6 savjeta za šetnju tijekom ljetnih vrućina

Ako ste ljubitelj ljeta, ali ga ipak volite provesti u kontinentalnom području, sigurno i sami znate da je ovo najbolje razdoblje za fizičke aktivnosti na otvorenom poput trčanja, hodanja, biciklizma, planinarenja… Međutim jedini problem kod ljeta su velike vrućine koje nas sprječava da treniramo ili provodimo bilo kakve intenzivnije aktivnosti tijekom dana, zbog čega ih trebamo obaviti u jutarnjim satima ili pričekati kasne večernje sate. Ako ste ljubitelj hodanja, odnosno šetnje, vjerojatno vam razdoblje nakon doručka do 16:00 nije najpogodnije za odvijanje te aktivnosti. Zbog toga smo izdvojili nekoliko savjeta kako biste i dalje nastavili sa šetnjom tijekom ljetnih mjeseci i dobro se zaštitili od velikih vrućina.
1. Šetajte rano ujutro ili navečer
Prijepodnevna šetnja nakon doručka može biti odlična aktivnost u prijelaznim razdobljima, no UV indeks sunca je ljeti najveći od 11:30 do 13:30. Zbog toga se preporučuje da svoju šetnju prebacite na ranojutarnji termin ili kasnije navečer (iza 8 sati). Ako je šetnja prva aktivnost koju ćete odraditi u danu, ubrzat ćete metabolizam, a ako šetate navečer pozitivno ćete utjecati na probavu.
2. Promijenite rutinu
Ako šetate na velike udaljenosti, to ponekad ljeti može predstavljati veliki izazov i uzrokovati veći napor. Zbog toga biste trebali podijeliti svoju dugu šetnju na dvije kraće. Drugi način da promijenite rutinu je da skratite šetnju, a vrijeme koje biste potrošili na drugi dio šetnje iskoristite za kućni trening.
3. Zaštitite se od sunčevih zraka
Ako šetate u području u kojem nema puno hlada, trebali biste izbjegavati nošenje odjeće crne boje i odabrati onu svjetlijih tonova, a uz to se zaštititi kremom za sunčanje. Isto tako, ako se želite maknuti iz grada i šetati u prirodi, odlična vijest je da hodanje po neravnoj podlozi troši više kalorija, zbog čega nećete trebati ni hodati jednakom brzinom kao u gradu.
4. Popijte vodu!
Ako ste odlučili prošetati duže od pola sata na vrućini, poželjno je da za sobom ponesete bočicu vode. Hidracija tijela važna je kako biste pozitivno utjecali na sve funkcije u organizmu (jer voda sudjeluje u njima), a također ćete pozitivno utjecati na cjelokupno zdravlje i olakšati mršavljenje. Ako se puno znojite i gubite puno elektrolita, izgubljene minerale možete nadoknaditi i konzumacijom izotoničnog napitka.
5. Isprobajte i druge napitke
Kada šetate ljeti po velikim vrućinama više od sat vremena, osim vode i izotoničnih napitaka koji mogu nadomjestiti elektrolite, možete isprobati i druge opcije. Pritom biste trebali izbjegavati sokove bogate šećerom kako ne biste unijeli višak kalorija i poništili sav napredak. Izbor je vrlo širok; od proteinskih smoothieja koji će vas opskrbiti proteinima za oporavak i obnovu mišićnog tkiva do čokoladnog mlijeka koje je dobra mješavina proteina i ugljikohidrata za oporavak, te vas opskrbljuje vitaminima A i D, te kalcijem i magnezijem koji utječu na zdravlje mišića.
6. Planirajte
Ako ste se odlučili za dužu šetnju, prije nego što se automatski uputite u nepoznato, ipak biste trebali isplanirati rutu koju želite prehodati. Isto tako, ako mislite da nemate dovoljno vode u bočici, odredite rutu tijekom koje možete naići na izvor vode (slavinu, bunar…) kako biste se osvježili za ostatak šetnje. Tako ćete izbjeći nošenje više bočica s vodom i olakšati si šetnju.