Što je kolagen i koliko nam zapravo treba?

U moru svih suplemenata danas je teško razabrati koji su oni esencijalni za nas i koji će nam dati najviše benefita ovisno o našem cilju. U području fitnessa, zdravlja i rekreacije uvijek izlaze neki novi suplementi te trebamo biti dovoljno educirani i upućeni da zaključimo što je najbolje za nas.
Whey protein, kreatin monohidrat, multivitamini, Omega 3 i slični proizvodi su više-manje provjereni i dovoljno istraživani suplementi koji dokazano djeluju i pozitivno utječu na naše zdravlje, performans u teretani i sl. No što je s kolagenom?
Kakva je situacija s kolagenom?
Kolagen je najzastupljenija aminokiselina u našem organizmu koja se proizvodi svaki dan u cijelom tijelu. Čak 35% svih bjelančevina predstavlja kolagen, a proizvode ga specijalizirane stanice koje nazivamo fibroblasti. Sama riječ dolazi od grčke riječi „kolla“ što znači „ljepilo“; prvenstveno pruža koži otpornost i čvrstoću s kojom se rađamo.
Kolagen se nalazi se u koži, kostima, mišićima, krvnim žilama i tetivama te potiče zdravlje kose i kože. Međutim, s godinama se proizvodnja kolagena smanjuje pa bih naglasio da bi ovo bio možda najbolji izbor za nešto stariju populaciju. Nakon srednjih do kasnih dvadesetih i ranih tridesetih godina stopa kolagena se smanjuje za 1% godišnje. Sinteza kolagena iz fibroblasta se smanjuje, čime dolazi do smanjene elastičnosti kože. Do osamdesete godine života naš organizam proizvodi 75% manje kolagena nego u 20-im godinama.
Postoje tri vrste podtipa ove aminokiseline:
Kolagen tipa 1 – ovo se odnosi na 90% kolagena koji se nalazi u koži, kostima, organima, noktima i ligamentima.
Kolagen tipa 2 – koji se odnosi na hrskavice.
Kolagen tipa 3 – koji se odnosi na proteine u kostima, ligamentima, tetivama, hrskavicama i drugim vezivnim tkivima.
Kako pospješiti proizvodnju kolagena u našim stanicama?
Na proizvodnju kolagena negativno utječe loša prehrana, stres te općenito nezdravi način života s neregularnim snom. Previsok unos šećera, pušenje i previše izlaganja suncu također nose poveznicu sa smanjenom proizvodnjom. Naravno, genetika je također jedan od faktora koji bi mogao utjecati na ovakve stvari, no ako želimo početi raditi na tome da poboljšamo to koliko možemo, bilo bi dobro da počnemo unositi namirnice bogate kolagenom ili se opskrbiti sa suplementom u obliku praha ili kapsula. Uzimanje vitamina C također poboljšava apsorpciju kolagena, tako da jedite povrće i voće bogato vitaminom C.
Donosimo i nekoliko namirnica koje sadrže ili uspješno potiču dodatnu proizvodnju kolagena u našem organizmu. To je sve nutritivno bogata hrana – od jaja, avokada, chia sjemenki do povrća tamno zelenih listova (primjerice špinat, kupus, kelj, blitva…). Losos je još jedan odličan izbor koji je prepun minerala koji uspješno sintetiziraju kolagen. Za vegane postoje namirnice kao što su soja i tofu. Ima nekih naznaka koje sugeriraju da možete nadomjestiti 6% kolagena iz ovih namirnica za otprilike 6 mjeseci.
Simptomi nedostatka kolagena
Ako sumnjate na nedovoljnu količinu kolagena u vašem organizmu, mogli biste osjetiti sljedeće nuspojave: neelastična opuštena koža, pojava bora, bol u zglobovima zbog slabije ili stanjene hrskavice.
Kao i što je slučaj sa svime ostalim, ako ste mlada osoba i želite si najbolje, bitno je da vaše tijelo proizvodi dovoljno kolagena. Ako se hranite nutritivno bogatom hranom, aktivni ste i imati zdrav način života, nemate brige. Za one nešto starije definitivno bih preporučio kolagen u obliku suplementacije jer dokazano djeluje pozitivno na vaše hrskavice, tetive, ligamente i daje mladolik i elastičan izgled kože, što je uvijek dobro.