Plivanje: ljetna uživancija i trening za cijelo tijelo

Jedva ste dočekali ljeto i radujete se odlasku na plažu? Ljubitelji mora jedva su dočekali ovo doba godine kako bi se konačno osvježili, rasplivali i uživali u čarima mora. Dok su najmlađe generacije zaokupljene izradom dvoraca od pijeska, ronjenjem i uživanjem u plićaku, starije generacije zaokupljene su većinom piciginom i plivanjem. Ako niste osoba kojoj trčanje, trening snage ili bavljenje bilo kakvim sportom ne predstavlja zadovoljstvo, svakako biste se ovog ljeta trebali okusiti u plivanju. Osim što pruža brojne benefite za zdravlje, plivanje može postati vaša nova aktivnost za rješavanje stresa i poboljšanje raspoloženja, a nudi vam i brojne druge mogućnosti koje smo izdvojili u nastavku.
Prednosti plivanja
1. Trening za cijelo tijelo
Jedna od najvećih prednosti plivanja je to što aktivira mišiće cijelog tijela. Osim što povećava broj otkucaja, plivanje jača mišiće i pomaže u povećanju snage i mišićne izdržljivosti. Postoje brojne tehnike plivanja, a svaka od njih utječe na jačanje posebne mišićne skupine u tijelu, pa vam zbog toga ova aktivnost može poslužiti kao total body trening. No bez obzira na to koju tehniku plivanja koristite, kretanje po vodi i pod vodom zahtijeva rad svih mišićnih skupina u tu svrhu.
2. Jača srce
Još jedan mišić koji jačate plivanjem je srce. Plivanje prema nekim istraživanjima pomaže u regulaciji krvnog tlaka i šećera, zbog čega smanjuje rizik od srčanih bolesti. Uz srce, plivanjem jačate i pluća i povećavate aerobni kapacitet.
3. Troši kalorije
Plivanje je jedan od najučinkovitijih načina da povećate potrošnju kalorija. Osoba od 70 kilograma u prosjeku potroši oko 420 kalorija u jednom satu ako pliva niskim ili srednjim intenzitetom, a oko 700 kalorija ako pliva visokim intenzitetom. Isto tako, osoba od 90 kilograma u prosjeku u sat vremena plivanja niskim ili srednjim intenzitetom troši 520 kalorija, a visokim oko 900 kalorija.
4. Pogodno je za osobe oboljele od pojedinih bolesti
Plivanje može biti pogodno za smanjenje boli nakon treninga i ubrzavanje oporavka, a nedavna istraživanja pokazala su da može smanjiti rizik od nastanka od artritisa jer znatno smanjuje bol i ukočenost zglobova. Isto tako, plivanje je pogodno za osobe oboljele od astme jer povećava kapacitet pluća i poboljšava kontrolu disanja. Osim toga, plivanje je odlična aktivnost za osobe oboljele od multipla skleroze jer smanjuje bol i umor u mišićima, ali i poboljšava raspoloženje.
5. Poboljšava kvalitetu sna
Prema nekim istraživanjima, plivanje vam može pomoći da lakše zaspite, pa se preporučuje osobama koje pate od nesanice. Isto tako, plivanje je prihvatljivije osobama koje zbog ozljeda, bolesti ili drugih razloga ne mogu trčati, trenirati u teretani ili provoditi neku drugu aktivnost koja pruža puno stresa na zglobove, a time je i odlična aktivnost i za starije osobe koje žele unaprijediti i fizički i psihički aspekt života.
6. Poboljšava raspoloženje i ublažava stres
Kao i svaki oblik fizičke aktivnosti, plivanje utječe na izlučivanje hormona sreće (endorfina) koji pozitivno utječu na psihičko zdravlje i raspoloženje. Osim toga, pojedina istraživanja pokazala su da plivanje može smanjiti rizik od demencije i može pomoći u borbi protiv stresa.
7. Ne trebate živjeti na moru da biste plivali
Ako živite u primorskim predjelima, plivanje je za vas potpuno besplatno. Čak i ako živite u kontinentalnim predjelima, pojedini gradovi omogućuju vam da zaplivate u bazenu bez obzira na vremenske uvjete.