7 taktika da ne izgledate kao početnik u teretani
Nema ništa loše u tome što ste početnik. Kada želite postići nevjerojatne rezultate, morate negdje početi. Bez obzira na to jeste li započeli svoje fitness radi izgleda, odlučili se poboljšati svoje zdravlje ili izvedbu u sportu, svi počinjemo na istom mjestu: u teretani.
Dosad ste vjerojatno naučili osnovna pravila ponašanja u teretani – kako strukturirati svoje vježbe, koje su vježbe najbolje za izgradnju određene mišićne skupine i sl. No radite li još uvijek greške koje čine početnici? Istina je da biste mogli činiti greške koje ne samo da usporavaju vaše uspjehe, već zbog njih izgledate kao izgubljeno dijete na prvi dan škole. Ako ne želite izgledati kao početnik, u nastavku otkrijte nekoliko najboljih načina da to izbjegnete i poboljšate svoje iskustvo u teretani.
1. Trenirajte s iskusnim trening partnerom
Najlakši način da izbjegnete dojam početnika je da se okružite iskusnim partnerima. Oni će vas naučiti nepisanim pravilima ponašanja u teretani, ali i kako se odlično uvježbati i postići dobre rezultate. Ako ste tek počeli s treninzima (ili se bojite izgledati kao beznadni početnik), potražite pomoć iskusnog prijatelja koji će vas uvesti u svijet fitnessa.
2. Razgovarajte s osobljem teretane
Razgovarajte s ljudima na recepciji, trenerima i voditeljima teretane. Izgradnja odnosa s osobljem daje vam trenutni kredibilitet i čak može dovesti do trajnih prijateljstava, a također povećava vjerojatnost da će vam treneri dati besplatne savjete o prehrani ili treningu. Nemojte se bojati – razgovarajte s ljudima koji su plaćeni za razgovor s vama. 😉
3. Nosite odjeću i obuću za trening
Kao početnik ne trebate posjedovati opremu za vježbanje vrijednu nekoliko tisuća kuna, ali vam je potrebna odgovarajuća odjeća za vježbanje. Ostavite cipele, traperice, košulje i naočale kod kuće. Umjesto toga, obucite udoban top, sportske kratke hlače i tenisice. Također, možda ćete htjeti kod kuće ostaviti i visoke bijele čarape koje iz nekog razloga otkrivaju da niste baš često u teretani.
4. Pustite svoj smartphone na miru
Ako većinu vremena visite na mobitelu u teretani, trening automatski stavljate u drugi plan. Teretana nije predviđena za to da se uvalite u udoban položaj i ljenčarite, već je to mjesto koje vas tjera da se više znojite i prelazite svoje fizičke i psihičke granice. Svako vrijeme mirovanja možete ispuniti laganim vježbama, poput glute bridgea, planka ili laganog istezanja.
5. Planirajte
Izbjegavajte besciljno hodanje kroz teretanu u potrazi za određenim aktivnostima. Zbog toga nikada nećete dobro vježbati, gubit ćete vrijeme i izgledati kao apsolutni neznalica. Umjesto toga, isplanirajte svoj trening prije nego što odete u teretanu. Time ćete uštedjeti vrijeme, samouvjereno izvoditi vježbe i postići ćete najbolje rezultate.
6. Uvodite promjene u trening rutinu
Ako ste mršav momak koji stoji pored ogledala i radi pet različitih vrsta vježbi za ruke, mnogi će pretpostaviti da ste početnik. Umjesto toga, radite kompleksne vježbe tijekom kojih koristite više zglobova, poput čučnjeva, mrtvog dizanja, bench pressa i veslanja za jačanje nekoliko mišićnih skupina odjednom. To je najbolji način za izgradnju mišića, povećanje snage i transformaciju tijela.
Također, rijetko ćete vidjeti početnika ispred stalka za utege kako radi čučnjeve. Uvijek možete isprobati ovu vježbu i nećete se iznenaditi ako pored vas prođe iskusni veteran u treningu i pohvali vas.
7. Brinite o higijeni
Iako je čistoća vrlina, početnici u teretani nosit će svoj ručnik svuda sa sobom – čak i ako ometa njihovo vježbanje ili je sasvim nepotreban. Na primjer, mnogi se hvataju za šipku tako što će je omotati ručnikom, staviti ručnik na ramena prije izvođenja čučnjeva sa šipkom ili ih postaviti na tlo i raditi sklekove. Ručnik biste trebali koristiti da uklonite znoj s tijela, a ne kao zaštitu od stranih površina.