Mjesto koje ujedinjuje sve ljubitelje sporta

Je li povremeni post dobra metoda mršavljenja za vas?

Želite skinuti višak kilograma, ali niste sigurni koja bi dijeta bila najbolja opcija za vas? Povremeni post ili intermittent fasting jedna je od brojnih metoda za skidanje viška kilograma, ali i definiciju mišićne mase za kojom posežu bodybuilderi, i prosječni vježbači.

Može se provoditi na više načina, a svaki od njih ima razdoblje posta i jedenja. Treba naglasiti da se u periodu konzumacije hrane treba zadovoljiti kalorijski unos te da možda neće svakome odgovarati ovaj način prehrane.

Postoji nekoliko načina na koji možete povremeno postiti, dok je najčešći oblik ove dijete 16/8 – u periodu od osam sati se konzumira hrana, a posti se 16 sati.  U ovom slučaju ljudi najčešće posljednji obrok u danu pojedu u 20 sati, ručak u podne, a doručak preskoče. Može se provoditi tako da jedete jedan obrok dnevno, a ostatak dana postite. Treća varijanta bila bi da postite 20 sati s četverosatnim periodom za jelo, ili možete postiti 12 sati, a ostatak dana jesti.

Može se postiti i svaki drugi dan, odnosno naizmjenično. One dane kada se hrana konzumira, preporuka je unositi 2000 kalorija za žene, odnosno 2500 kalorija za muškarce, nakon čega slijedi dan u kojem se unosi petina navedenih kalorijskih iznosa.

Najrigoroznija varijanta fastinga bila bi ona u omjeru 20/4. Dakle, 20 sati hrana se ne unosi, dok četiri sata dnevno konzumirate hranu.

Što jesti?

Za vrijeme posta poželjno je unositi dovoljnu količinu vode ili nezaslađenog čaja, a u periodu jedenja nema restrikcija te možete jesti što želite. Ipak, to ne znači da se trebate prejedati nezdravom hranom koja je energetski bogata, a nutritivno siromašna jer će doći do kalorijskog suficita te nećete ostvariti željeni cilj – gubitak tjelesne masnoće.

U plan prehrane poželjno je uvrstiti složene ugljikohidrate, masti i namirnice bogate proteinima. Preporučuje se jesti voće i povrće, mahunarke, perad te mliječne i sojine proizvode, dok biste trebali izbjegavati gotove proizvode, bijelo brašno, suhomesnate proizvode, crveno meso, slatkiše i alkohol.

Povremeni post učinkovita je strategija mršavljenja s obzirom na to da period fastinga osigurava kalorijski deficit.

Prema nekim istraživanjima, povremeni post koji se provodi od 16 do osam sati ujutro većina najbolje podnosi, iako je teško odrediti koje bi razdoblje jedenja i posta bilo optimalno. Ako ste jedni od onih koji u večernjim satima svrate do hladnjaka iz navike ili pak tražite malo više discipline, povremeni post može vas spriječiti da se nepotrebno prejedate tijekom dana.

Kao što smo već napomenuli, ovaj način prehrane nije za svakoga te se nikako ne bi trebali pridržavati ovog plana ako se isti kosi sa strukturom vašeg dana ili ste imali neki oblik poremećaja prehrane.  Također, povremeni post nikako se ne preporučuje djeci, trudnicama i dojiljama, iako imaju problema s viškom kilograma.

Ipak, najuspješnija dijeta je ona koje se možete pridržavati, a ona opcija koja vam se čini najlakšom za pratiti, vjerojatno je i najbolja.

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Building Body premium

Pridruži se BB obitelji potpuno besplatno i ostvari razne pogodnosti:

 

pristup premium sadržaju

najnovije vijesti iz svijeta fitnessa

prijava na naš newsletter

ekskluzivni popusti u Polleo Sportu

Registriraj se