Koji vam mišići trebaju za udaračku snagu?
Gledate li ponekad sve te svjetski poznate boksače ili UFC borce i pomislite si –„ ma kako oni tako silovito udaraju, a ja jedva zatresem vreću“? Iako nije nužno silno protresti vreću da biste uputili dobar udarac sigurno znate o čemu je ovdje riječ. Riječ je o osjećaju nezgrapnosti, neravnoteže i slabosti prilikom eksplozivnog pokreta udaranja. Borilački sportovi naizmjenice aktiviraju brzo i sporo trzajuća mišićna tkiva i potiču rast te definiciju, no prvo morate doći na određenu razinu vještine. Kako biste tamo došli osim samih pokreta morate razviti i točno određene mišiće zadužene za strelovit, točan i ubojit udarac. Ovdje smo kako bismo saznali koji su to!
Baš kao Tyson
Savršeni udarac zahtijeva koordinaciju i suradnju više mišićnih skupina. Kako bi udarac bio pravilan i snažan bitno ga je i pravilno izvesti. Samo tako stvaramo zadovoljavajuću udaračku snagu. U tom eksplozivnom trenutku kada nakupljenu silu otpuštate kroz udarac događaju se dvije bitne stvari. Primarna rotacija u koju su uključeni listovi, kvadricepsi, gluteus i mišići kuka. Nakon nje, kako bi udarac „sjeo“ i kako bismo pružili ruku prema naprijed, koristimo ramena, prsne mišiće, leđa, biceps i triceps. Poseban mišić koji u trenutku udarca igra bitnu ulogu je tzv. boksački mišić, ili Serratus Anterior.
Udaračka snaga dolazi dakle iz cijelog tijela. Jedna je od najvećih zabluda kako ona dolazi samo iz ruku i taj stav proizvodi prilično mlake udarce. Kako biste razvili impresivnu udaračku snagu trebaju vam:
- stisnuti mišići gluteusa
- ekstenzija kuka prema naprijed
- stisnuti/opušteni kvadricepsi ovisno o vrsti udarca
- bočni trbušni mišići za rotaciju i prijenos energije prema gore (prema ruci)
- snažni mišići ramena kako biste podigli ruku na pravi način
- serratus anterior (boksački mišić) odmiče ruku od ramena i rebara
- triceps za dodatnu ekstenziju ruke
- podlaktica stabilizira zglob
- mišići šake zatvaraju „posao“ tako i pružaju stabilnost prilikom samog udara
Kao što vidite samo jedan običan udarac ima sebe ima pravu znanost i sve je samo ne jednostavan. Uz sve nabrojano svakako trebate ostati u ravnoteži te (ako se radi o borilačkom sparingu) i spremni na obranu od protivnikovih udaraca.
Udaračka snaga traži od vas razvoj svih spomenutih mišića, no tehnika je ipak uvjet bez kojeg se ništa ne događa. Sve polazi od položaja stopala i lagane rotacije te prijenosa energije i sile cijelim tijelom do šake gdje se konačno i ispušta. Dakle mišići i tehnika čine kombinaciju kakvu trebate za silovitu udaračku snagu. Kada je cilj „izbaciti“ savršeni udarac cijelo tijelo postaje jedan veliki savršeni mišić. Ako ste se pitali kojim vježbama razviti mišiće koji sudjeluju u udarcu vjerojatno je najbolji savjet – samim udaranje. Rad na vrećama s vrhunskim rukavicama i shadowboxing s utezima uz nadzor trenera garancija su početka razvoja svih mišića koji vam trebaju za razornu udaračku snagu. Osim vježbanja samog udarca svakako su korisne bodyweight vježbe (bez utega) poput:
- bodyweight row
- sklekovi
- zgibovi
- dipsevi
- čučnjevi
- trbušnjaci
Borilački sportovi „vole“ i kružne treninge, a nakon što uz udaračku snagu krene i razvoj balansa ni trening snage s utezima nikako nije na odmet.