Plivanje ili ronjenje – što je bolje?
Ljeto je vrijeme godišnjih odmora tijekom kojih mnogi odlaze na obalu i uživaju u blagodatima sunca, mora, valova i pješčanih plaža. Međutim, ležanje na plaži nije jedina ‘aktivnost’ koju možete raditi.
Jedna od najboljih koju si možete priuštiti tijekom boravka na obali je plivanje. Ne samo da je jedan od najpopularnijih, nego mnogi stručnjaci smatraju upravo plivanje najzdravijim sportom. Bez obzira na dob ili razinu kondicije, plivanje pruža brojne prednosti za zdravlje. Od poboljšanja kardiovaskularnog zdravlja do jačanja mišića – ova aktivnost nudi cjelovit pristup održavanju tijela i uma u dobroj formi. Ronjenje je također odlična aktivnost koju možete raditi tijekom odmora, a u nastavku pročitajte njihove zdravstvene prednosti.
Jača cijelo tijelo
Plivanjem se ostvaraju aerobni učinci tjelesne aktivnosti, a istovremeno angažira gotovo sve mišićne skupine u tijelu. Otpor vode, koji je 10 do 15 puta veći od otpora zraka, pruža izazov mišićima, što rezultira njihovim jačanjem i toniranjem. Redovito plivanje dovodi do poboljšane mišićne snage i izdržljivosti.
Troši kalorije kao trčanje
Plivanje je učinkovita aktivnost za sagorijevanje kalorija i mršavljenje. Intenzitet plivanja može utjecati na broj potrošenih kalorija, ali čak i lagano plivanje može sagorjeti značajan broj kalorija. Redovita tjelesna aktivnost poput plivanja može pomoći u održavanju zdrave tjelesne težine ili gubitku kilograma. Istraživanja pokazuju da će osoba od 60 kilograma koja može plivati istim stilom plivanja sat vremena potrošiti oko 650 kalorija.
Ronjenje je također sjajna alternativa ležanju na plaži. Umjesto pasivnog sunčanja, ronjenje vam omogućuje da uronite u čarobni svijet podvodne flore i faune te istražite prekrasne koraljne grebene i ribe. Istraživanje podvodnog svijeta i istovremeno sagorijevanje kalorija i ne zvuči tako loše, zar ne? U nastavku provjerite koje su zdravstvene prednosti ronjenja.
Fizička kondicija
Ronjenje je aktivnost koja angažira gotovo sve mišićne skupine u tijelu. Kretanje kroz vodu pomaže u jačanju mišića, poboljšanju fleksibilnosti i povećanju izdržljivosti, isto kao i plivanje.
Kardiovaskularno zdravlje
Ronjenje je odličan način za poboljšanje kondicije srca i pluća. Redovito ronjenje može pomoći u snižavanju krvnog tlaka, poboljšanju cirkulacije i povećanju kapaciteta pluća.
Mentalno blagostanje
Ronjenje pruža nevjerojatno smirujuće iskustvo. Disanje pod vodom i uranjanje u tišinu oceana imaju umirujući učinak na um, smanjujući stres i potičući opuštanje.
Potencijalne opasnosti ronjenja
Iako je ronjenje izuzetno lijepo iskustvo, važno je biti svjestan potencijalnih opasnosti i pridržavati se sigurnosnih smjernica. Jedna od opasnosti je dekompresijska bolest, stanje koje se može pojaviti kada se tijelo prebrzo izlaže smanjenom tlaku nakon ronjenja. Pravilno planiranje i provedba dekompresijskih stajanja su ključni za izbjegavanje ove opasnosti. Također, ronjenje na velikim dubinama može izazvati brze promjene tlaka koje mogu izazvati bol u ušima ili oštećenje pluća stoga nikako ne biste smjeli roniti na većim dubinama bez edukacije i instruktora.
Što je bolje?
Plivanje je izvrsna aktivnost za cjelokupnu tjelesnu vježbu i sagorijevanje kalorija, dok ronjenje dodatno pruža otkrivanje podvodnog svijeta. Obje su vodene aktivnosti kojima se troši velik broj kalorija te pružaju brojne zdravstvene prednosti.
Sat vremena plivanja troši gotovo jednako kalorija kao trčanje, ali bez opterećenja za zglobove i kosti. U sat vremena ronjenja potrošit ćete od 400 do 700 kalorija, isto kao i plivanjem. Naravno, potrošnja kalorija najviše ovisi o intenzitetu kojim plivate ili ronite.
Ronjenje je sjajan način da budite aktivni tijekom ljeta. Omogućit će vam da istražite čarobni svijet podvodne ljepote, ali budite svjesni potencijalnih opasnosti kojih kod plivanja gotovo da nema. Ipak, uz pravilnu edukaciju, opremu i sigurnosne smjernice, ronjenje može biti nevjerojatno uzbudljivo i sigurno iskustvo.