Zdravi obrok u restoranu – je li to moguće?

Svi volimo otići u dobar restoran i s vremena na vrijeme se nagraditi. I tu nema ništa loše, no bilo bi dobro pripaziti da se ne „nagradimo“ i suvišnim kalorijama koje će zaprijetiti svemu za što smo mukotrpno trenirali. Ovo pogotovo vrijedi ako malo češće volite obilaziti restorane.
Lijepo je otvoriti jelovnik i pred sobom imati taj ogroman izbor jela na koja trebamo samo pokazati prstom i kuhar se baca na posao, ali ova je mogućnost i nutritivni dvosjekli mač. Pogotovo kada je toliko finih jela prepuno praznih ugljikohidrata, zasićenih masti, a o onom desertu kojem već prepunog želudca ne možete reći ne da i ne govorimo. U prilog ne ide ni činjenica kako je restoranska hrana takve prirode da jednostavno obiluje ekstra kalorijama (djelomično je zbog toga i smatramo toliko finom). Ponekad se nakon odlaska u restoran teško i ustati, a osjećaj nadutosti prati nas satima nakon što smo konobaru ostavili napojnicu. Stoga smo odlučili potražiti nekoliko dobrih savjeta kojima ćete u restoranu istovremeno biti sasvim zadovoljni i jesti zdravo!
No Boss!
Ne, ovo ne znači da se morate porječkati sa šefom kuhinje kako biste izbjegli suvišne kalorije (iako je i to opcija), već da ljubazno zamolite osoblje da iz vaše hrane uklone: maslac, ulje, sol i šećer. Naravno, ovih se namirnica ne morate potpuno odreći već samo zamolite da vam ih odvoje sa strane. Tako ćete lakše kontrolirati koliko ste ih pojeli.
Ne tekućim kalorijama!
Alkoholna pića kao aperitiv ili u bilo kojem dijelu obroka, kao i kupovna (često gazirana) pića puna su praznih kalorija koje ne služe ničem osim da vam unište formu. Dakle, jedan šareni koktel je zapravo kalorijska bomba koja neće oduševiti vaše tijelo. Držite se stoga dobre stare vode, dodajte malo soka od limuna ili limete i zahvalite si kasnije.
Veličina je važna
Veličina porcija; o njoj pričamo. Restoranske su porciju obično nešto veće od preporučenih. Plus tu su predjelo i desert. Dobra ih je taktika zato podijeliti s nekim, pa umjesto da se prejedete do točke pucanja, sve što ne možete pojesti ponesite kući i pojedite sutra. Dodatna prednost ove taktike je što čak i ako ne znate što točno jedete, možete kontrolirati koliko ste toga pojeli.
Pazite na umake i dodatke
Skrivene kalorije su često i najopasnije. Možete naručiti najzdraviju hranu na svijetu, ali ako na nju iskrenete pola kantice majoneze, kečapa, prženu slaninu ili vam „pobjegne“ malo više tartara, na svoja ste nejaka leđa nakrcali pregršt suvišnih kalorija. Isto vrijedi za razne dressinge koji se nekako uvijek nađu na vašim salatama. Ovo naravno ne znači da si ne smijete priuštiti baš nikakav užitak, ali nemojte pretjerati s dodacima i umacima. I odvojite ih sa strane kako biste ih lakše dozirali. Ako ništa drugo, zaboljet će vas trbuh.😊
Bez soli molim
Mit da jelo nije jelo bez soli nije ništa drugo nego – mit. Sol ne unaprjeđuje okus i zapravo je ništa više nego siguran put prema srčanim problemima.
Umjesto soli isprobajte ocat, mljeveni češnjak, crni papar ili limunov sok, mljeveni đumbir te dimljenu papriku.
Uz ovih pet pravila probajte i tanjur natrpati povrćem umjesto krumpira, tjestenine ili bijele riže i trebali biste „preživjeti“ kalorijski napad u omiljenom restoranu. Ne brinite, svejedno ćete u potpunosti uživati u hrani.