Kako ostati fizički i mentalno fit u karanteni?
Što raditi, osim veseliti se prilici za novi početak, novi start, svojevrstan reset života jer smo imali toliko gorak i neizvjestan odmak od istog? I zaista, taj novi početak shvatimo kao priliku, svojevrsnu nagradu nakon nemilih događaja. Probudimo se zahvalni za novo jutro, zrak kojeg udišemo zdravim plućima, proljeće i svjetlije dane pred nama. Neka travanj postane ono svjetlo na kraju tunela koje čekamo i dočekujemo, zora nakon neprospavane noći.
Dajmo priliku sebi, ohrabreni teže naučenim lekcijama, da svrgnemo fokus s materijalnog, a pokušamo raditi na onome što nas čini ljudima. Bliskost, prijateljstvo, ljubav, humanost… Pa optimizam, nada, hrabrost i motivacija. Budimo malo drugačiji. Malo bolji. Možemo… Jer moramo. Pozvani smo na promjene. Ne zaboravimo naučeno. Neka neke (silom) stečene navike (ali one dobre), postanu rutina.
7 ključnih koraka za sve koji žele ostati fit
1. Ne zaboravite da će kad tad sve ovo proći
Koliko god situacija bila van normale i činila nam se kao neka luda noćna mora ili dimenzija života koja se događa “tamo nekom drugom”, ne zaboravi da je upravo OVO realnost koja se događa svima nama. Sa svim realnim posljedicama nakon završetka karantene.
2. Na neke posljedice ne možemo utjecati
Činjenica je da kao pojedinci na neke posljedice možemo utjecati vrlo malo ili nimalo (kao što su primjerice ekonomske posljedice). Ali možemo utjecati na ogroman spektar posljedica povezanim s vlastitim ja. Ne slamajmo se nad onim na što nemamo utjecaja i uložimo snage u ono što je direktno u našoj moći, kao što je naše tijelo, um, slobodno vrijeme, rad, naobrazba, odnosi s obitelji i bližnjima…
3. Nemojte se dovesti u situaciju da kasnije žalite za potraćenim vremenom
Izbjegnite situaciju u kojoj jednom kada sve ovo prođe jadikujete nad potraćenim vremenom zdvajajući što ste sve mogli kada ste imali vremena napretek! Koliko god bilo teško, okrenite situaciju u svoju korist. SADA je vrijeme kada primjerice ove rečenice možemo realizirati: “Nikada nemam vremena za čitanje”, ” Nikako da sortiram obiteljski album ili ormar”, “Nemam vremena vježbati!”, “Kako da kuham kad sam stalno izvan kuće?”
U nastavku donosimo primjer treninga koji možete bez problema odraditi kod kuće. Više takvih treninga potražite na našem Instagramu ili YouTube kanalu 🙂
4. Uspostavite dnevnu rutinu
Složite svoju novu dnevnu rutinu i držite je se, iako vam se možda trenutno čini da imate sve vrijeme svijeta. To vrijeme, ah toliko lako iscuri pred npr. Netflixom. Odredite vrijeme za trening, kuhanje, čišćenje, pripremu ispita ili čitanje lektire… I poštujte ga! Nemojte samo odrađivati kilometražu skrolajući po Instagramu.
5. Usvojite zdrave prehrambene navike
Držite se zdravih prehrambenih navika, uživajte u zdravim receptima – sad napokon nema razloga prigovarati da vam primjerice ujutro nedostaje vremena za proteinske palačinke. I pijte punoooo vode (wc vam je sad nadohvat ruke;)). Svi ti koraci imat će jako veliki utjecaj na smanjenje anksioznosti i epizoda binge eatinga.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
6. Uredite se
Sredite se, pa makar to značilo samo malo korektora, oprana kosa i čista trenirka. Sigurno ćete se osjećati puno bolje, produktivnije i veselije. 🙂 Garantiramo!
7. Ostanite doma
Ostanimo doma ali pozitivni, s vjerom u najbolji ishod za sve nas i nadom da ćemo svi više cijeniti život koji nam je dan.