Kako kvalitetno zaštititi kožu od sunca?
Svi volimo sunce, ljeto i vedru atmosferu koju ovo godišnje doba donosi. No iako se svi veselimo suncu, za neke od nas može predstavljati opasnog neprijatelja s kojim se trebamo znati suočiti. Koliko je zdravo boraviti na suncu zbog upijanja vitamina D, toliko je i štetno provoditi puno vremena na previsokim temperaturama. U nastavku saznajte kako se najbolje zaštititi od jakog sunca.
1. Koristite kremu za sunčanje
Zaštitnim kremama dodijeljen je broj zaštitnog faktora (SPF) koji ocjenjuje njihovu učinkovitost u blokiranju ultraljubičastih (UV) zraka. Veći brojevi zaštitnog faktora ukazuju na veću zaštitu od UV zraka.
Trebali biste koristiti kremu za sunčanje širokog spektra s najmanje SPF 15, čak i tijekom hladnijih ili oblačnih dana ljeti. Široki spektar na etiketi proizvoda znači da krema za sunčanje filtrira izlaganje ultraljubičastom A (UVA) i ultraljubičastom B (UVB) zračenju. UVA zrake prodiru duboko u kožu i uglavnom su odgovorne za prerano starenje i rak kože, a UVB zrake utječu na površinu kože i uzrokuju opekline.
Ne zaboravite staviti debeli sloj kreme za sunčanje na sve dijelove kože izložene suncu, te potražite pomoć druge osobe za teško dostupna mjesta poput leđa. Također, imajte na umu da se krema za sunčanje troši. Ponovno ju stavite ako ostanete na suncu dulje od dva sata i nakon kupanja, znojenja ili brisanja ručnika.
Krema za sunčanje obično ima rok trajanja ne više od tri godine, ali njezin je rok trajanja kraći ako je bila izložena visokim temperaturama. Stoga obavezno provjerite datum isteka kreme za sunčanje.
2. Uhvatite hlad
Pokušajte ne zakazivati aktivnosti na otvorenom između 10 i 16 sati. Osim toga, možete smanjiti rizik od oštećenja i raka kože tražeći hlad ispod suncobrana, drveta ili drugog skloništa. Čak i kad ste u hladu, zaštitite kožu zaštitnim faktorom ili zaštitnom odjećom.
3. Odjenite se u skladu s uvjetima
Košulje dugih rukava, duge hlače i suknje mogu vas zaštititi od UV zraka. Čvrsto tkane tkanine pružaju najbolju zaštitu. Mokra majica nudi puno manje UV zaštite od suhe, a tamnije boje štite više od svjetlijih. Neka odjeća certificirana prema međunarodnim standardima posebno je proizvedena kako bi osigurala UV zaštitu.
No s obzirom na to da nošenje ove vrste odjeće nije praktično ljeti, pokušajte nositi majicu kratkih rukava ili pokriti se ručnikom za plažu. Imajte na umu da tipična majica ima SPF niži od 15, stoga upotrijebite i druge vrste zaštite.
4. Nosite šešir
Za najveću zaštitu nosite kapu ili šešir koji štiti cijelo vaše lice, uši i stražnji dio vrata. Takav komad odjeće najbolje djeluje na zaštitu navedenih dijelova kože od UV zraka. Izbjegavajte slamnate šešire s rupama koje propuštaju sunčevu svjetlost. Dokazano je da tamniji šešir može ponuditi veću UV zaštitu.
Iako mnogi vole nositi šiltericu, imajte na umu da biste trebali zaštititi i uši i stražnji dio vrata. Nosite odjeću koja pokriva ta područja, koristite kremu za sunčanje širokog spektra ili ostanite u hladu.
5. Nosite sunčane naočale
Sunčane naočale štite vaše oči od UV zraka i smanjuju rizik od katarakte (mrene), a također štite nježnu kožu oko očiju od izlaganja suncu. Sunčane naočale koje blokiraju i UVA i UVB zrake nude najbolju zaštitu.