5 trikova za jače i zdravije tijelo
Dobar plan prehrane i treninga ključni su faktori za postizanje ciljeva u fitnessu i poboljšanja cjelokupnog zdravlja, ali ne i jedini. Pojedine životne situacije, pa čak i neke “sitnice” mogu pozitivno ili negativno utjecati na vaše rezultate. Ako u svoju rutinu uklopite sljedećih nekoliko trikova koje smo izdvojili u nastavku, poboljšat ćete svoj napredak, ali i pozitivno utjecati na zdravlje cijelog organizma. Većina njih ne oduzima puno vremena, a neki od njih nisu nimalo zahtjevni. 😊
1. Penjanje stepenicama produžuje život
Ako danas nemate vremena za teretanu, pokušajte što više vremena provesti na stepenicama. Ako ste dosad do svojeg radnog mjesta koristili lift, od danas počnite koristiti isključivo stepenice. Isto tako, kada uzimate pauzu za WC, ručak ili kavu, ako je to opcija, obavite to katu iznad ili ispod vas.
Penjanje stepenicama može imati gotovo jednak učinak kao kardio trening ako koristite ovu aktivnost u dovoljnoj mjeri. Istraživanje iz 2019. godine provedeno na Sveučilištu McMaster u Ontariju pokazalo je da trčanje po stepenicama može poboljšati kardiorespiratorni fitness i pozitivno utjecati na zdravlje srca, pa tako i produžiti život. Ako nemate stepenice u blizini ili rijetko kada njima prolazite, bilo kakav oblik kardio treninga pružit će vam gotovo iste pogodnosti.
2. Orašastim plodovima do zdravog srca
Iako masti imaju lošu reputaciju u svijetu fitnessa, zdrave masti iz orašastih plodova poželjan su makronutrijent u vašoj prehrani jer jačaju srce. Orašasti plodovi poput badema, kikirikija i indijskih oraščića odlična su zdrava grickalica i kvalitetan izvor energije, a uz zdrave nezasićene masti sadrže i bogatstvo proteina i vlakana, zbog čega su idealna namirnica i za povećanje mišićne mase i mršavljenje.
3. Isprobajte intermittent fasting
Kod ovog načina prehrane izmjenjuju se intervali posta s intervalima u kojima je dozvoljeno konzumirati hranu. Najpopularnija metoda intermittent fastinga je metoda 16/8, u kojoj 16 sati postite, nakon čega sljedećih 8 sati možete jesti. Raspoređivanje intervala ovisi o vama, vašim navikama, obavezama, dobu dana kada trenirate i sl.
Pokazalo se da ova metoda prehrane povećava razinu energije tijekom dana, pomaže u regulaciji tjelesne težine, poboljšava inzulinsku osjetljivost i povećava kognitivni fokus tijekom perioda posta. Osim toga, odlična je za oporavak nakon treninga ako ste sastavili dobar plan prehrane, a uz sve ovo poboljšava kvalitetu života.
Mnogi ljudi prakticiraju ovaj način prehrane zato što s njim možete uštedjeti puno vremena. Naime, kod ovog načina prehrane trebate konzumirate više kalorija u kraćem periodu, a izbor obroka može varirati. Primjerice, ako ste planirali pojesti obrok od 300 kalorija, kod IF dijete možete bez problema pojesti i 600 kalorija i konzumirati raznolike namirnice.
4. Trenirajte ujutro
Ako trenirate navečer, možete se razbuditi i loše spavati tijekom noći. Zbog toga je preporučeno da trenirate rano ujutro, prije svih obaveza koje vas čekaju tijekom dana. Jutarnji trening će vas razbuditi i omogućiti vam da bistre glave obavljate svoje obaveze i povećate produktivnost. Osim toga, treningom ujutro automatski ubrzavate metabolizam tijekom dana i možete regulirati apetit.
5. Odmarajte svoj mozak
U istraživanju objavljenom u časopisu Cell, istraživači Sveučilišta u Kaliforniji testirali su laboratorijske štakore tako da su ih ubacili u labirint iz kojega nisu znali izaći. No kada su im dali određeno vrijeme odmora, štakori su razmišljali o tome kako su se kretali u labirintu i vizualizirali ga, nakon čega su ponovnim ulaskom u labirint uspjeli pronaći izlaz. Poanta ovog istraživanja je u tome da svom mozgu svakako trebate pružati zasluženi odmor kako bi se obnovio i ponovo normalno funkcionirao u svim izazovima koji vas čekaju.