7 znakova da jedete previše šećera

Ako obožavate slatko, vrlo vjerojatno uživate u svakoj kockici čokolade ili u svakom zalogaju omiljenog keksa. Kada čujete da nekoga hvata nervoza zbog želje za slatkim, to je djelomično istina. Kako šećer djeluje na naš mozak, isto tako nažalost negativno djeluje na ostale organe ukoliko ga konzumiramo previše. Ako ste se i vi našli u ovom opisu, u nastavku smo izdvojili neke simptome koji ukazuju na pretjerani unos šećera, a mogu vas motivirati da smanjite unos ove nezdrave tvari.
1. Shvaćate slatku hranu kao nagradu
Kada jedete ili pijete nešto što sadrži velike količine šećera, vaš mozak to shvaća kao nagrađivanje i zbog toga još više žudite za šećerom. Ako konzumirate slatko, pojačavate izlučivanje dopamina (jednog od hormona zbog kojega se osjećate sretno), a to signalizira mozgu da se osjećate dobro i da želite produžiti taj osjećaj. No kao i sa svakom “ovisnošću”, ako jedete puno šećera, kasnije ćete trebati sve veće doze kako biste se osjećali dobro. To može uzrokovati “ovisnost” o šećeru i time dovesti do debljanja, pa dugoročno i do pretilosti, srčanih bolesti i dijabetesa.
2. Stalno ste umorni
Ako često posežete za slatkim obrocima kako biste dobili brzi nalet energije za obavljanje poslovnih obaveza, imajte na umu da to može biti uzrok umora. Kada šećer dospije u vaš krvotok, razina glukoze u krvi se povećava kako biste dobili brzi nalet energije. Međutim, s obzirom na to da hrana bogata šećerom obično ne dolazi u kombinaciji s proteinima i vlaknima, dolazi do naglog pada šećera u krvi, zbog čega se osjećate umorno.
3. Debljate se
Kada konzumirate hranu i pića bogata šećerom, takva hrana neće vas zasititi, ali će vam omogućiti kalorijski suficit, što vas može udebljati. To se događa ako obično konzumirate brzu procesiranu hranu umjesto voća, povrća, cjelovitih žitarica, orašastih plodova i ostale hrane bogate vlaknima. Hrana poput junk fooda ne sadrži vlakna, ali ima visoku razinu rafiniranih šećera zbog čega nije zasitna, ali rezultat toga je kalorijski suficit, pa time i debljanje.
4. Lošeg ste raspoloženja
Neka istraživanja pokazuju da će ljudi koji konzumiraju puno šećera vjerojatnije doživjeti depresiju ili loše raspoloženje. Šećer igra ulogu u upalnom procesu, za koji se smatra da je uključen u depresiju, a osim toga postoji i poveznica između zdravlja vaše probave i poremećaja raspoloženja. Bakterije u vašim crijevima proizvode neurotransmitere poput serotonina, noradrenalina i dopamina, koji su uključeni u regulaciju raspoloženja. Šećerna prehrana šteti zdravlju vašeg crijeva, što onda može negativno utjecati i na vaše raspoloženje.
5. Imate karijes
Konzumacija slatkih pića poput soka i slatkiša tijekom dana povećava rizik od razvoja karijesa. U tom slučaju, bakterije koje žive u vašim ustima metaboliziraju šećer i izlučuju kiselinu kao nusprodukt. To vaša usta pretvara iz neutralnog pH od 7 u kiselije stanje. Jednom kada se pH oko vašeg zuba spusti ispod kritičnog pH od 5,5, zub se počinje otapati, a slina se bori protiv ove kiselosti i vraća pH na neutralan nivo. Prosječnoj osobi treba 20 minuta da se usta vrate u neutralno stanje.
6. Imate probleme s kožom
Postoje uvjerljivi dokazi koji pokazuju kako dijeta s visokim udjelom šećera pridonosi aknama i može biti uzrok upale. Druga istraživanja pokazuju da šećer može uzrokovati naboranu i obješenu kožu. Kolagen (protein koji koži pruža strukturu) održava kožu elastičnom i mladolikom, a kuhinjski šećer i glukoza mogu proizvesti naprednu glikaciju, odnosno slabljenje kolagena, što čini kožu labavijom.
7. Imate problema sa spavanjem
Konzumacija hrane bogate šećerom povezana je s lošijom kvalitetom sna jer vam daje energiju i sprema vas za aktivnost, ali to nije ono što u tom trenutku želite. Nemirno spavanje uzrokovano konzumacijom šećera može naknadno biti dio začaranog kruga – loš san može uzrokovati skok hormona gladi (grelin) i pad hormona sitosti (leptin), što će vas navesti da konzumirate više šećera kada ste umorni. S vremenom premalo sna može dovesti do debljanja.