Mjesto koje ujedinjuje sve ljubitelje sporta

Može li vam budilica upropastiti dan?

Kad se probudite uz glasnu budilicu, vaše tijelo oslobađa kortizol kao reakciju na stres uzrokovan zaprepašćenošću. Srce vam kuca brže i krvni tlak raste, baš kao u flight or fight reakciji. No postoji nekoliko načina da to izbjegnete, a jedan od njih je da obratite pažnju na melodiju vlastite budilice.

Ako postavite alarm svake večeri prije nego što ugasite svjetla, imajte na umu da bi buđenje s osvježenjem i budnošću moglo biti jednako jednostavno kao i promjena tona na budilici, prema istraživanju objavljenom u časopisu PLOS One.

Što kaže istraživanje?

Tijekom istraživanja u 2020. istraživači su ispitivali sudionike o preferiranim tonovima alarma, osjećajima kad čuju taj zvuk nakon buđenja i njihovoj percepciji razine jutarnje mrzovolje (zvane inercija spavanja) i otkrili su da oni koji su se probudili s melodijskim tonovima imaju nižu razinu inercije spavanja.

Inercija spavanja može trajati 30 minuta, ali prema novijim istraživanjima navodno traje i do 4 sata, a povezana je sa slabijim fizičkim i psihičkim sposobnostima tijekom dana, smanjenom budnošću i snažnom željom da se zavučete natrag ispod pokrivača.

Istraživači sumnjanju da prijelazi gore-dolje između nota u melodičnim pjesmama mogu potaknuti budnost u usporedbi s ponavljanjem zvukova s jednom notom, odnosno ponavljajućih zvukova poput onih kod klasične budilice.

Koja je najbolja “jutarnja melodija”?

Istraživači su također testirali utjecaj različitih glazbenih žanrova na inerciju spavanja, no nisu otkrili utjecaj. Melodijski sadržaj, a ne žanr, doveo je do smanjenja jutarnje mrzovolje. Pop melodije, country pjesme i heavy metal balade mogle povećati budnost sve dok pjesma ima snažnu i pamtljivu melodiju.

Ako ste željeli isprobati različite zvukove alarma, ciljajte na skladbu koja je relativno optimistična i bržeg ritma. Pregledajte vlastitu zbirku glazbe i napravite popis pjesama koje imaju melodiju koju možete lako pjevušiti, pjevati i recitirati. To ne mora to biti isključivo pjesma s vokalom; mnoge su melodijske skladbe instrumentalne.

Zaboravite na snooze

Nakon što se alarm oglasi, izbjegavajte napast da pritisnete gumb za odgodu ili tzv. “snooze”. Pokušaj spavanja još nekoliko minuta nakon buđenja može narušiti kognitivne funkcije tijekom cijelog dana, što otežava koncentraciju i donošenje odluka.

Neprestanim pritiskanjem gumba za odgodu smanjuju se i kvaliteta i količina sna. Najbolje što možete učiniti za dobro zdravlje spavanja je postaviti alarm za vrijeme predviđeno za buđenje i samo ustati. Samo budite sigurni da ste programirali alarm tako da preskoči oštre tonove. Navikli smo na “grube alarme” koji se i danas koriste kao budilice. Navedeno istraživanje približava nas razumijevanju kako se zvuk može koristiti za poboljšanje ljudskih sposobnosti, bilo fizičkih ili mentalnih, nakon buđenja.

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Building Body premium

Pridruži se BB obitelji potpuno besplatno i ostvari razne pogodnosti:

 

pristup premium sadržaju

najnovije vijesti iz svijeta fitnessa

prijava na naš newsletter

ekskluzivni popusti u Polleo Sportu

Registriraj se