4 razloga zašto trebate isprobati čučanj s pauzom

Brojne su varijacije koje vježbači mogu primijeniti na klasični čučanj kako bi pomogli poboljšati svoju snagu, učinkovitost i tehniku, i postići bolje rezultate, ne samo u čučnju – već i niz drugih pokreta unutar i izvan teretane. Možete odabrati između različitih vrsta čučnjeva do korištenja dodatnih rekvizita poput lanaca i traka, no jedna od najjednostavnijih, ali najučinkovitijih tehnika treninga je čučanj s pauzom.
Poznato je da ta stanka (pauza) daje nekoliko prednosti zbog kojih je ova varijacija jednako učinkovita ili čak superiornija od klasičnih čučnjeva. Tijekom stanke u čučnju, potpuno se zaustavljate na dnu pokreta, zadržavate položaj koliko god dugo ste odredili, a zatim odradite ostatak pokreta. Također, tako možete izvesti bilo koju varijaciju čučnja (bodyweight, čučanj s opterećenjem, goblet squat…). Važno je da za ovu varijaciju koristite manju težinu nego kod izvedbu klasičnog čučnja s opterećenjem jer se puno teže dići iz čučnja kada više vremena provedete u donjem položaju.
Prednosti čučnjeva s pauzom:
1. Povećavaju snagu
Zaustavljanje u donjem dijelu pokreta značajno smanjuje količinu stresa na donjem dijelu leđa, ali noge moraju puno više raditi kako bi se odgurnule u početni položaj. To je zato što stanka daje nogama duže vrijeme pod napetošću i povećava aktivaciju mišića. Kako se brza mišićna vlakna i dalje umaraju tijekom pauze, aktiviraju se i spora mišićna vlakna (i mišići) kako bi se stabiliziralo tijelo u tom položaju. Što više izvodite čučanj s pauzom, to se tijelo i mozak naviknu aktivirati spora mišićna vlakna i grade snagu potpornih mišića u donjem dijelu leđa, bedrima i trbuhu, te povećavaju snagu u ostalim pokretima.
2. Ne trebate trenirati s velikim težinama za dobre rezultate
Uz stanku u čučnju podići ćete manje opterećenje u usporedbi s klasičnim čučnjem. Drugim riječima, nećete moći raditi iste serije i ponavljanja s opterećenjem koje vam možda predstavlja izazov. Međutim, provedbom pauze i dalje možete postići vrlo dobre rezultate u treningu s manjim opterećenjem.
To može biti korisno jer se na taj način osjećate kao da vrijedno trenirate, ali bez rizika od ozljeda uzrokovanih dodatnim opterećenjem. Ako radite čučanj više od jednom tjedno, onda će vam provedba pauze u čučnju drugog dana treninga omogućiti učinkovit trening bez potrebe za težinom kao kod običnog čučnja s opterećenjem.
3. Dižu vaše samopouzdanje
Čučanj s pauzom bi trebao biti izazovan. Kod treninga s većim opterećenjima vježbačima može nedostajati povjerenja na dnu pokreta kako bi zadržali čvrstoću i ostali usredotočeni na pozicioniranje i poravnanje. Pauza ovdje služi kako biste povećali samopouzdanje da ostanete čvrsti i ne žurite kroz taj određeni segment čučnja koji može uzrokovati ozljedu ako ga izvodite nepravilno. Drugim riječima, pauza u čučnju može pomoći vježbačima da ostanu usredotočeni i stvore samopouzdanje da mogu izvesti čučanj u cijelom rasponu pokreta i s pravilnom formom.
4. Osiguravaju vam dobru ravnotežu
Čvrst položaj i pravilno disanje tijekom čučnja važno je kako bi vaše tijelo ostalo stabilno, i to posebno u trupu. Pauza u čučnju izaziva sposobnost vježbača da ostane uravnotežen i fokusiran tijekom cijelog raspona pokreta. Sjajna stvar kod pauze je ta što se mogu koristiti na različitim mjestima u čitavom rasponu pokreta (npr. na na dnu pokreta, na sredini ili u gornjem dijelu), prisiljavajući vježbače da se stabiliziraju na najslabijim mjestima ili jednostavno na dulja vremenska razdoblja, što će poboljšati njihovu sposobnost da ostanu čvrsti u svakom dijelu izvedbe čučnja.