‘Od CLA se očekuje da će imati “fat-burning” efekt’
Konjugirana linolna kiselina (CLA) je vrsta višestruko nezasićene masne kiseline te pripada obitelji omega-6 masnih kiselina. Po svojoj kemijskoj strukturi je slična linolnoj kiselini (esencijalna masna kiselina), no za razliku od nje ima konjugirane dvostruke veze. CLA ima utjecaj na brojne pozitivne utjecaje na ljudsko zdravlje, a neki od njih su: antioksidativna svojstvo, antikancerogena svojstva, utjecaj na inzulinsku rezistenciju i toleranciju glukoze, kao i utjecaj na metabolizam mišića i masti.
Prehrambeni izvori CLA su meso preživača (kao što su recimo govedina i janjetina) te mlijeko i mliječni proizvodi. Količine CLA u hrani nisu velike, te prosječno iznose 2-5 mg CLA/g ukupne masti namirnice. Osim što se može pronaći u nekim namirnicama, CLA je popularna i kao dodatak prehrani, posebice vježbačima i onima koji žele smršaviti ili promijeniti svoj tjelesni sastav. Zanimljivo je spomenuti da se u tom slučaju proizvodi djelomičnim hidrogeniranjem linolne kiseline ili termičkom obradom biljnog ulja (recimo ulja šafranike), a ne deriviranjem iz prirodnih izvora.
Utjecaj CLA na metabolizam masnog tkiva
Najpoznatije djelovanje CLA se odnosi na njezin utjecaj na metabolizam masnog tkiva, a posljedično i na pozitivnu promjenu sastava tijela. Mogući mehanizmi djelovanja koji pokazuju da CLA može promijeniti tjelesni sastav uključuju metaboličke promjene koje pogoduju smanjenju lipogeneze (proces sinteze masti) i pojačavanju lipolize (proces razgradnje masti), praćeno oksidacijom masne kiseline u mišićima. Dakle, od CLA se očekuje da će imati “fat-burning” efekt. Zato bi CLA najzanimljivija mogla biti sportašima u sportovima u kojima je sastav tijela iznimno važan, kao što su npr. bodybuilding i atletika, ali i ostalim vježbačima i sportašima, kao i općoj populaciji koja želi promijeniti sastav tijela te poboljšati sportsku izvedbu.
Utjecaj CLA na metabolizam mišića
Iako je glavni i najpoznatiji utjecaj CLA na masno tkivo, neke studije smatraju kako bi CLA mogla utjecati i na metabolizam mišića. Iako mehanizam djelovanja nije još u potpunosti razjašnjen, smatra se kako bi neki od objašnjenja takvog djelovanja mogli biti transformacija tipa mišićnih vlakana, promjena unutarstaničnih signalnih putova u mišićnom metabolizmu ili promjena u energetskom metabolizmu.
Doziranje CLA
Sad kada smo razjasnili glavne pozitivne učinke CLA, postavlja se pitanje koja doza je potrebna da se ti učinci ostvare. Nekoliko studija je utvrdilo utjecaj CLA na metabolizam lipida i gubitak tjelesne mase sa dozom od 3 g CLA dnevno, kroz period od najmanje 3 mjeseca. S druge strane, jedna studija je takav rezultat uspjela postići i sa manjim dozama od 1,7 mg CLA dnevno. Nadalje, jedna studija je utvrdila kako 6 g CLA/dnevno u kombinaciji sa dodatcima kreatina (9 g/dnevno) i whey proteina (36 g/dnevno) pozitivno utječe na mišićnu jakost. Uočen je veći porast u potisku s klupe (bench press) i nožnom potisku (leg press) nego u grupama koje nisu uzimale dodatak CLA, ali i porast u količini nemasne mase tijela. Međutim, zanimljivo je napomenuti kako ova studija nije pokazala učinak CLA na smanjenje masne mase tijela.
Generalno, većina studija je koristila doze od 3-6 g CLA dnevno te se te doze smatraju sigurnima za korištenje. Na hrvatskom tržištu se suplementacija CLA može pronaći u obliku kapsula.
Izvor:
Chen, S.C., Lin, Y.H., Huang, H.P., Hsu, W.L., Houng, J.Y., Huang, C.K. (2012). Effect of conjugated linoleic acid supplementation on weight loss and body fat composition in a Chinese population. Nutrition. 28(5). 559–565.
Cornish, S.M., Candow, D.G., Jantz, N.T., Chilibeck, P.D., Little, J.P., Forbes, S., Abeysekara, S., Zello G.A. (2009) Conjugated Linoleic Acid Combined With Creatine Monohydrate and Whey Protein Supplementation During Strength Training. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism. 19. 79-96
Ederich Lehnen, T., Ramos da Silva, M., Camacho, A., Marcadenti, A., Machado Lehnen., A. (2015) A review on effects of conjugated linoleic fatty acid (CLA) upon body composition and energetic metabolism. Journal of International Society of Sports Nutrition. 12. 36
Esmaeili Shahmirzadi, F., Ghavamzadeh, S., Zamani, T. (2019). The Effect of Conjugated Linoleic Acid Supplementation on Body Composition, Serum Insulin and Leptin in Obese Adults. Archives of Iranian medicine. 22(5). 255–261.
Kim,Y., Kim,J., Whang,K.Y., Park,Y. (2016). Impact of Conjugated Linoleic Acid (CLA) on Skeletal Muscle Metabolism. Lipids. 51(2). 159–178.
Koba, K., Yanagita, T. (2014). Health benefits of conjugated linoleic acid (CLA). Obesity research & clinical practice. 8(6). e525–e532.