Kako kontrolirati veličinu porcija?
Odlučili ste smršavjeti, ali nikako ne možete ukrotiti želju za tim jednim, neodoljivim zalogajem koji možda i ne trebate pojesti? Za većinu ljudi, mršavljenje je izazovan proces koji na kušnju stavlja vašu spremnost za žrtvovanje omiljenih obroka i dosljednost planu prehrane. Ponekad ljudi koji žele smršavjeti imaju problema s povećanom željom za hranom, prejedanjem ili kontrolom porcija. Kako biste smanjili glad, a u nekim slučajevima i proždrljivost zbog prestrogog programa mršavljenja, u nastavku provjerite nekoliko trikova pomoću kojih ćete bolje kontrolirati porcije i smanjiti prejedanje.
1. Opcija “za van”
Ako ste odlučili odvesti svoju bolju polovicu, prijatelje ili obitelj u restoran, obično vas takvi izlasci koštaju – ne samo novaca, nego i rezultata. Zbog toga biste trebali pripaziti na to da se ne pretrpate hranom. Jedan od načina da to učinite je da zatražite osoblje restorana da vam odmah pripremi posudicu “za van” kako biste već unaprijed spremili pola svog obroka za kasnije. Druga opcija je da podijelite svoju porciju s partnerom ili osobom koju ste izveli u restoran, jer ćete tako automatski prepoloviti kalorijski unos.
2. Pripazite na grickalice
Ako pazite na prehranu, ali ne možete nikako odoljeti vrećici čipsa uz TV, to ne znači da ih se morate u potpunosti odreći. Nemojte pojesti cijelu vrećicu čipsa, već ju podijelite na manje porcije (primjerice u manje vrećice ili zdjelice).
3. Podijelite porcije na tanjure
Umjesto da za večeru ili ručak poslužite hranu u velikim posudama tako da si svatko može odrediti individualnu porciju kakvu želi, odredite sami porciju za svaki zaseban tanjur. Ovom taktikom ćete spriječiti prejedanje i trpanje druge porcije u tanjur, čime ćete unijeti i manje kalorija.
4. Započnite svoj obrok pametno
Kako biste spriječili prejedanje, umjesto da navalite na meso i tjesteninu, započnite obrok juhom od povrća ili salatom. Voda (i vlakna) iz juhe i vlakna iz povrća u salati zasitit će vas na početku obroka kako biste nakon toga konzumirali manje hrane.
5. Jedite više hrane, ali manje kalorija
Ako vas kalorijski deficit ostavlja gladnima, uz svoj glavni obrok dodajte porciju povrća poput mrkve, graška i celera umjesto povrća bogatog škrobom poput krumpira.
6. Pijte puno vode
Osim što će vas hidratizirati, voda je odlično sredstvo za sprječavanje prejedanja jer vam puni želudac prije obroka, zbog čega ćete pojesti manje hrane. Nemojte zaboraviti da je voda ključna za sve procese koji se odvijaju u tijelu, zbog čega biste se trebali često hidratizirati tijekom dana.
7. Nemojte preskakati obroke
Preskakanje obroka može vam napraviti više štete nego koristi. Kada se izgladnjujete, brzo ćete ogladnjeti, a glad uzrokuje iritabilnost, manjak koncentracije i druge psihološke smetnje koje mogu loše utjecati na vašu produktivnost na poslu i osobni život, a uz to povećavate šansu za prejedanjem i konzumaciju nezdrave hrane. Preporučujemo da konzumirate 5 manjih obroka tijekom dana kako biste se osjećali sito, ubrzali metabolizam i smanjili konzumaciju nepotrebnih snackova.
8. Jedite sporije
Vašem mozgu potrebno je oko 20 minuta da signalizira vašem tijelu da je sito. Zbog toga biste trebali jesti sporije kako biste uvjerili tijelo da ste pojeli dovoljno.