Drhtanje mišića tijekom treninga – dobar ili loš znak?
Odlučili ste krenuti u teretanu i isklesati vrhunsko tijelo? I sami znate da pojedini ciljevi zahtijevaju određeni napor, te da bez mnogo truda nema vidljivih rezultata. Isto tako, mnogi žele postići ciljeve u gotovo nemogućem vremenskom okviru, pa ulažu velike napore tijekom treninga. Međutim, ako taj napor još uvijek ne možete pravilno dozirati, naići ćete na mnoge probleme. Jedan od tih problema je drhtanje mišića. Ako trenirate neko vrijeme, sigurno ste se susreli s ovom pojavom, stoga smo izdvojili nekoliko razloga zašto vaši mišići drhte tijekom treninga te na što upućuje ovakvo stanje mišića.
Bol u mišićima
Jedan od najčešćih uzroka drhtanja mišića je bol. Iako se kontrakcije mišića čine jednostavnima kada ih promatramo izvana, u njima se odvija puno više procesa. Svaki puta kada osjetite zategnutost mišića, vaš neurološki sustav šalje poruku mišićima kroz motoričke neurone da stisnu mišiće. Međutim, ne stežu se sva mišićna vlakna istovremeno i jednako tijekom ovog procesa. Neka od njih su aktivirana dok druga odmaraju, a nakon toga mijenjaju uloge. Primjerice ako radite plank, određena mišićna vlakna će se aktivirati, a tijekom mirovanja aktivirat će se druga vlakna dok će ona koja su bila aktivna odmarati. Ukoliko plank držite duže nego inače, bol u mišićima bit će veća, a kontrakcije mišića manje učinkovite. Zbog toga se javlja drhtanje. Kada primijetite ovu pojavu u mišićima, vrijeme je da smanjite intenzitet vježbe ili odmorite.
Dehidracija
Ako vam konzumacije vode nije učestala dnevna aktivnost, vrijeme je da postane! Nedostatak vode u organizmu može dovesti do dehidracije koja negativno utječe na vaš napredak na puno načina. Ako izgubite čak i male količine (1-2%) vode znojenjem, možete usporiti svoj napredak.
Dehidracija usporava protok krvi koja je odgovorna za prijenos hranjivih tvari mišićima. Ako mišić ne dobije odgovarajuće količine krvi ili hranjivih tvari (primjerice elektrolita), ne mogu normalno funkcionirati i to može dovesti do drhtanja. Stoga ako vam ispijanje vode nije prešlo u naviku, svakako sa sobom u teretanu uzmite bočicu vode kako biste spriječili dehidraciju i učinili uslugu svojim mišićima.
Pretjerani treninzi
Većina polaznika teretane, a posebno početnika, želi postići svoje ciljeve u kratkom vremenskom okviru. Zbog toga se od samih početaka odluče za programe koji zahtijevaju velike fizičke napore koje neiskusni vježbači ne mogu najbolje podnijeti. To rezultira prelaženje gotovo nemogućih granica, a neuspjeli pokušaji mogu dovesti do podrhtavanja mišića, a time i do težih ozljeda. Kada vam drhte mišići, tijelo vam poručuje da prestanete s treningom i da se odmorite. Stoga se preporučuje uzimanje dana odmora kako biste skupili energiju za druge aktivnosti i buduće treninge i razmislili o promjeni trening rutine..
Nedostatak sna
Ako ste krenuli u teretanu iscrpljeni i nenaspavani, postoji mogućnost da ćete osjetiti drhtanje u mišićima brže nego inače. Kada spavate barem osam sati, tijelo dobiva dovoljno vremena kako bi obnovilo oštećeno tkivo i oporavilo se, a ometanje sna može utjecati na daljnje oštećenje mišićnog tkiva. Stoga ako ste umorni zbog nenaspavanosti, preporučujemo da ne trenirate i da nadoknadite san kako bi vaše tijelo normalno funkcioniralo.