Što je i kako funkcionira natrij-kalij pumpa?
Ako niste usko povezani s bodybuilding svijetom, vjerojatno ne znate što je natrij-kalij pumpa. Ovaj termin opisuje proteinsku strukturu koju možemo pronaći u mnogim staničnim membranama. U ovom procesu se ioni natrija izbacuju iz ćelije, a kalija upumpavaju u ćeliju.
Natrij i kalij su dva minerala koja održavaju balans vode u našem tijelu. U praktičnom prevođenju ove teme to bi značilo da prilikom priprema za natjecanja bodybuilderi moraju maksimalizirati izbacivanje vode iz organizma upravo tom natrij-kalij pumpom, što naravno može biti opasno ako se pretjera ili odradi nepravilno.
Uloga natrija i kalija u organizmu
Natrij je veoma bitan za naše zdravlje; on je glavni elektrolit u našem organizmu. Vezanje vode za natrij je zapravo i ono što nas održava živima, dovodeći vodu u naše mišiće i stanice.
Mnogo ljudi misli da nas sol deblja i negativno utječe na naše zdravlje. No ono što je gore od prekomjerne konzumacije soli je njezino potpuno izbacivanje iz prehrane jer, osim onoga što sam naveo, natrij je potreban i za mišićne kontrakcije, lužnatost organizma, rad srčanih pumpi i još mnogo bitnih funkcija bez kojih naš organizam ne može opstati. Kao i kod svega ostalog, najveći problem je u postizanju umjerenosti – pretjerivanje sa soli problematično je kao i pretjerivanje s bilo kojom drugom namirnicom, što može rezultirati izbacivanjem organizma iz ravnoteže i stvaranjem cijelog spektra potencijalnih bolesti.
S druge strane, kalij je također elektrolit i ujedno jedan od najzastupljenijih minerala u našem tijelu. Velika većina kalija se nalazi unutar stanice. Važan je za održavanje ispravne funkcije staničnih stijenki, a to se postiže usklađenošću s količinom natrija koji se nalazi izvan stanice. Ta dva minerala u tandemu reguliraju i ravnotežu tjelesnih tekućina, pa djeluje i kao diuretik.
Nakon ovoga se već jasnije vidi zašto bodybuilderi posežu za manipulacijom ova dva minerala u samom završetku priprema – cilj je maksimalno izbaciti nepoželjnu vodu iz organizma.
U tom završnom djelu natjecatelj je stigao do vrlo niskog postotka tjelesne masti (5-6%). U tom trenutku vjerojatno još ima potkožne vode koje se treba riješiti. U praksi to izgleda tako da se treba smanjiti unos natrija, a povećati unos kalija (banana, krumpir, batat..). To je ona pumpa kod koje se iz ćelije moraju izbaciti ioni natrija i upumpati ioni kalija. Kad uzimamo puno natrija, on povlači vodu i zadržava ju ispod potkožnog masnog tkiva, dok visoki unos kalija onda povlači tu vodu u mišić, što daje natjecatelju puno “tvrđi look”.
Kako to izgleda u praksi?
Premda se ova metoda u suvremenim pripremama bodybuildinga sve manje koristi, cijeli proces bi izgledao otprilike ovako:
- Ako smo se odlučili na primjenu natrij-kalij pumpe, 7 dana prije natjecanja počinjemo s normalnim unosom soli i visokim unosom vode. Visok unos vode ovdje reagira kao prirodni diuretik jer što više vode pijemo, to nam bubrezi više rade da izbace tu vodu van. Prvi utjecaji ove manipulacije vidljivi su kad se nakon nekoliko dana smanji unos vode, a bubrezi i dalje izbacuju istu količinu vode kao prije.
- Zadnjih nekoliko dana unos soli se smanjuje do kraja, a povećava se unos kalija koji vodu ispod potkožnog djela tjera u mišić zajedno s ugljikohidratima koje unosimo u velikim količinama s ciljem da popune rezerve glikogena i daju pun izgled mišića.
- Ako sve ispadne kako je planirano, to daje čvrsti izgled mišića s dubokim separacijama i vidljivim strijacijama – rezultat koji se drastično razlikuje od onog gdje je ostalo još potkožne vode i zbog kojeg je izgled više vodenast.
Ovo nije pametno raditi na svoju ruku i bez stručne pomoći jer može doći do manjka nekog od minerala u tijelu i posljedice mogu biti vrlo opasne. Dakle, bez profesionalnog savjetovanja oko cijelog procesa nikome ne preporučujem manipulaciju najbitnijih elektrolita u tijelu.