoga što drugi misle o nama ili onoga što od nas očekuju. Ovo razmišljanje koje je u korijenu mnogih strahova često dolazi iz ranog djetinjstva kada su nas drugi okarakterizirali na određeni način. Osim toga dnevno nam kroz glavu prođe oko 60,000 različitih misli. Od toga ih je jako puno povezano s nekom vrstom straha, no fokus na ono što želimo ono je što od nas čini pobjednike. Čak i u teškoj situaciji zaslužujemo da sami sebi pružimo ruku i uspnemo se ravno prema uspjehu.
Strah može motivirati
Tu ne pričamo o tome kako ćete , ako vas primjerice naganja grizli, vjerojatno biti motivirani trčarti brže. Pričamo o svakodnevnim situacijama na poslu, u socijalnim situacijama i na treningu. Strah može i treba probuditi onaj pozitivni inat, želju da odete dalje nego što ste ikad vjerovali kako možete. Strah vas može izazvati i „prisiliti“ na ekstra napor koji gura naprijed, oslobađa vas i u konačnici transformira.
Briga o tome hoćete li potonuti ili isplivati mora pasti u drugi plan i kada u nešto vjerujete ponekad treba jednostavno skočiti u uzburkano more života.
Riječima slavnog Huntera S. Thompsona – „ tko je sretniji, onaj koji je hrabro kročio kroz oluju i preživio, ili onaj koji je sve to gledao sa sigurne obale i jedva da je i živio“?