Za sve je kriva mokra kosa
„Osuši kosu, razboljet ćeš se“! Koliko puta smo izašle iz vlastitog doma, a majka, baka i sestra kao najveći mudraci ovog svijeta prorokovali o posljedicama mokre kose. „Zaboljet će te uho, pocrvenjet će ti oko, udarit će ti na sinuse“! Najčešće smo ismijavale naše najdraže iako smo bile svjesne da je to moguće, pogotovo u krajevima naše Dalmacije gdje je bura oštra baš kao mi Dalmatinke. Krajnje vrijeme je da dokažemo istinitost te teze.
Jesu li bake bile u pravu?
Bol koja je lokalizirana na području gornjeg dijela vrata i zatiljka se odnosi na okcipitalnu neuralgiju. Lupanje, žarenje i oštra bol u navedenom području ukazuju na mogućnost upale okcipitalnog živca uslijed pritiska na korijen živca. Često se okcipitalna neuralgija naziva i okcipitalni neuritis. Bol koja se osjeća nakon dugotrajnog treninga, velikog napora ili nagle promjene temperature, a zahvaća područje vrata i lubanje, manifestira se kao neuralgija. Takva vrsta boli može biti poput strujnog udara ili šoka (parestezije), jednostrana/obostrana i može se širiti do čela. Lako je zamijeniti s migrenom, osobito ako se javlja kroz duže vrijeme. Bol je izražena kod micanja vrata, a svaki trzaj uzrokuje dodatnu bol. Ako bol „putuje“ bočno do lica, može se zamijeniti s trigeminalnom neuralgijom. Preveliko zagrijavanje tijela dovodi do pojačanog znojenja što uzrokuje hlađenje organizma. Uz navedeni proces, izaći na vanjsku temperaturu od 0 do -5 stupnjeva, ravno je stajanju na rubu provalije uslijed orkanskog vjetra i ne očekivati pad.
Veze sportaša i trenera s okcipitalnom neuralgijom?
Spazam muskulature, skraćeni i oslabljeni mišići, ozljede vrata i strukturalne promjene su česte u svijetu sporta i rekreacije. Samostalno doziranje trenažnih procesa bez stručnog nadzora ubrzava svaku fazu ozljede i mikrotraume. Trčati, a ne „naučiti“ hodati vodi ravno do ozljede i poremećaja. Trapezni mišić polazi sa zatiljne kosti. Njegova silazna vlakna vrše podizanje (elevaciju) ramena. Koliko puta smo se zatekli u situaciji s napetim ramenima? Svaki put kada smo pod stresom? Što radimo u teretani? Koje su najčešće vježbe koje radimo? Definitivno, trapezni mišić može biti jedan od vodećih uzroka glavobolje. Dodavanje vanjskih faktora kao što je temperatura pridonosi okcipitalnoj glavobolji. No, okcipitalna neuralgija nije prisutna samo u svijetu sporta. Dugotrajno sjedenje ispred računala, hiperekstenzija vrata, posturalne nepravilnosti su idealan „dom“ za takav oblik neuralgije.
Kako možemo biti sigurni da je uzrok boli okcipitalna neuralgija?
Ne možemo biti sigurni kada je riječ o uzroku iako možemo naslućivati. Dijagnostiku možemo izvesti sami. Pritiskom na lubanju i gornji dio vrata, nastupa bol. Taj dio je krut i kao takav, svaka promjena mu predstavlja bol.
Koje je rješenje?
Suši kosu! Dobro, to smo zaključili da su bake imale pravo. Konzervativni postupci kao masaža, primjena topline (još jedan dokaz da je fen terapija), istezanje mišića vrata, relaksacija i korištenje protuupalnih lijekova pokazuje odlične rezultate. Osim što su navedene metode praktične jer se izvode u kućnim uvjetima, ne zahtijevaju puno vremena. Organizam će biti zahvalan, a smanjenje boli je cilj koji nam je svakako prioritet. Zanimljivo je što ova vrsta „glavobolje“ neće dovesti do drugih neuroloških manifestacija, čak i ako ne povedemo brigu o poteškoći s kojom se susrećemo. To ne znači da možemo ovaj problem uzeti „zdravo za gotovo“.