7 stvari koje ne biste trebali raditi nakon obroka
Jeste li se ikada zapitali zašto vam nedostaju esencijalne hranjive tvari u tijelu čak i nakon održavanja uravnotežene prehrane? Ako ste se unatoč zdravoj prehrani osjećali umor, normalno je zapitati se postoji li temeljno zdravstveno stanje ili greška u vašem planu prehrane. Ponekad to nema veze s nutritivnim sastavom vašeg obroka, ali ono što radite nakon jela može biti glavni problem.
Od ležanja do pušenja cigarete – s vremenom se razvijaju mnoge loše navike nakon ručka ili večere. Ono što ne shvaćamo je da ti naizgled bezopasni postupci mogu poremetiti nutritivnu ravnotežu našeg obroka. Pojedine navike ometaju mehanizam apsorpcije hranjivih tvari u vašem tijelu, a u nastavku smo izdvojili neke od njih te rješenja kako da ih izbjegnete.
1. Ne jedite voće
Svježe voće je među najzdravijim namirnicama koje su vam na raspolaganju. No kada ih pojedete nakon jela, pomiješaju se s konzumiranom hranom i ograničavaju njezinu apsorpciju. To može uzrokovati probavne probleme i promijeniti nutritivnu vrijednost hrane koju konzumirate.
2. Izbjegavajte cigarete
Ovo je jedna od najgorih stvari koje možete učiniti svom tijelu. I sami znate da je pušenje (u bilo koje doba) štetno za zdravlje. No pušenje odmah nakon obroka zapravo je barem deset puta gore jer cigarete sadrže kancerogene tvari koje mogu pogoršati sindrom iritabilnog crijeva, pa čak i dovesti do ulceroznog kolitisa.
3. Nemojte zaspati
Ako volite odrijemati nakon obroka, vrijeme je da izbacite ovu lošu naviku. U osnovi, kada spavate nakon obroka, probavni sokovi koje proizvodi želudac se podižu i uzrokuju žgaravicu, a to zahvaća cijeli probavni proces.
4. Izbjegavajte tuširanje
Kada se tuširate nakon jela, krv juri prema koži kako bi regulirala tjelesnu temperaturu. To može dovesti do probavnih problema jer je u tom trenutku probavi potrebno puno energije.
5. Nemojte trenirati neposredno nakon obroka
Vježbanje odmah nakon jela može poremetiti vaš probavni proces. Možda ćete čak potaknuti povraćanje, natečenost želuca i probleme sa stolicom. Više o tome koje vježbe trebate izvoditi nakon obroka možete pročitati OVDJE.
6. Izbjegavajte kavu i čaj
Mnogi od nas imaju naviku popiti čaj ili kavu odmah nakon jela, no ispostavilo se da je to loše za naše zdravlje. U njima su prisutni neki fenolni spojevi koji ograničavaju apsorpciju željeza, zbog čega ih treba konzumirati tek nakon sat vremena nakon obroka.
7. Nemojte odmah popiti vodu
Kada pijete vodu odmah nakon jela, smanjuje se izlučivanje enzima i sokova u želucu. To može uzrokovati kiselost i nadutost, što otežava probavni proces. Stoga je bolje da popijete vodu najmanje pola sata prije obroka, te sat vremena nakon što ste pojeli hranu.