6 večernjih trikova za uspješnije mršavljenje
Čak i ako se držite plana zdrave prehrane tijekom cijelog dana, zadnjih nekoliko sati prije odlaska u krevet ključno je za vaš napredak u mršavljenju. Na kraju dana, hrana ponekad mnogima služi kao sredstvo za opuštanje i rješavanje stresa. Izbor hrane u tom periodu je ključan za to hoćete li poništiti svoj napredak ili nastaviti s dobrim rezultatima, zbog čega je vrlo važno odabrati odgovarajuće namirnice za večeru, ali i provjeriti nekoliko savjeta koje smo izdvojili u nastavku:
1. Pojedite večeru, a ne snack
Ako svoje večernje kalorije unosite putem snacka, a ne cjelovitog obroka, vrijeme je da promijenite tu naviku. Snack vas može zasititi na kraće vrijeme, ali možete postati gladni tijekom noći i povećati želju za konzumiranjem hrane u to vrijeme, a ista navika dovodi i do prejedanja. To također može dovesti i do povećanja razine šećera u krvi i skladištenja masnoće, čak i ako je kalorijski unos isti kao i kada pojedete cjeloviti obrok. Zbog toga biste trebali navečer pojesti kvalitetnu večeru umjesto više manjih snackova. Kada želite smršavjeti, trebali biste balansirati razinu krvnog šećera i tako ograničiti povećanje razine inzulina, jer ćete tako bolje utjecati na topljenje masnog tkiva. Ako pojedete jedan cjeloviti obrok, razina krvnog šećera i inzulina će se podići nakon obroka i nakon toga postepeno smanjivati.
2. Pojedite večeru čim ranije
Kada određujete vrijeme za večeru, bolje je da ju pojedete čim ranije. Istraživanje u Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism pokazalo je da osobe koje su večerale nakon 18:00 otopile 10% više masti i iskusile porast razine krvnog šećera 20% manje od osoba koje su večerale u 22:00.
Ako ne stignete večerati ranije, pokušajte završiti s večernjim obrokom barem 2-3 sata prije nego što legnete u krevet. Time ćete omogućiti dovoljno vremena tijelu da probavi hranu i da se smanje razine inzulina i krvnog šećera.
3. Obratite pažnju na količinu hrane
Ako je večera najobilniji obrok u danu, a doručak najmanji, zamijenite veličinu porcije ova dva obroka. Metabolizam tijela u jutarnjim satima radi više i brže nego navečer, a rezultat toga je veća kalorijska potrošnja nakon obilnog doručka i manja za vrijeme manje obilne večere. Isto tako, ako vam se čini da vas manja količina hrane neće zasititi, rezervirajte veći dio tanjura za puno povrća koje ima malo kalorija, ali vas može zasititi.
4. Sjedite za stolom za vrijeme večere
Večera pred TV-om, uz mobitel ili laptop može vam otežati obraćanje pažnje na glad i osjećaj sitosti, zbog čega možete jesti brže i povećati kalorijski unos bez da to primijetite. Umjesto toga, sjednite za stol i fokusirajte se isključivo za jelo. Prema nekim istraživanjima, osobe koje jedu za stolom jedu sporije i nemaju problema s nakupljanjem viška kilograma.
5. Odredite vrijeme za spavanje
Mršavljenje u velikoj mjeri ovisi o spavanju zbog toga što manjak sna može utjecati na povećanje tjelesne težine. Manjak sna usporava izlučivanje hormona koji utječu na povećanje apetita, a pojedina istraživanja pokazuju da posljedica može biti zamjena osjećaja gladi i umora. Stoga ako se primjerice trebate probuditi u 6:30 ujutro, legnite u krevet najkasnije u 23:30.
6. Izbjegavajte “skrolanje” po društvenim mrežama prije spavanja
Društvene mreže mogu imati negativan utjecaj na percepciju našeg tijela zbog uspoređivanja s raznim fitness modelima, što dovodi do osjećaja krivnje i manjka vrijednosti. Ako ne želite u potpunosti odustati od Instagrama i Facebooka, odredite kratak period tijekom dana i posvetite ga posjećivanju ovih društvenih mreža. Isto tako, ako ne želite pratiti određeni sadržaj, možete “unfollowati” određene profile zbog kojih se osjećate loše. Ako “skrolate” po društvenim mrežama prije spavanja, možete se demotivirati ili zbog negativnih misli i emocija omesti kvalitetu spavanja, što također može dovesti do debljanja.