Zašto se ne možete riješiti masnih naslaga na trbuhu?
Kada ne jedete zdravo i ne krećete se previše, postoji veći rizik od nakupljanja masnoće na pojedinim dijelovima tijela. Kod nekih se masno tkivo ponajviše stvara na rukama, kod nekih na nogama ili kukovima, ali kod većine ljudi najveći je problem područje trbuha. Kako biste riješili taj estetski, a dugoročno i zdravstveni problem, u nastavku otkrijte nekoliko razloga zašto se masno tkivo nakuplja baš oko trbuha i kako to spriječiti.
1. Poremećen je rad vaših hormona
Prema stručnjacima, često je razlog zašto ne možemo izgubiti masno tkivo s trbuha jednostavno rad naših hormona i starost.
Osobito kod muškaraca, kako počinju starjeti, razina testosterona počinje se smanjivati, a to onda može rezultirati širenjem masnih stanica oko područja trbuha. Kod žena je u mlađoj dobi masnoća više koncentrirana oko kukova i bedara, no to je obično iz reproduktivnih razloga. Nakon što prođe menopauza, masnoća se ima tendenciju preraspodijeliti na trbuh. Dio toga odnosi se na promjene u razini estrogena.
Kako biste održali normalan rad hormona, sve što trebate je pravilno se hraniti i redovito trenirati. Preporučuje se da uklopite trening snage u svoju rutinu jer ova vrsta treninga povećava izlučivanje testosterona, zbog čega smanjuje šansu za nakupljanje masnih naslaga. Uz sve to, trening snage jača vaše mišiće, zbog čega oni popunjavaju mjesto koje bi u suprotnom zauzelo masno tkivo.
2. Jedete previše šećera i soli
Čak i ako vježbate šest dana u tjednu ili kontrolirate kalorijski unos, ako te kalorije potječu od nezdrave hrane, to može otežati mršavljenje i povećati nakupljanje masnoće na trbuhu. To se događa jer nisu sve kalorije jednake.
Prehrana bogata šećerom, rafiniranim ugljikohidratima i alkoholom može dovesti do masne jetre i debljanja oko trbuha. Žudnja za hranom s visokim udjelom masti i šećera također može biti rezultat visoke razine kortizola. Zbog toga biste trebali smanjiti unos šećera i rafiniranih ugljikohidrata i provjeriti razinu stresa.
Također, težite 12-satnom postu noću nakon večere i prije doručka. Dakle, ako jedete u 7 sati navečer, jedite doručak najranije u 7 sati ujutro. To pomaže probavnom sustavu da se odmori i može biti korisno onima koji imaju visoku rezistenciju na inzulin i visoku razinu lipida u krvi. U prehranu uklopite i zeleno lisnato povrće kako biste povećali magnezij u prehrani, jer to može pomoći kod stresa i ravnoteže šećera u krvi.
Jedite tri redovita obroka i uključuju proteine, složene ugljikohidrate i zdrave masti kako biste povećali sitost i smanjili rizik od prejedanja nezdravim grickalicama. Između njih možete uklopiti i zdrave međuobroke poput humusa, mrkve, voća ili orašastih plodova.
3. Pijete previše alkohola
Iako to možda ne primjećujete, alkohol je namirnica koja uvelike pridonosi debljanju. Alkoholom unosimo nepotrebne kalorije koje naše tijelo ne može preraditi ili iskoristiti za energiju, zbog čega može uzrokovati povećanje tjelesne težine i nakupljanje masnog tkiva u području trbuha. Konzumiranje alkohola nakon treninga može vam pobuditi želju za visokokaloričnom hranom, što također može rezultirati debljanjem.
4. Pod stresom ste
Danas se podrazumijeva da je gotovo svaka odrasla osoba pod stresom. Međutim ovaj negativan faktor za sobom povlači i neke loše prehrambene odluke, a jedna od njih je da za hranom posežemo kada se želimo utješiti. Također, stres pomaže u izlučivanju kortizola – hormona koji povećava apetit i potiče nakupljanje masnog tkiva u području trbuha. Ako ste pod stresom, izbjegavajte kofein, alkohol i ostale namirnice koje dodatno potiču izlučivanje kortizola.