Sve što trebate znati o serotoninu

Jeste li se ikad zapitali koji je hormon odgovoran za vaše raspoloženje i osjećaje? Riječ je o hormonu koji se izlučuje kada trenirate, a to je serotonin.
Serotonin je ključni hormon koji stabilizira naše raspoloženje, osjećaj dobrobiti i sreće. Ovaj hormon utječe na cijelo vaše tijelo te omogućuje moždanim stanicama i ostalim stanicama živčanog sustava da međusobno komuniciraju. Serotonin također pomaže kod spavanja, prehrane i probave. Međutim, ako mozak ima premalo serotonina, to može dovesti do depresije. U suprotnom, ako mozak ima previše serotonina, takvo stanje može dovesti do pretjerane aktivnosti živčanih stanica. Osim što pomaže u smanjenju depresije i regulira tjeskobu, serotonin ima i druge učinke na zdravlje tijela.
Kako serotonin utječe na vaše tijelo?
1. Poboljšava raspoloženje
Serotonin se izlučuje prvenstveno u mozgu, a smatra se da regulira raspoloženje, sreću i tjeskobu. Niska razina serotonina povezana je s depresijom, dok povećana razina hormona može smanjiti uzbuđenje. Kad su razine serotonina na normalnoj razini, trebali biste se osjećati usredotočenije, emocionalno stabilnije, sretnije i smirenije.
2. Utječe na probavu
Serotonin se nalazi i u vašem želucu i crijevima te pomaže u kontroli rada i funkcije crijeva.
3. Pomaže protiv mučnine
Serotonin se proizvodi kada osjećate mučninu. Proizvodnja serotonina se povećava kako bi se pomoglo uklanjanju loše hrane ili drugih tvari iz tijela. Također se povećava njegova razina u krvi, što stimulira dio mozga koji kontrolira mučninu.
4. Utječe na san
Serotonin je odgovoran za poticanje dijelova mozga koji kontroliraju spavanje i buđenje. Hoćete li spavati ili buditi se ovisi o stimuliranom području i o tome koji se serotoninski receptor koristi.
5. Pomaže u zgrušavanju krvi
Serotonin se oslobađa kao pomoć u zacjeljivanju rana. Ovaj hormon pokreće sužavanje sićušnih arterija, što pomaže u stvaranju krvnih ugrušaka.
6. Može oslabjeti kosti
Abnormalno visoka razina serotonina u kostima može dovesti do osteoporoze, što kosti čini slabijima.
Posljedice niske razine serotonina
Niske razine serotonina često su povezane s mnogim poremećajima u ponašanju i emocijama. Studije su pokazale da niska razina serotonina može dovesti do depresije, tjeskobe, samoubilačkog ponašanja i opsesivno-kompulzivnog poremećaja. Ako imate bilo koju od ovih misli ili osjećaja, odmah se obratite svom liječniku. Što prije započne liječenje, brže ćete vidjeti poboljšanja.
Posljedice previsoke razine serotonina
Serotoninski sindrom može se pojaviti kada uzimate lijekove koji povećavaju djelovanje serotonina što dovodi do nuspojava. Previše serotonina može uzrokovati blage simptome poput drhtavice, jakog znojenja, zbunjenosti, nemira, glavobolje, povišenog krvnog tlaka, trzanja mišića i proljeva. Teži simptomi uključuju visoku temperaturu, nesvjesticu ili nepravilan rad srca. Serotoninski sindrom može se dogoditi bilo kome, ali neki ljudi mogu biti u većem riziku. Veći je rizik ako ste povećali dozu lijeka koji podiže razinu serotonina ili ako uzmete više od jednog lijeka za koji je poznato da povećava serotonin.