Zašto se debljamo u području trbuha?
U posljednje vrijeme ste primijetili da ste se malo udebljali u području trbuha? Koliko god vam to zvuči nevjerojatno, nakupljanje masnog tkiva na trbuhu možda uopće nema veze s vašom prehranom. Naime, osim očitih razloga poput nezdrave prehrane, nedovoljne tjelesne aktivnosti i sjedilačkog načina života, postoje još mnogi faktori koji mogu biti krivac za povećanje opsega trbuha. Premda je većini ovo glavni problem iz estetskih razloga, osobito u ovo doba godine kada pomalo počinjemo razmišljati o pripremanju tijela za plažu, puno je važnije da višak masnog tkiva u području trbuha može dovesti do ozbiljnijih problema sa zdravljem, poput srčanih oboljenja, povišenog krvnog tlaka, dijabetesa tipa 2, raka dojke i raka debelog crijeva.
Kako biste izbjegli ovu potencijalno opasnu pojavu, u nastavku smo izdvojili nekoliko „skrivenih“ krivaca na koje trebate obratiti pozornost.
Stres
Kortizol je hormon koji luči nadbubrežna žlijezda te ima vrlo važnu ulogu u našem organizmu budući da pomaže tijelu da reagira na stres. Iako nam je neophodan za preživljavanje, pretjerano otpuštanje kortizola u organizmu može dovesti do debljanja, osobito u području trbuha. Kod mnogih stresne situacije izazivaju prejedanje, no umjesto da se višak kalorija ravnomjerno raspoređuje kao masnoća po cijelom tijelu, kortizol potiče nakupljanje masnog tkiva u trbuhu.
Genetika
Postoje određeni dokazi da genetika djelomično utječe na vjerojatnost za razvoj pretilosti. Osim toga, utječe i na oblik i sastav našeg tijela. Prema tome, o genetici ovisi i na kojem će se dijelu tijela skladištiti najviše masnog tkiva. Kod osoba u čijoj obitelji prevladava tzv. oblik tijela jabuke (tanje ruke i noge, nedefiniran struk, šira ramena i torzo, veliko poprsje, uski bokovi i naglašeniji trbuh) velika je šansa da će i sami naslijediti taj oblik tijela koji je sklon povećanom nakupljanju masnog tkiva u području trbuha.
Nedostatak sna
Journal od Clinical Sleep Medicine objavio je istraživanje u kojem je dokazana povezanost između nedostatka sna i nakupljanja kilograma, što može dovesti do povećanja masnog tkiva na trbuhu. Štoviše, i premalo sna i nekvalitetan san mogu dovesti do nakupljanja masti u području abdomena. Nedostatak sna može uzrokovati i loše prehrambene odluke, što također može rezultirati debljanjem. Naime, znanstveno je dokazano da će neispavani ljudi prije posegnuti za hranom koja je kalorična, bogata jednostavnim šećerima, masnoćama i soli. To se događa zbog umora našeg tijela i želje za energijom koja će nas držati budnima. Na to utječu i hormoni leptin i grelin (hormon sitosti i hormon gladi) – kada smo pospani, izlučuje se više hormona gladi i manje hormona sitosti.
Hormoni
Kod žena kojima se višak masnoće inače zadržavao na bokovima i bedrima hormonalne promjene u menopauzi rezultiraju time da se taj višak sada počinje skladištiti u području trbuha. Manjak estrogena, zajedno s usporavanjem metabolizma do kojeg dolazi kako starimo, jedan je od glavnih krivaca za to. Povećanje mišićne mase kroz treninge snage (s posebnim naglaskom na mišiće corea) može vam pomoći da ublažite ovu pojavu i spriječite debljanje.
Prehrana siromašna proteinima
Ako vašoj prehrani dugoročno nedostaje proteina, vrlo vjerojatno ćete uočiti da vam se trbuh malo povećao. Dobra vijest je da to vrlo lako možete zaustaviti – samo drugačije rasporedite makronutrijente u svojoj prehrani, s naglaskom na proteine. Povećani unos proteina uravnotežuje razinu šećera u krvi, a smanjena razina inzulina potiče brži metabolizam. Uz to, proteini će vas zasititi na duže vrijeme, dok su osobe koje ne unose dovoljno proteina sklonije prejedanju, što također uzrokuje debljanje.