Kako si olakšati povratak s godišnjeg odmora

Sezona godišnjih odmora polako je pri kraju. Uskoro će se svi vratiti na svoja radna mjesta, bez obzira proveli svoj godišnji odmor na putovanju, na moru ili kod kuće. I koliko god se odmorili i nauživali za vrijeme godišnjeg odmora, uvijek nam je nekako teško vratiti se u realnost, odnosno svom uobičajenom ritmu i rutini. Čak i kad ste jedan od onih tipova koji uživaju u svojim svakodnevnim ritualima, odnosno ako ste jedan on onih koji preferiraju rutinu, svejedno povratak s odmora može biti izazovan pa čak i stresan.
Važno je naglasiti da godišnji odmor služi upravo onome što sam naziv i govori – odmoru! Kako smo u današnjem svijetu, na žalost, previše dostupni (zvuči li vam poznato rečenica „Na odmoru sam, ali imat ću laptop uza se pa mogu pogledati ako bude trebalo“ ili „Samo ću ovaj mail riješiti, to je ionako 15 minuta“?), tako se vrlo lako može dogoditi da se ni za vrijeme godišnjeg odmora ne uspijemo u potpunosti „odvojiti“ od posla i pošteno odmoriti. Također, kad se dobro odmorimo od posla i svih redovnih obaveza, povratak će nam u većini slučajeva biti lakši.
Bez obzira jeste li na odmoru bili 7, 15 ili više dana, za povratak u realnost vrijede više-manje slični savjeti.
Osvijestite što volite u svojoj uobičajenoj svakodnevici
Prije povratka s godišnjeg odmora nije loše uzeti malo vremena i dobro razmisliti što nas to u našoj rutini najviše uveseljava i pokušajte se na to fokusirati. Netko, primjerice, uživa u svojim malim jutarnjim ritualima, netko u odlasku na trening nakon posla, netko u kavi s kolegama i sl. Osvijestite što volite, što vam predstavlja zadovoljstvo i radujte se tome umjesto da očajavate zbog završetka godišnjeg odmora.
Iskoristite povratak s godišnjeg odmor za „novi početak“
Isto kako postoje neki omiljeni trenutci u danu i dijelovi vaše svakodnevice, odnosno rutine u kojima uživate, tako zasigurno postoje i oni koji vam nisu dragi, koji vam stvaraju stres i nelagodu. Bilo bi dobro osvijestiti i te trenutke, razmisliti kako i zašto tako djeluju na nas te pokušati poduzeti nešto kako biste ih izmijenili, odnosno kako biste im drugačije pristupili. To je nešto slično „novim odlukama“ i „novim počecima“ koje često donosimo na početku nove godine. Primjerice, ako vam velik problem predstavlja rano ustajanje, pravo je vrijeme za malu promjenu rutine i raniji odlazak na spavanje. Ili, pak, ako prečesto naručujete dostavu ili posežete za brzom i nezdravom hranom, sad je pravo vrijeme za uvođenje nove navike – pripreme zdravih i jednostavnih obroka koje ćete ponijeti na posao.
Krenite zapisivati
Jedna od najučinkovitijih metoda za ostvarenje vlastitih ciljeva i učinkovitijeg izvršavanja obaveza je definitivno zapisivanje zadataka i ciljeva. Možete nabaviti neki lijepi rokovnik ili pak skinuti jednu od brojnih aplikacija na vašem mobitelu – što god odaberete, samo se potrudite sistematično i (relativno) detaljno raspisati svoje obaveze. Tako ćete lakše pratiti vlastiti napredak, a taj isti napredak će vas i motivirati za daljnje uspjehe.
Osigurajte si dovoljno slobodnog vremena
Mnogi često upadnu u veliku zamku – stvaranje preambicioznih planova i pretrpavanje vlastitog rasporeda što dovodi do nedostatka slobodnog vremena i prebrzog sagorijevanja. Ovaj scenarij možete vrlo lako izbjeći, a pri tome je najvažnije uvijek ostaviti vrijeme za sebe, za druženja, za vaše omiljene aktivnosti i hobije.