I izolacija može biti opasna za zdravlje
Pojavom koronavirusa život nam se drastično promijenio! Nalazimo se u specifičnoj situaciji u kojoj ostanak kod kuće i što manji kontakt s drugim osobama od nas stvara superheroje koji spašavaju živote. Naš zadatak zapravo nije težak, ali se uvelike razlikuje od dosadašnjeg života i upravo zato je vrlo važno prilagoditi se novonastaloj situaciji.
Ukoliko naša prilagodba ne bude dovoljno dobra, izolacija će uvelike utjecati na naše psihičko i fizičko zdravlje, što može u konačnici izazvati velike probleme. Vrlo je važno razmišljati na način da bez obzira na koronavirus i dalje postoje ostali zdravstveni problemi s kojima smo se borili do sada i nikako ih ne treba zanemariti.
I izolacija može biti opasna za zdravlje
Već dugo spominjemo problem sjedilačkog načina života i nedovoljnog kretanja na dnevnoj bazi. Nedovoljno kretanje uzrokuje i usporen metabolizam, a samim time i manju potrošnju kalorija! Kada svemu tome pridodamo brzu hranu i neuredne obroke dobivamo ogromne probleme s prekomjernom tjelesnom težinom, što dalje uzrokuje mnoge druge zdravstvene probleme.
Izolacija u kojoj se trenutno nalazimo potencira ovaj problem jer nam maksimalno ograničava kretanje. Osim manjka kretanja, javlja se problem s prehranom. Vrlo je teško paziti na prehranu i jesti zdrave i balansirane obroke u trenutcima kada smo cijeli dan u kući ili stanu. Zamislite samo koje zdravstvene probleme može prouzročiti dodatno usporavanje metabolizma i smanjivanje potrošnje kalorija uz pojačan kalorijski unos, ponajviše iz loših izvora namirnica!
Trening je važniji nego ikada do sada
Trening za vrijeme izolacije ne smije biti opcija za razbijanje dosade, već mora postati svakodnevna obaveza! Ljudsko tijelo je stvoreno za kretanje i ne smijemo zaboraviti svoju primarnu potrebu. Trenutno nam je kretanje svedeno na minimum i ne možemo zadovoljiti dnevne potrebe normalnom aktivnošću, već moramo uvesti trening kao pomoć da bi održali svoje osnovne funkcije na zadovoljavajućem nivou. Osim što će pozitivno utjecati na aktivaciju lokomotornog sustava i aerobno-anaerobnih kapaciteta, trening će povećati i dnevnu potrošnju kalorija, pozitivno utjecati na psihu, ali dati vam motivaciju da i prehrana bude u skladu sa zdravim načinom života. Trenutnu situaciju treba shvatiti ozbiljno jer rješavanje problema s koronavirusom može prouzrokovati mnoge druge probleme, kojih trenutno nismo ni svjesni.
Najbolji tip treninga za izolaciju
Trening koji radimo u ovoj specifičnoj situaciji mora biti usmjeren na razvoj onih motoričkih i funkcionalnih sposobnosti koje su specifične za svakodnevne aktivnosti. Jednako kako se bacači kugle ili skijaši specifično pripremaju svako za svoj sport, tako se i mi moramo pripremati za onaj dio koji nam trenutno nedostaje u dnevnom ritmu.
Trening se mora sastojati od aerobnih vježbi, koje se rade nešto nižim intenzitetom, ali zato dužim trajanjem i od vježbi snage s vlastitom težinom. Vježbe snage je potrebno prilagoditi trenutnom stanju utreniranosti, tako da je vrlo teško generalno definirati opterećenje s kojim bi svi trebali raditi. Osoba koja inače ne trenira, može odraditi seriju čučnjeva na način da sjedne na stolicu i ustane 10 puta u 3 serije, dok osoba koja je u dobrom treningu može odraditi jednonožni čučanj po 12-15 ponavljanja za svaku nogu u 4-5 serija.
Veliki broj trenera se jako angažirao na društvenim mrežama i svakodnevno imate priliku vidjeti mnoštvo različitih treninga. Nemojte sjediti pred televizorom, gledati treninge i jesti kokice, već se aktivirajte!
Kućni trening 1
Kućni trening 2
Izolacijom pomažemo u sprječavanju širenja koronavirusa, ali nedovoljnom prilagodbom i zanemarivanjem osnovnih funkcija i potreba našeg tijela, opet loše utječemo na vlastito zdravlje!
POKRENITE SE!
#lionsfightback