Prepoznajte trzajnu ozljedu vrata na vrijeme
Jeste li znali da se trzajna ozljeda vrata događa 1,6 posto više kod vozača koji se vežu za vrijeme vožnje? Jeste li znali da postoje ljudi koji su slomili ruku prije poteza u šahu? Jeste li znali da kod borilačkih vještina refleksi imaju iznimnu ulogu? Jeste li ikada trznuli vratom u skijanju, prilikom skoka ili u teretani?
Zašto je vrat osjetljiv?
Tko bi rekao da tako mali dio u odnosu na ostatak tijela ima iznimno bitnu funkciju! Vrat je sastavljen od 7 vratnih kralježaka između kojih se nalaze jastučići koji imaju ulogu amortizacije (diskusi). Unutar kralježničnog „stupa“ se nalazi leđna moždina i živci, a ligamenti i mišići omogućavaju povezanost kralježaka. Tako kralježnica posjeduje dovoljno čvrstoće i elasticiteta za zaštitu unutarnjih struktura. Prevelika krutost mišića vrata se manifestira glavoboljama, zujanjem u ušima, napetosti i spazmu muskulature. Kompromis između elasticiteta i čvrstoće bi mogao smanjiti utjecaj vanjskih faktora kojima se svakodnevno izlažemo u teretani i na treninzima.
Trzajna ozljeda vrata
“Whiplash injury”, kod nas popularno nazvana trzajna ozljeda vrata (TOV) je česta ozljeda kao posljedica modernog života. U automobilskim nesrećama, osobito u frontalnim sudarima, TOV nastaje kao posljedica kontakta s pokretnom tvari, automobilom ili preprekom. Zbog sila koje su u akciji, vrat napravi snažnu kontrakciju prilikom čega se glava pomiče naglo naprijed. Iz maksimalnog pretklona, glava leti naglo natrag i još jednom prema naprijed. Posljednja faza je usporavajuća. Takvi nekontrolirani pokreti mogu prouzročiti veliko oštećenje. U skladu s tim razlikujemo TOV od 0-4 stupnja. Dijagnostika je iznimno bitna jer nam pomaže u rješavanju sudskog procesa i odštete. Skrenimo s forenzike na TOV u teretanu ili na skijanje.
Stupnjevi ozljede vratne kralješnice:
Stupanj 0
Nema bolova, nema spazma, ozljeda se isključuje.
Stupanj 1
Postoje bolovi, nema spazma, pokretljivost mišića glave i vrata je uredna (55% slučajeva).
Stupanj 2
Djelomično ili potpuno istegnuće mišića, rupture mišićnih vlakana i dijelova mišića zbog čega se osjeća bol i nastaje mišićni spazam. Uslijed takvih simptoma i znakova, postoji ograničena pokretljivost glave i vrata (u 33 %).
Stupanj 3
Simptomi i znakovi iz stupnja 2 se nadopunjuju s neurološkim smetnjama: „trnjenje“ glave i vrata (10% slučajeva).
Stupanj 4
Oštećenje ligamentarnog sustava (istegnuće, ruptura) i oštećenje koštanog sustava (ozljeda hrskavičnih diskusa, diskus hernija). U 1 % slučajeva zahtijeva hospitalizaciju.
Sigurno smo svi osjetili bol nakon podizanja velikih težina, vratolomija i izvođenja raznih yoga položaja. Ponekad se bol može javiti 24- 72 sata nakon obavljenog treninga.
Bol u vratu koja ne prestaje
Glavobolja, spazam ramena, trnjenje ruku, bol između lopatica, šum u ušima koji ne prestaje mjesecima… Mnoge TOV prolaze nezapaženo. U skijanju i ostalim sportovima, TOV ne dolazi do izražaja zbog boli u koljenu ili nekom drugom dijelu tijela (zamaskirani simptomi). Stanje koje nije prepoznato na vrijeme, najčešće završava kao kronično stanje. Osoba koja je bila izložena TOV, a da toga nije ni svjesna, osjeća bolove u svakodnevici zbog čega izbjegava rekreativno i profesionalno bavljenje sportom. Ako postoji sumnja na TOV, važno je nekoliko dana nositi Schanzov ovratnik, prema potrebi napraviti RTG pregled i ostale pretrage ako liječnik procijeni.