Animal Flow – vraćanje majci prirodi
Oduvijek smo bili fascinirali kretanjem životinja, bilo da je riječ o psu koji skače za dobar zalogajčić, tigru koji kreće u lov ili malom zeki koji skakuće. Djeca uče o životinjama kroz imitiranje zvukova i kretanja. Stoga ne čudi, što se svi smijemo bebi koja izgovara „muuuu“, ili „vau- vau“. Kada se beba rotira na krevetiću, počinje jačanje mišića kralježnice. Takav oblik kretnje se ne smije prekidati kao ni forsirati s hodanjem djeteta jer se tako borimo protiv majke prirode. To je kao da želimo imati obrazovanje bez jednog dana uloženog truda. Kako fitness napreduje, tako se populariziraju novi fitness programi. Riječ je o Animal Flow ili Primal Movement. Naravno, mi Hrvati, smatramo da to ljepše zvuči nego „Životinjski pokreti“. Ovdje ću odglumiti bahatost i ispraviti autora novog hit programa. Nije on smislio ništa novo. Svi znamo da su ovi pokreti stari otkad je čovjeka. A, s obzirom na to da smo ih preuzeli od životinja, Animal Flow je najstariji program na svijetu. Yoga je nastala iz takvog oblika kretanja samo što nitko nije htio biti taj trener koji će reći – „Idemo se vratiti špiljskom životu!“.
Čovjek pati od divljine, a kastrira životinje da postanu „kućne“
Divljina je uvijek bila sinonim za slobodu. Čemu onda kastriramo pse, da se adaptiraju na naše „kućne“ uvjete? Koji paradoks! Animal flowom radimo na mobilizaciji, jačanju, fleksibilnosti i funkcionalnosti. Korištenje vlastite mašte omogućava treneru da prigrli dijete u sebi, a istovremeno osjeti „ zašto se djeca ne boje pada“. Uvrštavanje skakanja, puzanja, premještanja podsjeća na one primarne pokrete kojima je zadaća bila samo jedna: funkcionalnost. Nalazite se sa psom, odjednom vidite mačku. Ona kao obrambeni mehanizam koristi “kostriješenje“. Hodamo i odjednom poskliznemo, koristimo pokret skleka da spriječimo pad. Riječ je o prirodnom, urođenom pokretu i to je cilj Animal Flowa. Kontinuiram bavljenjem dolazi do promjene u fleksibilnosti. Čučanj ili puzanje mijenjaju mobilnost kukova. Kada sam pohađala satove Yoge (u ulozi klijenta) moj „prvi susjed“ vježbač je bio profesionalni boksač. Njegovo tijelo je bilo isklesano, ali Yoga je za njega bila kao likovna umjetnost za bageristu. Naime, toliko krutosti i skraćenosti mišića je ostavljalo dojam „The body“. On se nije dugo zadržao na satovima Yoge. Šteta, upravo pokretima kao Animal Movements utječemo na snagu jer se radi s vlastitom težinom.
Izlazak iz zone komfora
Crab walk je idealan za core, Frog Jump je odlična za treniranje eksplozivne snage. Neizmjeran napor zahtijeva i Krokodil. Koliko se utječe na koordinaciju ovim stilom vježbanja, jednako je pitanju, je li cirkus dobar za razvoj koordinacije? Potrebna je spretnost i snaga kod izvođenja Bear-a. Čak i najjednostavnije vježbe (ja ih nazivam „vježbe odmora“), zahtijevaju određenu snagu i koordinaciju.
Svakim novim učenjem takvih vježbi, mozak (motorička inteligencija je koordinacija) kaže hvala. Ponekad je potrebno odstupiti od ustaljenih vježbi. Kao što umu treba malo promjene okoline, tako i tijelo traži nove podražaje. Animal Flow nije jednostavan. Ja ga smatram naprednijim „Pozdravom sunca“. Mliječna kiselina i laktati kucaju kao neželjeni gosti na vrata našeg organizma. Tijelo mora zagledati duboko u svoje stanice i vratiti se onome od čega smo nastali kako bismo krenuli naprijed!