9 savjeta za određivanje realnog fitness cilja

Fitness ciljevi važni su zato što nam omogućuju da preispitujemo i potiču nas da prijeđemo granice. Međutim, važno je odabrati realan fitness cilj koji smo sposobni ostvariti u skladu sa svojim mogućnostima. Zbog toga smo pripremili nekoliko savjeta pomoću kojih možete odrediti realan fitness cilj i učiniti put prema njemu lakšim.
1. Jedan po jedan cilj
Jedna od najčešćih grešaka u fitnessu je to što mnogi istovremeno žele postići više ciljeva. Ponekad nije moguće istovremeno svakodnevno ići u teretanu, smanjiti unos ugljikohidrata i naspavati se 8 sati svaku večer. Zbog toga mnogi vježbači osjećaju pritisak i postavljaju si gotovo nemoguće uvjete za napredak, što može dovesti do manjka samopouzdanja i odustajanja od svega.
2. Sami ste tvorac svoje sudbine
Nemojte se uspoređivati s fitness modelima na društvenim mrežama i demotivirati se zbog toga što nakon dužeg vremena ne izgledate kao oni. Ne možete se mjeriti sa sportašima koji trče maraton, naprave 100 sklekova i mogu izvesti sve poze u jogi ako ste se tek počeli baviti fitnessom. Vaš cilj trebao bi biti nešto oko čega ste uzbuđeni, ali i u mogućnosti izvesti.
3. Cilj treba biti mjerljiv
Ako je vaš cilj mjerljiv, moći ćete pratiti svoj napredak. Želite li postati snažniji? Odredite koliko sklekova više želite odraditi i u kojem vremenskom okviru. Tako ćete moći mjeriti napredak u broju sklekova i vremenu.
4. Ne očekujte previše
Vaš cilj trebao bi vam se činiti izvedivim s obzirom na vaše fizičke sposobnosti. Ako mislite da je prilično lagan i da ga možete ostvariti, dobro ćete se mentalno pripremiti za izazov i imati više samopouzdanja. Uz manjak samopouzdanja teže ćete svladati i najmanje prepreke.
5. Ne određujte prekratko vrijeme za postizanje cilja
Trebali biste predvidjeti njegovo ostvarenje čim kasnije. Uvijek odredite da ćete svoj cilj ostvariti za nekoliko mjeseci, a ne za nekoliko dana. U tjedan dana riskirate brojne ozljede i stvarate si nepotreban pritisak, a i jedno i drugo vas može spriječiti na putu do željenih rezultata.
6. Otkrijte što vas motivira
Ponekad su fitness ciljevi potaknuti strahom, nesigurnošću ili nezadovoljstvom vlastitim izgledom. Primjerice, netko se rugao na račun vaše prekomjerne tjelesne težine i to vas je potaknulo da počnete vježbati. Što god vas je na to potaknulo, trebali biste svoje putovanje prema cilju odraditi s pozitivnim emocijama. No ako razmišljanje o prošlosti pobuđuje negativne emocije, poput anksioznosti i depresije, trebali biste se prije donošenja odluke o bavljenju fitnessom konzultirati sa psihologom.
7. Budite fleksibilni u definiranju uspjeha
Iako je važno odrediti specifičan cilj, nitko vam ne brani da ga mijenjate tijekom cijelog procesa. Primjerice, možda se cilj činio lakšim u početku, no kada ste počeli trenirati uvjerili ste se da ga ipak ne možete ostvariti. To ne znači da trebate odustati od cilja, već pronaći varijantu cilja koja je ostvariva za vaše sposobnosti. Isto tako, ako ne vidite napredak u skladu sa svojim ciljem, ali ste napredovali u nekim neočekivanim segmentima, to znači da ste ipak napredovali.
8. Odredite više manjih ciljeva
Uz svoj glavni cilj odredite nekoliko manjih, sporednih ciljeva koji su ostvarivi u kraćem periodu. Primjerice, ako želite otrčati 5 kilometara u 9 minuta, probajte prva 2 kilometra otrčati u 6 minuta. Time ćete se nagraditi i fizički i mentalno te dobiti još više motivacije za postizanje glavnog cilja.
9. Ako je potrebno, zaposlite osobnog trenera
Ako ne možete sami procijeniti svoj napredak i time odrediti realan cilj, trebali biste potražiti pomoć osobnog trenera. Profesionalni fitness trener uvijek će vas obavijestiti o vašem stupnju napretka i pomoći u svladavanju prepreka koje ne biste mogli savladati sami.