IF dijeta: praktični savjeti za lakše provođenje
Do sada ste se sigurno već susreli s pojmom intermittent fasting ili povremeni post. Dapače, možda ste već i isprobali ovaj način prehrane u kojem nema zabranjenih namirnica, već je poanta u izmjeni intervala posta s intervalima u kojima je dopušteno jesti. Koliko god “dijeta” na kojoj smijete jesti što god i koliko god želite zvuči idilično i jednostavno, to zapravo nije tako i vrlo je lako napraviti pogrešku koja će sabotirati rezultate. Zbog toga smo u nastavku izdvojili nekoliko savjeta za što jednostavnije i učinkovitije provođenje povremenog posta.
Prije nego što krenete u cijelu ovu priču, dobro istražite sve o povremenom postu i metodama kako se može provoditi te pronađite način koji najbolje odgovara vašem životnom stilu. Metoda 24 sata, 5:2 metoda, 20/4 ili možda najpopularnija 16/8 metoda – više o njima možete saznati u našem ranije objavljenom članku kako biste otkrili koja je najbolja za vas.
1. Krenite polako
Neovisno o tome za koju se metodu odlučite, vrlo je važno da krenete polako i postupno. Naglo uvođenje posta od 16 ili više sati može biti veliki šok za vaš organizam. Zbog toga se preporučuje da krenete s kraćim postom i postupno ga produžujete. Na taj ćete način izbjeći veliki napade gladi i spriječiti odustajanje od ovog načina prehrane. Započnite s rasporedom koji vam najbolje odgovara, a zatim postupno produljujte razdoblje posta. Primjerice, možete za početak postiti 10 sati dnevno, a u preostalih 14 rasporedite nekoliko zdravih obroka. Nakon par dana produžite post za 1 sat i tako postupno navikavajte organizam na novu rutinu.
2. Pijte dovoljno tekućine
U periodu posta mnogi zaboravljaju na jednu vrlo važnu stvar, a to je adekvatan unos tekućine. Već i blaga dehidracija može izazvati osjećaj umora i glavobolju, stoga ne smijete tijekom dana zaboraviti piti dovoljno vode. Osim vode, u periodu posta možete piti kavu (bez dodataka poput mlijeka ili šećera) i nezaslađene čajeve.
Jeste li znali da nam mozak šalje isti signal kada smo gladni i kada smo žedni? Zahvaljujući tome, ukoliko vas u periodu posta uhvati glad, pokušajte ju „otjerati“ ispijanjem velike čaše vode.
3. Izbjegavajte prejedanje
Početnici nerijetko imaju dojam da između perioda posta mogu jesti što god i koliko god žele, što u konačnici rezultira prejedanjem i debljanjem. U usporedbi s drugim popularnim dijetama (npr. keto dijeta, LCHF i dr.), IF je vrlo fleksibilan po pitanju odabira namirnica, odnosno ništa nije strogo zabranjeno. No budući da želite smršaviti, ipak biste trebali pripaziti što jedete. Ukoliko faza u kojoj smijete jesti traje 8 sati, unutar kojih konzumirate isključivo masnu i kaloričnu hranu ili hranu bogatu rafiniranim šećerima, sigurno nećete postići željeni rezultat. Dakle, što jedete važnije je od toga koliko jedete. Vaša prehrana trebala bi se sastojati od proteina, zdravih masti, orašastih plodova, integralnih žitarica, voća i povrća kako bi dijeta bila učinkovita, a vaše tijelo zdravo.
4. Planirajte svoje obroke unaprijed
Najučinkovitija taktika za izbjegavanje prejedanje je planiranje obroka unaprijed. U slučaj da su vam radni dani prepuni obaveza i ne ostaje vam puno vremena za kuhanje, tijekom vikenda napravite plan i pripremite sve što možete unaprijed. Primjerice, ispecite više mesa, skuhajte više povrća, riže, quinoe… Možete pripremiti i neki zdravi desert koji može stajati nekoliko dana (npr. zobene keksiće 🙂 ) kako biste bili spremni kada vas uhvati želja za slatkim. Na taj ćete način uvijek pri ruci imati zdravi obrok i spriječiti posezanje za nezdravim, kaloričnim namirnicama koje bi mogle ugroziti vaš trud i rezultate.