Dobra i loša bol u mišićima – kako ih prepoznati?
Mnogi misle da je bol pokazatelj produktivnog treninga, odnosno da činimo veću uslugu mišićima ako iskusimo veću bol. No nije svaka bol pokazatelj uspjeha. Postoji razlika između dobre i loše boli, a u ovom članku otkrivamo kako ih prepoznati.
Kako biste povećali snagu, mišići moraju iskusiti veće opterećenje od onoga u normalnom stanju, pri čemu osjećate laganu bol. Bol i umor nakon dobrog i napornog treninga je znak da vaše tijelo prelazi granice normalne ljudske fiziologije, ali ta bol ne bi trebala biti dugotrajna. Ako bol traje kratko i nestaje brzo tijekom oporavka, to znači da ste iskusili dobru bol koja je posljedica jačanja mišića. Ako vas mišići bole nekoliko dana, znači da ste pretjerali s treningom i više oštetili mišiće nego što ste ih ojačali.
Koji su pokazatelji loše boli u mišićima?
Mišići, tetive, ligamenti, hrskavice i kosti na prekomjerni stres i opterećenje ne mogu reagirati učinkovito te svako tkivo reagira drugačije, što može rezultirati pojavom loše boli. Primjerice, mišići vježbača koji nisu dugo vježbali puno propate tijekom treninga zbog prekomjernog opterećenja i zbog toga nastaje bol. Bol u mišićima se obično javlja ako radite novu vježbu na koju niste navikli ili ako intenzivnije radite već poznatu vježbu. Ova bol počinje u roku nekoliko sati, a traje i do dva dana nakon treninga. Takva bol može uzrokovati štetu vašim mišićima.
Slabija bol ili nelagoda pokazatelj je toga da je mišić bio pod opterećenjem, ali ako se preoptereti može postati vrlo bolan tijekom kretanja ili čak dodira, a može i nateći. U nekim slučajevima mišić se može i trajno oštetiti, dok u ekstremnim slučajevima pojedine osobe mogu razviti stanje u kojem se iz trajno oštećenog mišića proteini puštaju u krvotok zbog čega mogu otkazati bubrezi.
Postoji nekoliko situacija kada biste se trebali zabrinuti oko boli u mišićima. Ako je bol dugotrajna i ne prestaje nekoliko sati nakon treninga, mogla bi negativno utjecati na vaš trening i usporavati ga. Isto tako, ako bol ne nestaje čak i ako odmarate, vrijeme je da reagirate. Konstantna bol i bol koja se s vremenom pojačava također nije dobar pokazatelj za zdravlje mišića. Također, bol koja je toliko jaka da vas budi iz sna pokazatelj je ozbiljnijih oštećenja mišića i svakako trebate reagirati.
Kako možemo spriječiti pojavu loše boli?
Tretman za bilo kakvu bol ili bol nakon treninga je odmor, a trajanje odmora ovisi o jačini boli. Drugi način je da stavimo led na dio tijela koji nas boli i držimo ga barem 20 minuta. Isto tako, istezanje je učinkovito ako se želite riješiti boli odmah nakon treninga. Ako vas boli određeni mišić ili zglob, dobro ga je istegnuti kako se ne bi stisnuo i ukočio, što može spriječiti normalno funkcioniranje zgloba ili mišića. Ako se odlučite za četvrti način, odnosno lijekove, svakako se konzultirajte s liječnikom o tome koju vrstu lijekova protiv boli možete uzeti.
Kako biste izbjegli ove tretmane, odnosno oštećenje mišića i teže ozljede, najvažnije je pravilno trenirati. Nemojte dizati utege koji su vam preteški ili stavljati svoje tijelo pred nemoguće izazove, nego krenite lakšim tempom i postupno pojačavajte trening.