Kako odrediti idealno trajanje treninga?
Mnogi smatraju da je više uvijek nužno i bolje. Zbog ovakve percepcije stvarnosti kod mnogih ljudi povećava se rizik od razočaranja, bez obzira na to o kojem se području života radi. Tako je i u treningu; duljina treninga ne mora nužno značiti da je i trening time kvalitetniji. U nastavku saznajte koja je idealna duljina treninga i koji faktori utječu na trajanje fizičke aktivnosti u svrhu postizanja maksimalnih benefita.
Koliko dugo trebate trenirati?
Nažalost, ne postoji univerzalan odgovor na to pitanje. Idealna dužina treninga ovisi o nekoliko faktora:
- Iskustvu o treningu
- Cilju
- Dobi
- Vremenu koje imate na raspolaganju
- Pristupu treningu (primjerice, radite li serije ili superserije, izolacijske ili složene vježbe, total body trening ili trening za jedan dio tijela i sl.)
- Vremenu odmora između serija
- Vremenu koje ste potrošili ne trenirajući (primjerice surfanje na mobitelu, dopisivanje, slikanje selfieja…)
- Količini polaznika teretane
Kao što vidite, previše je faktora pomoću kojih možete odrediti idealno trajanje treninga, a to vrijedi gotovo za svaki program treninga bez obzira na to koji je vaš cilj. Isto tako, dulji trening ne mora nužno biti uvjet za bolju kvalitetu treninga. To što trenirate dugo ne znači da trenirate intenzivno i efektivno. Ono što bi vas trebalo brinuti je da iskoristite zadano vrijeme za ostvarivanje najvećih mogućih benefita i postizanje boljih rezultata od prošlog treninga. To uključuje povećavanje broja ponavljanja, serija ili opterećenja ili smanjivanje vremena za odmor između serija. Ako nemate vremena za trening, svaka sekunda je važna za napredak, što znači da ako ne možete odraditi trening u normalnim serijama, trebali biste isprobati kružni trening, superserije, trening sa smanjenim intervalima odmora i sl.
Naravno, sve ima svoju granicu, a to što imate tri sata za trening ne znači da biste trebali trenirati toliko dugo. Primjerice, glavni cilj prilikom treninga snage je potaknuti (a ne uništiti) mišiće kako biste izgradili tijelo i prilagodili se opterećenju kako bi povećalo i ojačalo mišiće, zbog čega je važno poznavati svoju granicu i ne ju određivati minutama ili satima.
Prijedlozi duljine treninga
Bez obzira na faktore koji utječu na vaše osobne okolnosti, iskustvo u treningu i ciljeve, evo nekoliko prijedloga za duljinu i frekvenciju treninga:
- Ako želite izgraditi mišiće i poboljšati tjelesnu kompoziciju, trenirajte s utezima velikih težina 3-4 put tjedno 5-6 sati ukupno.
- Ako želite otopiti masno tkivo, uz trening snage trebali biste raditi 1-2 sata kardio treninga. No upamtite da topljenje masnog tkiva najviše ovisi o vašoj prehrani, odnosno kalorijskom unosu.
- Poželjno je uzeti minimalno jedan dan za odmor kako biste omogućili tijelu dovoljno vremena za oporavak i smanjili rizik od pretreniranosti.
Zaključak
Na pitanje koliko dugo ili koliko često biste trebali vježbati odgovor je: “Ovisi”. Iako se lako upustiti u sitnice tijekom odabira programa treninga i doseći plato u potrazi za optimalnim programom, sve dok 3-5 puta tjedno trenirate s velikim opterećenjem, radite složene vježbe i ciljate svaku mišićnu skupinu te koristite pravila progresivnog opterećenja, izgradit ćete mišiće i dobiti tijelo koje ste oduvijek željeli.