6 mitova o treningu koji otežavaju mršavljenje
Ono što čujete od polaznika teretane koji nisu stručno osoblje nemojte shvatiti kao “Sveto pismo”. Ponekad vas krivi savjeti mogu natjerati da skrenete s pravoga puta, odnosno udaljiti od vašeg cilja. Ako ste započeli s treninzima jer ste se odlučili riješiti suvišnih kilograma, kako biste bili uspješni u tome trebate prestati vjerovati u sljedeće tvrdnje:
1. Što se više znojite, više mršavite
Kod mršavljenja je najvažnije da ste na kraju dana potrošili više kalorija nego što ste ih unijeli. Naravno, ako se oznojite tijekom treninga, izgubit ćete možda kilogram u vodi, ali to je privremeno – ovi kilogrami se brzo vraćaju. To je zato što znoj nema nikakve veze s potrošenim kalorijama. Znojenje se događa jednostavno zato što vaše tijelo reagira na toplinu i koristi ga kao mehanizam za hlađenje, bilo tijekom vježbanja ili sunčanja na plaži.
2. Hodanje i trčanje s utezima troši više kalorija
Korištenje dodatnog opterećenja tijekom aerobnih vježbi zapravo bi moglo poništiti vaš napredak u mršavljenju. Naime, hodanje ili trčanje s utezima može promijeniti normalan hod i tjelesnu mehaniku, opterećujući ligamente, tetive i zglobove. To vas izlaže povećanom riziku od ozljeda, što znači da biste mogli brzo odustati od svog cilja
Utezi mogu biti veliki dio vaše kondicijske rutine kada se koriste za treninge snage – odvojeno od aerobnih treninga.
3. Treniranje duže od sat vremena može smanjiti postotak mišićnog tkiva
Vježbanje duže od sat vremena neće utjecati na razgradnju mišićnog tkiva. Tijelo uvijek sagorijeva mješavinu masti i ugljikohidrata s manjom količinom proteina. Potrošnja proteina tijekom treninga je prilično rijetka i ekstremna.
Ipak, ne biste trebali vježbati duže od jednog sata, ali to nije zato što ćete izgubiti mišićno tkivo. To je zato što ligamenti, zglobovi i mišići oslabe nakon jednog sata vježbanja, što povećava rizik od ozljeda.
4. “No pain, no gain”
Kardiovaskularna kondicija prilično je važna jer pruža sve vrste zdravstvenih blagodati, od jačeg srca do mršavijeg tijela. No ne postajete nužno fit ako osjećate “gorenje” u mišićima tijekom vježbanja. U stvari, možda ćete osjetiti “gorenje” mišića i osjetiti samo male promjene u broju otkucaja.
Kako biste stigli do svog cilja, trebali biste vježbati na ili iznad ciljane zone otkucaja srca. Više o tome možete pročitati OVDJE.
5. Moguće je otopiti masno tkivo s točno određenog dijela tijela
Fiziološki je nemoguće izgubiti masno tkivo na jednom određenom području. Gubitak masnoće na trbuhu, bokovima, stražnjici i ostalim dijelovima tijela je moguć, ali samo zato što ste stvorili energetski deficit, odnosno sagorijevate više kalorija nego što ih jedete. Najbolji (i jedini znanstveno dokazan) način da se to postigne jest cjeloživotnim zdravim navikama – prehranom bogatom vlaknima, kvalitetnim snom i redovitim vježbanjem.
6. Ako vam se ne da vježbati, odustanite
Najbolja vježba je ona u kojoj uživate. Iz tjedna u tjedan zapitajte se: “Sviđa li mi se to što radim?” Ako je vaš odgovor “ne”, uvedite promjene. Dosadilo vam je igrati nogomet? Pronađite drugi sport ili igrajte protiv iskusnijih igrača.
Ako ste se umorili od trčanja pet dana u tjednu, pokušajte nešto potpuno drugačije ili zamijenite trčanje s aktivnostima u kojima ste oduvijek uživali – možda tenisom, odbojkom, košarkom, planinarenjem… Sve što podrazumijeva kretanje može postati dio vaše trening rutine.