Prirodnim putem do tijela s naslovnice
Prikazati super transformaciju tijela u današnje vrijeme i nije nešto spektakularno. Pojavom raznih društvenih mreža i povezivanjem svijeta u jednom kliku zaista svakodnevno možemo vidjeti more fantastičnih promjena u fizičkom izgledu. Naravno, nitko od nas ne poznaje te ljude i svaka takva transformacija se zapravo počela ignorirati i gubiti na važnosti. Osim toga, nitko od nas ne zna kako je uopće postignuta promjena i koji su sve alati korišteni da bi do nje došlo. U današnje vrijeme fitness je postao ogroman biznis, a nedozvoljena sredstva u samom procesu transformacije i uređenja slika nakon odrađenog posla zaista daju nerealan prikaz i zapravo demotiviraju ljude koji imaju problem s viškom kilograma i žele ga se riješiti. Kada pogledate svoju okolinu i ljude koji treniraju u vašim fitness centrima ipak vidite da su transformacije koje imate priliku vidjeti na internetu rijetkost i da se vrlo teško postižu u realnom svijetu.
U današnjem članku imate priliku vidjeti kako jedan prosječan rekreativac, koji je s tjelesnim vježbanjem krenuo doslovno od nule, ipak uspio transformirati tijelo do razine da ga se ne bi posramile ni naslovnice poznatih fitness magazina.
Zdravlje i promjena navika su na prvom mjestu
Gubitak viška kilograma i viška masnog tkiva prvenstveno bi trebalo imati utjecaj na poboljšanje zdravlja i transformaciju načina života, usađujući ljudima zdrave navike i prezentirajući im kako bi se trebali hraniti i zdravo funkcionirati sa svojim tijelom tijekom cijelog života. Posljedica takve transformacije je i sjajan fizički izgled.
Ako želite zdravlje, onda trening mora biti tehnički savršeno odrađen, kao i odabir i kombinacija namirnica i suplementacije u prehrani. Osim toga, takav proces ne traje 4 ili 8 tjedana; takav proces zahtijeva kontinuiranost i postupnost kroz duži vremenski period. Transformacija koju imate priliku vidjeti postignuta je u periodu od 18 mjeseci sustavnog i kontinuiranog rada. Taj vremenski period možda zvuči predugo, no ako uzmete u obzir da ste takvim pristupom usvojili ogromnu količinu znanja o treningu i prehrani, promijenili svoje navike i stil života i osim toga postali sretnija osoba s više samopouzdanja, 18 mjeseci je sitnica.
Kako trenirati?
Ako ste mislili da ćete u ovom tekstu dobiti čaroban trening koji možete kopirati, još niste spremni na ovakvu promjenu. Trening je vrlo kompleksan segment i vrlo ga je važno individualizirati i prilagoditi osobi s kojom radite. Napisati općeniti plan treninga za razvoj snage, izdržljivosti ili selekcionirati vježbe za razvoj određenog dijela tijela nije nikakav problem za bilo kojeg školovanog trenera, ali prilagoditi sve navedeno određenoj osobi je vrlo kompleksno.
U mojem radu s klijentima najveći fokus je na tehnički savršenom izvođenju svake vježbe. Jedino tako možete osigurati kontinuirani napredak u razvoju snage, izdržljivosti ili bilo koje druge sposobnosti do maksimuma. U svakom drugom slučaju ćete biti ograničeni, a ako krenete na silu probijati granicu, doći će do ozljede.
Nakon toga, važno je planiranje i programiranje treninga na način da se izmjenjuju tipovi treninga. To znači da ćete u jednom treningu imati fokus na razvoj maksimalne i submaksimalne snage (1-5 ponavljanja s „velikim“ težinama i dužim pauzama), a u drugom na razvoj mišićne izdržljivosti (15-20 ponavljanja s kratkim pauzama i „malim“ težinama). Koje su to male i velike težine potrebno je izračunati u odnosu na maksimalnu težinu s kojom je moguće odraditi jedno ponavljanje (1RM). Kada trening ima ovakav smisao, onda je lako korigirati ga i uvijek biti na pravom putu do cilja.
Trening po mišićnim skupinama, trening za cijeli tijelo ili podjela za gornji i donji dio tijela, također je segment koji se treba mijenjati. Ovisno o tipu treninga, trenutnoj razini energije i snage, potrebno je prilagoditi i sustav treninga.
ODMOR je još jedan vrlo važan segment koji bih povezao s treningom. Ovisno o tipu treninga koji se radi, potrebna je i određena dužina odmora. Ako je trening svaki drugi dan, onda nema straha da se tijelo neće oporaviti. Ako je trening 5 i više puta tjedno, onda takav proces treba savršeno planirati, inače će doći do kontraefekta. Za dugoročno postizanje kvalitetnih rezultata 3-4 treninga tjedno su sasvim dovoljna.
Prehrana
Prehrana je vrlo važan segment za zdravlje i fizički izgled. Hrana će utjecati na to kako se osjećamo, kako izgrađujemo tijelo i koliko viška masnoće imamo. Naravno u kombinaciji s treningom, prehrana može dati najbolje za tijelo. Važno je u startu shvatiti da nijedan ekstremni pristup neće dugoročno napraviti dobro za tijelo. Prehrana mora biti u skladu s trenutnim stanjem i kontinuirano pratiti napredak i mijenjati se. Visoki kalorijski deficiti u startu napravit će kontraefekt; izbacivanje određenog makronutrijenta napravit će disbalans u organizmu. Vrlo je važno jesti raznoliko, ali pametno i stručno planirano u svakom dijelu transformacije u skladu s treningom, dnevnim ritmom i obavezama. Faze ekstremnog dobivanja na masi pa definiranje također nisu prihvatljive za postizanje skladnog i dugoročno održivog tijela, a o zdravlju da ne govorim.
Kao i trening, ključan faktor je individualizirati prehranu osobi u svakom segmentu transformacije. Prva smjernica mora biti dnevni kalorijski unos, koji je potrebno staviti u odnos s dnevnom kalorijskom potrošnjom. Nije dovoljno samo izračunati bazalni metabolizam, važno je doći realne dnevne potrošnje osobe s kojom radite i onda računati sve ostalo.
Nakon toga dolazi omjer proteina, ugljikohidrata i masti na dnevnoj bazi, odabir namirnica i kombinacija obroka. I ovaj segment ima veliku ulogu jer nijedna namirnica sama po sebi nije loša, samo ju treba znati ubaciti dnevni meni kada je to potrebno. Univerzalni plan ne postoji; potrebno ga je usmjeriti i prilagoditi individualno.
Prehrana za prikazanu transformaciju je pratila trening iz tjedna u tjedan. To znači da je prehrana u dane jačih treninga bila koncipirana tako da unos kalorija bude viši, a u dane bez treninga unos je bio niži. U danima treninga kombinirali smo unos sva tri makronutrijenta, a u danima bez treninga bi smanjivali unos ugljikohidrata na minimum. U svakom slučaju, svi ti principi prehrane su već vrlo poznati i jasni većini rekreativaca, samo je problem pravilno ih prilagoditi i koristiti.
Veliki rezultati se grade polako i sigurno i ostaju dugoročno!